V minulém článku jsme si vysvětlili, co je to mindfulness, a jak nám může obohatit život. Dnes se podíváme na to, jak lze tento koncept využít ve vztazích.
Zopakujme si nějaké základy mindfulness, které se nám budou hodit v kontextu vztahů. Jedná se o věnování plné pozornosti tomu, co se děje kolem nás i uvnitř nás. Přitom se snažíme nepodléhat okamžitým emocím, snažíme se naše chování regulovat a přemýšlet nad ním - neuchylovat se k automatickým reakcím, být si vědomi toho, proč jednáme tak, či onak, a čeho chceme naší reakcí dosáhnout. Snažíme se být jakýmsi nezaujatým pozorovatelem veškerého dění a prožívat život co nejvíc “přítomně”.
Mindfulness ve vztahu neslouží vyloženě k řešení nějakých akutních partnerských problémů (i když tomu může napomoci), využívá se zejména k prohloubení a zkvalitnění vztahu dvou lidí, a jako prevence budoucích konfliktů nebo cesta k jejich řešení v poklidu. Aby to fungovalo, je důležité, aby do “mindfulness” byli zainteresovaní oba partneři - nemusí hned souhlasit se vším, co mindfulness obnáší, ale je třeba, aby oba chtěli na vztahu pracovat a měli chuť zkoušet konkrétní techniky.
Co můžete zkusit, abyste žili “vědomě” jako pár? Podívej se na několik technik / témat k zamyšlení a k vyzkoušení.
-
Nejdřív přemýšlej, pak mluv. Zvlášť tehdy, když se jedná o opravdu důležité téma. Když máme zrovna blbou náladu a potřebujeme ventilovat své emoce, partner je tím nejbližším, a do určité míry nejbezpečnějším cílem. Zralý vztah dovede silné emoce unést, partner ví, že si je nemá v tu chvíli brát osobně, každopádně i tak je prospěšnější svými frustracemi/vztekem/smutkem na partnera neútočit, ale sdílet je s ním. Komunikovat je ve stylu “teď fakt nemám náladu, nejspíš bych řekl něco ošklivého, dej mi prosím prostor a chvilku o samotě, než se uklidním, a pak si o tom promluvíme “.
-
Měj s partnerem soucit. Je naprosto normální, že tvůj partner není dokonalý a občas ti poví něco, co se tě dotkne. Nebo se chová jinak, než by sis představoval. I on má svůj životní příběh, zkušenosti a zážitky, které jsou pro něj citlivé, a kterým možná ty zatím nerozumíš. Zároveň má jistě spoustu věcí, na kterých může pracovat. A tohle všechno závisí na vaší vzájemné komunikaci.
-
Jakmile se poprvé během dne uvidíte, zkuste hned nemluvit. Obejměte se. Buďte chvilku spolu jen tak. Je to něco, co by mělo zklidnit vaši nervovou soustavu a navodit příjemný stav relaxace.
-
Naslouchejte aktivně. Když ti partner něco povídá nepřemýšlej hned o tom, co mu odpovíš. Prostě poslouchej. Nech ho se vypovídat. Doptávej se a reaguj na jeho vyprávění, nikoliv na to, co se zrovna honí ve tvé hlavě.
-
Když si spolu povídáte, snaž se neodsuzovat, nehodnotit. Partner sděluje jeho pohled na prožívanou situaci, není třeba do toho přidávat vlastní názor. Vyslechni si ho a snaž se pochopit jeho úhel pohledu. Pokud mu nerozumíš - nesouhlasíš s ním, doptávej se na drobnosti, které ti pomohou porozumět tomu, proč partner prožívá danou situaci tím svým konkrétním způsobem.
-
Naučte se trávit čas v tichu. Odmlky, pauzy, ticho, nejsou ničím z čeho je třeba být nervózní. Někdy úplně stačí jen prostý pohled z očí do očí, držení se za ruku a bytí spolu - vedle sebe.
-
Vypněte ty telefony! Aspoň občas, na určenou, domluvenou chvíli vypněte všechny telefony, počítače, televize, a buďte jen spolu.
-
Pěstujete v sobě vděčnost. Čím tě partner naposledy potěšil? Co pro tebe udělal? Proč k němu zrovna dnes cítíš lásku? Co naopak ty chceš udělat pro něj, jak o něj toužíš pečovat, čím mu udělat radost? Může jít o úplné maličkosti, ale je prima si na konci každého dne vzpomenout na to, proč jsme si vybrali právě toho našeho partnera, a co do našeho každodenního života přináší.
-
Často, pravidelně a nahlas si vyznávejte city. To souvisí a předchozím bodem. Nestačí jen si uvědomit, čím vším pro nás partner je. Každý z nás občas potřebuje slyšet, že je milovaný a nejen to - vědět proč konkrétně si ho partner váží.
-
Zeptej se partnera, kdy se cítí “opěčovaný”. Je to tehdy, když mu přineseš domů pugét květin, když mu uvaříš večeři, když mu namasíruješ nebo podrbeš záda, když souhlasíš s návštěvou jeho rodičů? Ať je to co je to, zkus mu ti pravidelně dopřávat a zároveň se nezapomínej ptát, co nového udělá partnerovi radost.
-
Vyzkoušejte společnou meditaci/komcentraci. To už je trochu vyšší laťka a musíte s tím být oba v souladu. Pokud vám to přijde jako dobrá zkušenost, jděte do toho. Můžete využít některé z meditačních nahrávek, spoustu jich najdete na youtube a dalších audio aplikacích, nebo prostě buďte vedle sebe, soustřeďte se na svůj dech a zkuste si na chvilku ve vzájemné společnosti vyčistit hlavu od přebytečných myšlenek.
Tohle je jen několik tipů, jak pojmout mindfulness ve vztahu. Existuje nepřeberné množství způsobů, jak se na partnera napojit a trávit čas co nejvíc v přítomnosti. Když si o tom se svou polovičku popovídáš, možná přijdete na něco, co bude sedět právě vám dvěma. Cílem je utišit ruch okolního světa a jenom tak spolu být a mít se rádi, bez pozlátka, bez očekávání, bez hodnocení.
|