Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Řekni to!

#111 Jak vysvětlit ostatním, že mám málo peněz
Pokud patříš mezi ty, kteří si mohou dovolit koupit na cokoliv jen pomyslí, gratuluji a tento článek nejspíš nebude pro tebe. Jestliže je však více či méně věcí, které by sis přál pořídit, míst, která chceš navštívit, aktivit, které chceš vyzkoušet, ale nedostává se ti na ně peněz, pojďme si povědět, jak to vysvětlit tvým kamarádům či spolužákům. Možná se ti zdá, že spousta lidí kolem tebe skutečně dostane peníze od rodičů na všechno, nosí značkové oblečení, mají nové smartphony, jezdí často na dovolené. Pro některé je to dokonce priorita - dobře vypadat, dobře se mít a zapůsobit tak na druhé. Není pak divu že ti, kteří si leccos dovolit nemohou, se za to stydí a často nechtějí, aby se to ostatní dozvěděli. Může to vést až k tomu, že se vyhýbají všelijakým aktivitám a vůbec kontaktu s lidmi.

Peníze jsou důležité. To je bezpochyby pravda. V moderním světě máme určité potřeby, které bez peněz prostě neuspokojíme. Potřebujeme mít střechu nad hlavou, plný žaludek, něco na sebe. A všechno to potřebujeme v takovém množství a v takové kvalitě, abychom zapadli mezi ostatní. Mezi základní potřeby totiž patří i lidský kontakt a pocit, že jsme součástí nějaké skupiny. Většina z nás je součástí rodiny, ale to tak úplně nestačí, zapadnout musíme i mezi naše vrstevníky. Ti ale často rádi soudí za to, že je člověk nějakým způsobem “jiný”. A jinakost může znamenat třeba i to, že má někdo méně finančních prostředků, než většina.

Lidé, kteří odsuzují druhé za špatnou finanční situaci často sami neznají hodnotu peněz. Vydělávat je někdy pořádná dřina. Ten, komu však peníze spadnou do klína bez toho, aniž by se musel pořádně snažit, se někdy rád ušklíbá nad těmi, co mají méně. Dostávají spolužáci peníze od rodičů? Možná si zvykli na to, jak je to pohodlné, a berou to jako normální. Většina mladých lidí je závislá na finanční pomoci rodičů, dokud nezačnou sami vydělávat. A okolnosti každé rodiny jsou jiné. Každá rodina má jiný počet členů a je v jiné situaci. Někdo může šetřit na nové auto, nový byt či dům nebo spotřebič, který se v domácnosti zrovna rozbil. Někdo se stará o nemocného člena rodiny nebo třeba nově narozené miminko, jiného zrovna propustili z práce, některé rodiny mají hodně mladších dětí, které každou chvilku potřebují něco do školy nebo nové oblečení či boty, protože z toho starého co chvíli vyrostou. Tohle jsou všechno důvody, proč je něčí finanční situace horší než jiných. A všechny tyhle důvody jsou naprosto pochopitelné a není na nic ostudného. Během života se člověk často ocitne v období, kdy se mu finančně zrovna nedaří. Někdy k tomu přispívá i dění ve společnosti, jako třeba zdražování základních věcí, které probíhá právě teď.

Neber jako ostudu to, že se tobě nebo tvé rodině, v tuhle chvíli nedostává finančních prostředků. Velmi pravděpodobně se jedná jen o období, které je přechodné. Pokud se ti kvůli tomu bude někdo vysmívat, nenech se tím rozhodit a měj na paměti, že takový člověk toho o penězích nejspíš moc neví. Chceš li se tímto obdobím co nejrychleji prokousat, zkus se poohlédnout po nějaké brigádě, pokud jsi na ni už dost starý. Můžeš třeba doučovat, hlídat děti, uklízet, pomáhat někomu na zahradě, možností je spousta, tak zkus zjistit, co je zrovna ve tvém okolí potřeba. Hodí se zmínit pojem “finanční gramotnost”. Zjednodušeně se jedná o soubor znalostí, díky kterým můžeš porozumět financím. Tomu, jak finance získat, a jak si je udržet. Jak tedy například neutrácet za věci, které ve skutečnosti nepotřebuješ, jak šetřit a nebo třeba jak peníze investovat tak, aby se ti povedlo je rozmnožit. Schválně si zkus pojem “finanční gramotnost” vygooglit.

A jak si v praxi poradit s tím, když tví kamarádi očekávají, že s nimi budeš chodit na výlety, do kaváren, do kina a podnikat jiné aktivity, které zavání utrácením? To, že se budeš společnosti vyhýbat, budeš mlžit, nebo co hůř, s kamarády půjdeš a budeš utrácet peníze, které potřebuješ na důležitější věci, tak to určitě není řešení. Jak jsme si řekli, špatná finanční situace není nic, za co by ses měl stydět. Kamarádům můžeš vysvětlit, co se zrovna v tvém životě či životě tvé rodiny děje a zkus navrhnout aktivity, které tě nezruinují. Společně strávený čas si můžete užít i zadarmo! Můžete vyrazit někam do přírody, na túru, vyjet na kole, jít si zaběhat, podívat se na film doma v obýváku, uvařit nebo upéct něco dobrého ve vlastní kuchyni.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy