Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Řekni to!

#124 Emoční závislost
Závislost si můžeme vypěstovat v podstatě na čemkoliv, návykové látky jsou jen jednou větví závislosti, která roste hned vedle hazardu, techniky - televize, telefonů, počítačových her, je to celý košatý strom. Stejně jako ostatní závislosti, i ta emoční má potenciál nás postupně ničit a dovést nás na úplné dno.

Emoční závislost je závislostí ve vztazích - na druhé osobě a na tom, jaké pocity v nás vyvolává, a kým se cítíme být, když jsme v její přítomnosti. V každém vztahu, obzvláště v začátcích, cítíme euforii, když jsme v přítomnosti našeho milovaného protějšku a stýská se nám, když se musíme rozloučit. Užíváme si společné chvíle, cítíme se v těch momentech naplnění, a když to klape, chceme víc, mít společné aktivity, společné přátele, společné cíle. Ve výsledku třeba s partnerem vybudovat společný život. Takhle to začíná v každém vztahu, i v tom emočně závislém. Problém nastává tehdy, když jeden z partnerů přestane žít svůj vlastní život a soustředí se pouze na život v páru. Už si nedovede představit, jaké by to bez současného partnera bylo, ta představa ho vyloženě děsí. Svůj protějšek často kontroluje, s tím jde ruku v ruce i žárlivost. Pokud partner občas zatouží být chvilku sám nebo se věnovat vlastním přátelům a zájmům, přichází na řadu výčitky, scény nebo naopak stažení se do sebe a “tichá domácnost”. Závislý partner se totiž potřebuje neustále ujišťovat o tom, že ho ten druhý miluje, a to, že jeho protějšek občas zatouží po osobním prostoru, si vykládá jako odmítnutí.

Emoční závislost se může týkat žen i mužů a může být doprovázena domácím násilím. Závislý partner se ho může dopouštět, pokud je zrovna v té “nejisté” fázi, kdy se druhý nechová podle jeho představ (tedy nesrší láskyplnými emocemi). Závislý partner je rovněž snadnou obětí násilníků. Nebezpečná dynamika může ve vztahu nastat i tehdy, když jsou emočně závislí oba partneři. Emoční závislost jde ruku v ruce s určitým nastavením mysli, a tak je běžné, že lidé s tímto problémem vyhledávají stále dokola podobné partnery, kteří jsou rovněž emočně závislí nebo se ve vztazích projevují jinak dysfunkčně, například partnera manipulují, protože si dobře uvědomují jeho zranitelnost.

Jak se dá z emoční závislosti “uzdravit”? Jde to, ale nejdůležitější je uvědomit si svůj problém. Často k tomu lidé dojdou tehdy, když jim poněkolikáté zkrachuje vztah, a všechny ty předchozí snahy o nalezení životní lásky, se zdají jako přes kopírák. Není žádná ostuda si svou emoční závislost připustit. Často ji ovlivňuje naše minulost, zejména dětství, kdy v tu chvíli nejdůležitější vztahy - s rodiči či blízkými osobami - nemuseli být zrovna ideální. Každé dítě potřebuje blízkou pečující osobu, která je sama dostatečně emočně zralá, nepokouší se manipulovat a dítěti fyzicky ani psychicky neubližuje. Ne všichni však máme to štěstí vyrůstat v harmonickém domově. Pokud tě emoční závislost trápí, zkus zapátrat ve své minulosti, a jestli tam něco podobně bolestivého najdeš, neboj se svěřit například do péče terapeuta nebo to alespoň prober s někým blízkým. Dalším dílem skládačky je žití vlastního naplněného života. I ve vztahu pořád zůstáváš svou vlastní osobou, nemusíš mít rád všechno co partner. Můžeš mít vlastní koníčky, vlastní přátele, můžeš trávit čas o samotě - to všechno je velmi prospěšné! Zároveň není příliš standardní vždy se na všem s partnerem shodnout. Samozřejmě, aby to klapalo, musíte souhlasit na důležitých věcech, ale je úplně normální neshodnout se třeba na tom, co bude k večeři nebo co chcete dělat o víkendu. Zdravá, nekonfliktní výměna názorů vztah čas od času obohatí. V neposlední řadě, bez partnera život nekončí. Některé vztahy prostě k happy endu nedojdou. Pokud byla láska veliká, tak to vždycky bolí a chce to čas k zahojení, ale nesmí to být tak, že najednou bez partnera nevíš, kým jsi. Možná přijdeš o vizi budoucnosti, kterou jste se svým protějškem plánovali, ale tvoje minulost a to, co tě dělá kým jsi, tam pořád je. I proto je důležité udržet si vlastní aktivity a kruh lidí, kteří jsou jen “tví”. Není to o tom mít “zadní vrátka”, ale spíš o zdravé nezávislosti. Přestože je partner velkou a důležitou součástí tvého života, vztah s ním by neměl být jediným tvým zájmem a úsilím. Život toho nabízí tolik!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy