Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Řekni to!

#17 Když je láska v krizi II – základ komunikace s partnerem
V minulém článku jsme si povídali o tom, jak si poradit s partnerem, který žárlí a vyžaduje neustálou pozornost a důkazy lásky. Závislost na partnerovi je však jen jednou z mnoha překážek fungování kvalitního vztahu. Komunikace v páru může váznout z různých důvodů, a pokud se na ní nepracuje, mohou její nedostatky vést k rozchodu nebo přinejmenším dlouhodobé nespokojenosti jednoho či obou partnerů. Vraťme se tedy na chvilku ještě k tomu, jakým způsobem by mezi sebou partneři ideálně měli komunikovat, aby byli schopni řešit společné krize a držet při sobě v lepších i horších časech, zkrátka aby byli ve vztahu spokojení!

Každý, kdo se někdy zaláskoval a prožil pár chvilek po boku partnera, určitě ví, že univerzální recept na šťastný vztah neexistuje. Stejně jako nenajdeš dvě totožné osoby, nenajdeš ani dva stejné vztahy, každý je jiný, a působí tu veliká spousta faktorů. Třeba zkušenosti z předchozích vztahů, které si s sebou člověk nese nebo představy o tom, jak by spolu dva lidé měli vycházet, které pocházejí z rodiny – například z toho, jak se k sobě chovali rodiče. Každý člověk sám o sobě je také vybavený jistými schopnostmi při vyjednávání během konfliktů, každý má jinou míru tolerance a shovívavosti vůči druhým, jiný způsob reakcí na to, co se kolem něj děje (vznětlivější či umírněnější), jiné komunikační dovednosti. To vše a ještě více se projevuje v úplně každém vztahu k lidem v našem okolí, a o to více, když je nám některý člověk velmi blízký. Existují však nějaké obecné zásady, kterých by se mohl držet každý, takové, které by měly na vztah pozitivní vliv?
  1. Upřímnost x zatloukání? Je obrovské dilema, zda být za každou cenu k partnerovi upřímný, a jestli není občas lepší některé věci zamlčet. Obzvláště pokud jde o nevěru nebo nějaký nevinnější „úlet“ nebo prohřešek, který velmi pravděpodobně partnera raní. Člověka, který se takového „hříchu“ dopustí, trápí svědomí, a proto se rozhoduje – prozradit nebo zamlčet? Když se partnerovi přizná, uleví se mu, ale dost možná vážně ohrozí vzájemnou důvěru, možná způsobí i rozchod. Když bude zatloukat, svědomí se bude ozývat dál, věci se možná nakonec stejně provalí, a bude to o to horší. Ani v tomto případě však nelze říct, které rozhodnutí je vlastně správné a které špatné.  Velmi záleží na okolnostech situace, a samozřejmě taky na nátuře každého z nás. Partner je ale vždy tím, kdo z nás svou druhou polovičku skrz na skrz, a proto může mít určitou představu, jak bude na věc reagovat, a co vlastně je pro ni/něj důležité – je to důvěra za každou cenu, věrnost nebo právě upřímnost? Pokud tedy váháš, zda partnerovi něco prozradit, doporučuji pokusit se popřemýšlet nad problémem s odstupem. Jaké by to bylo, kdybys byl v kůži svého partnera – chtěl bys danou věc vědět, a co by to pro tebe znamenalo?
  2. Kdo má právo diktovat podmínky? Dělat důležitá rozhodnutí bez přispění druhého, není nic, co by do rámce zdravého vztahu zapadalo. Přesto to mnozí dělají. Partnerství je vždy o dvou lidech, kteří se musí do určité míry sobě navzájem přizpůsobovat. V ideálním případě to jde bez problémů – mají se rádi, a dělá jim radost druhého potěšit, provádění drobných ústupků je tedy naopak těší nežli by jim vadilo. Někdy má ale některý z partnerů tendenci převzít situaci do vlastních rukou a pustit se do rozhodování úplně sám. Nikdy tedy nezapomínej, že jste na to dva, přičemž vaše názory se můžou odlišovat! A i když se tak může zdát, nelze říct, že jeden názor je správnější než druhý, patent na pravdu nevlastní ani jeden z partnerů. Je tedy velmi důležité snažit se o dohodu, partnerovi vyložit své argumenty, poslechnout si ty jeho, a zkusit najít nejlepší řešení pro oba.
  3. Kritika? Jak naložit s tím, kdy mi na partnerovi něco vadí? To opět cele záleží na situaci. Měli bychom rozlišovat mezi věcmi, které jsou skutečně důležité a podstatné pro naše soužití, oproti těm, které jsou spíše maličkostmi, sice nám vadí, ale dovedeme se s nimi smířit. Tyhle maličkosti ale dělají největší neplechu, obzvlášť pokud máme zrovna s partnerem krizové období nebo když nás chytne nějaký splín. Míváme tendenci nechat se jimi zbytečně vytočit a druhému je vyčítáme.  Pokud je tu něco, co nás ale na partnerovi opravdu trápí, a je to překážkou naší spokojenosti ve vztahu, pak musíme jednat. Nejlépe by bylo si o tom otevřeně promluvit. Zeptat se partnera, zda by se v dané okolnosti mohl přizpůsobit? Není ovšem v našich silách, abychom druhého měnili. Například, jestliže jsme nešťastní z toho, že je partner vznětlivý, pravděpodobně s tím nic moc nenaděláme. I když se bude snažit svoje jednání korigovat, vznětlivosti se nikdy nezbaví. V takovémto případě se zkus maličko zasnít – představ si, jaké by to bylo, kdy byl tvůj partner ideální? Jaký přesně by byl, a jak by se k tobě choval? Ideál pak porovnej se skutečností. Skutečný partner samozřejmě není dokonalý, ale přesto, nemá v sobě něco, co skutečně miluješ a obdivuješ, něco, kvůli čemu bys ho za nic na světě nevyměnil/a? I když si každý občas přejeme mít po boku dokonalou přítelkyni nebo přítele, věz, že s takovými by to byla docela nuda. Takoví by nás sice nikdy nerozčílili, ale nejspíš ani nepřekvapili nebo nerozesmáli. S kritikou tedy opatrně, a když už se do ní pustíš, zkus klást důraz na to, co je opravdu důležité.
Pověděli jsme si o několika problematických bodech, které dovedou vztahu pořádně zavařit. Ještě bych však zmínila jedno zlaté pravidlo, které se dá z předchozího snadno vypozorovat, je úplně prosté a jednoduché, a přesto se mi zdá, že na něj čas od času každý zapomene. Základem komunikace v partnerském vztahu je komunikovat! Samozřejmě i „nemluvení“ je způsobem, jak druhému něco sdělit, ale znáš ten pocit, kdy je na tebe někdo naštvaný, a namísto toho, abyste to spolu probrali, tak se drží zpátky a vyhýbá se kontaktu? Není to nic příjemného, že? Pokud některý z partnerů potlačuje své pocity, nechce říct, co mu leží v hlavě, ať už z důvodu, že nechce druhého zranit nebo si sám úplně neví rady s tím, co cítí, partner to stejně pozná. Ve vztahu to vyvolá atmosféru nejistoty, někdy i nedůvěry, komunikační kanály jsou uzavřené a příjemné to není ani pro jednoho z páru.

Takže neváhej a mluv! Nečekej, že ti druzí budou číst myšlenky, ani se o to sám nesnaž tak, že si budeš podle svého interpretovat partnerovo jednání. Často mlčíme, protože se nám nezdá úplně vhodné svěřovat se s některými myšlenkami, nevíme totiž, jak na ně druhý bude reagovat. Přesto, pokud na to půjdeš s rozmyslem, všechno se dá říct slušně, jasně, a i když jde o něco negativního, dá se to zaonačit tak, aby se to partnera nedotklo. Držím palce!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy