Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Řekni to!

#109 Konsent
Konsent je dnes velmi populární a rovněž velmi kontroverzní téma. O co jde? V podstatě se jedná o souhlas, a to zejména na poli intimních vztahů nebo čehokoliv, co se lidské intimity týká. Souhlas s flirtováním, dotyky, sexem, a vším, co k němu patří. Ve skutečnosti spíše než o souhlas, jde o vyjádření nesouhlasu s výše zmíněným. Už jsme se bavili o tom, jak říct NE, znát své vlastní potřeby, hlídat si hranice a umět nahlas vyjádřit, když s něčím nesouhlasíme, to všechno jsou nesmírně důležité dovednosti v mezilidské komunikaci. Hranice ale někdy nejsou tak černo-bílé a někdy do nich zasahuje kontext, který činí vyslovení slovíčka NE ještě mnohem náročnější. Právě proto je tolik důležité se o konsentu bavit.

Někteří tvrdí, že zabývání se konsentem je přehnané a zbytečné. Flirtování, lichocení nebo třeba poplácání zadku kamarádky je přece úplně normální, podle myšlenek hnutí konsentu je to ale nepřípustné. Ať už jde o ženu nebo muže, s konverzací se sexuálním podtextem, dotyky a čímkoliv jiným by měl dotyčný nejprve souhlasit. Ale to by přece úplně zkazilo pointu takhle se ptát “ahoj, chceš si zaflirtovat?” a podobně. Tak jak se z toho nezbláznit?

Respektovat nesouhlas druhého je základ, na tom se snad většina z nás shodne. Někteří to ale vidí trochu jinak. Často si třeba kluci myslí o holkách, že jenom dělají “drahoty”. Že po pozornosti, obdivu a dotycích touží, ale nechtějí, aby to vypadalo, jakože jsou moc “hrr”. A tím pádem potřebují trochu toho přesvědčování. Inu, je pravda, že i takové (takoví) se možná najdou. Podobné chování je ale spíše znakem nevyzrálé osobnosti a neměli bychom ho brát jako standard. Ve většině případů platí, že když někdo vyjádří svůj nesouhlas, ať už vyloženě řekne nahlas slovo NE nebo se snaží ze situace odejít a dává najevo, že je mu nepříjemná, měli bychom počítat s tím, že to MYSLÍ VÁŽNĚ.

Existují situace, ve kterých je nesmírně těžké slovo NE říct nahlas. Často je to třeba ve vztahu. Partner ti může vyjádření nesouhlasu vyčítat a pokud ho miluješ, může být opravdu náročné jeho prosbám či výčitkám odolávat, zejména pokud se to děje dlouhodobě. Někteří lidé si dokonce myslí, že partner má na jejich tělo určité právo. V minulosti se zažilo sousloví “manželské povinnosti”, které má poukazovat na to, že jakmile se oženíš/vdáš, máš povinnost se s partnerem milovat. Ve skutečně láskyplném a respektujícím vztahu by se však nic takového dít nemělo. Partner by měl pochopit, že ne vždycky je na dotyky či milování nálada, a že to v žádném případě neznamená nic osobního nebo to, že by se ze vztahu vytrácela láska.

Další typická situace, kdy je vyjádření nesouhlasu náročné, nastává tehdy, když stojíme proti někomu, kdo je nám nadřízený (a) nebo ho obdivujeme. Může jít třeba o šéfa v práci, známou osobnost nebo klidně někoho z rodiny. Odmítnutí by v tu chvíli mohlo mít nepříjemné následky, jako třeba ztrátu práce a zároveň je těžké odolat přesvědčování a manipulaci člověka, ke kterému máme důvěru a vážíme si ho.

Každý má právo na to říct NE bez toho, aniž by své odmítnutí musel vysvětlovat. Respektuj NE druhých, a to ideálně hned napoprvé. Jestli se ti zdá, že dotyčný dělá jen “drahoty” raději mu na místo naléhání řekni, ať se ti ozve v případě, že změní názor.

Uvědom si, že přesvědčování a nebo rovnou dotýkání se druhého, navzdory jeho nesouhlasu, pro něj může být velmi nepříjemné až traumatizující. Pokud jsi příjemcem podobného chování, pamatuj na to, že tvoje NE je platné za jakékoliv situace. Nemusíš ho nijak ospravedlňovat. Pokud ho druhý odmítne respektovat, vyhledej pomoc. Obrať se na kolemjdoucí, na kamaráda, na kolegy či vedení v práci, neboj se kontaktovat policii. Není to vždycky jednoduché, ale tohle jsou situace, kdy je opravdu potřeba postavit se sám za sebe a nedovolit druhým, aby překračovali naše hranice. Konsent má smysl!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy