Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Řekni to!

#110 Obtěžování
Pochválit hezkou holku nebo kluka na veřejnosti. Už se to dneska nesmí? Bere se to jako sexuální obtěžování? Jak je to možné, vždyť je to přeci normální a krásné. Který člověk by si stěžoval na komplimenty? Takhle aby se člověk bál vůbec o někoho projevit zájem! Tohle jsou časté argumenty lidí, kteří se zapojují do debaty o konsentu, sexuálním obtěžování a právech žen - chlapci teď omluví, přestože se obtěžování týká i mužů, statisticky jsou jeho oběťmi častěji ženy a má to velmi pravděpodobně úzkou souvislost s rovnoprávností mezi pohlavími. Ženy jsou častěji oceňovány za kvality týkající se jejich vzhledu na místo třeba kvalit souvisejících s inteligencí, pracovní výkonností a podobně.

Co je špatného někoho pochválit, zalichotit, projevit svou náklonnost? Vůbec nic, o “vhodnosti” pochval však rozhoduje to, jakým stylem jsou sděleny, a na jakém místě. Výše zmíněné argumenty o tom, že je lichocení přece úplně normální, mají často ti, kteří neznají míru a neváhají k pochvalám připojit třeba i plácnutí přes zadek.

Kdy je tedy “lichocení” nevhodné? KDYKOLIV, když ti působí nepříjemné pocity. Absolutně nevhodné je na určitých místech, jakými je třeba škola nebo pracoviště,a to hlavně tehdy, když s ním přijde nadřízená osoba (učitel, šéf). Nepatří ani do rodinného prostředí, “lichotit” by ti neměl nevlastní táta, strýček, bratranec, nikdo z rodiny. Nikdo ze zmíněných na tebe zároveň nesmí sahat. Tady je samozřejmě také důležitá míra. Letmý dotek na rameni může být sympatický, ale pokud by toho bylo víc nebo šlo vyloženě o doteky na intimních místech a tobě to začalo být nepříjemné, už se můžeme bavit o obtěžování.

Abychom si i lichocení uvedli na pravou míru, když ti někdo řekne, že ti to sluší, asi se shodneme na tom, že to je v pohodě. Když ale přijde na to, že máš hezký zadek, pěkné tělo, prsa atd., je to nevhodné. Jediný, komu podobné lichotky přináleží, je tvůj partner nebo člověk, který se ti líbí a baví vás oba spolu takhle flirtovat.

No a teď, co s tím, když se dostaneš do situace, že ti bude někdo takhle nechtěně a nepříjemně “lichotit”? V první řadě si musíš uvědomit, že máš PRÁVO na to, cítit se nepříjemně. To, že někomu podobné chování přijde normální a v pohodě, neznamná, že to tak je. Nikdo nemá nikdy právo na překračování tvých hranic. Pokud si jich není vědom, musíš je jasně vymezit. Vím, jak těžké to může být, nahlas se ozvat a “lichotníka” konfrontovat. Ještě těžší je to na oficiálních místech, ve škole nebo v práci, kdy je taková osoba v pozici moci. Je přirozené mít strach, jaké bude mít následky, když si budeš stěžovat. Na oficiálních místech však existují mechanismy, které mají obtěžování zabránit. Ideální je tedy kontaktovat nějakou neutrální osobu, které důvěřuješ. Ve škole to může být jiný vyučující, na pracovišti se podobnými případy zabývá hlavně personální oddělení.

Pokud se něco takového děje v rodině, opět vyhledej člověka, kterému důvěřuješ a který se za tebe postaví. Nikdy není špatně a nikdy není pozdě na to se ozvat. Mysli na to, že obtěžování může být teprve začátek, a když se proti němu nevymezíš, “lichotník” to může vzít jako volnou vstupenku a začít zkoušet víc a víc. Pokud se situace opakuje, není na škodu zajistit si nějakého svědka a nepříjemné chování si třeba nahrát na telefon. V případě, že se ocitneš v situaci, kdy tě bude někdo opakovaně obtěžovat, jsme tady pro tebe i my, vždycky se se svou konkrétní zkušeností můžeš obrátit na naši poradnu.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy