Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Láska

Stále cítím zranění po rozchodu a nemohu začít nový vztah
Rozchod je něčím, k čemu může vztah krůček po krůčku nenápadně směřovat, až si dva lidé řeknou, že vztah nemá cenu a rozejdou se. Často ale přichází zcela nečekaně a člověk ze dne na den najednou zůstane sám. Ač by se na první pohled mohlo zdát, že první varianta je méně bolestná, pravdou je, že vyrovnání se s faktem rozchodu bývá obtížné za všech okolností. Jde o to, že jsme byli s někým, koho jsme milovali (a možná stále milujeme) a najednou se máme srovnat s myšlenkou, že už tady není jenom pro nás, že už s ním nebudeme sdílet to, co předtím a nebo dokonce, že už si našel někoho jiného a my nemáme právo mu v tom nějak bránit.

Je pochopitelné, že hlava i srdce odmítají tato fakta přijmout a navíc má člověk tendenci časem některé věci trochu zkreslovat, proto je možné, že najednou vnímáme ve vzpomínkách více kladných vlastností toho druhého a méně těch špatných. Nebo taky naopak - můžeme v sobě potlačit všechny hezké vzpomínky a vybavovat si jen ty nejhorší. Díky tomu se stává, že jsou pro nás zranění po rozchodu ještě bolestnější a proces vyrovnávání se s rozchodem je skutečně obtížný.

Pokud se v této situaci nacházíš a začínáš propadat jistému zoufalství, věř, že je to přirozené a jak se říká, za mraky vždy vyjde opět slunce. Proces vyrovnávání se s rozchodem bývá obtížný a trvá různě dlouho, psychologové většinou uvádějí, že může trvat až jeden rok (avšak u každého to může být jiné). Během této doby si člověk urovnává myšlenky,  vytváří si postupně realistický obraz situace minulé i současné a postupně se navrací zpět do "normálního života" a začíná hledět vstříc budoucnosti.

Ačkoli se na první pohled může zdát tato fáze zbytečně dlouhá a můžeš mít pocit, že je čas začít nový vztah, věř, že je velice důležitá a nelze ji podceňovat. Není nikde dáno, že to musí trvat přesně rok, jak jsem již psala, je to opravdu individuální, důležité však je, co ty vnitřně cítíš a zda jsi si jistá tím, že jsi jednu kapitolu svého života uzavřela a můžeš začít novou. Opravdu se nevyplácí toto období vyrovnávání se s rozchodem zbytečně uspěchávat, protože věř, že tak bys ublížila nejen sama sobě, ale i novému partnerovi. Nikdo si totiž nezaslouží být jen něčí náplastí na předchozí nevydařený vztah, protože náplast obvykle po zahojení rány vyhazujeme, a nebo se ještě dříve sloupne sama. Toto srovnání je samozřejmě nadnesené, ale chtěla jsem tím naznačit, že nový vztah započatý v době, kdy ještě truchlíme po rozchodu s předchozím partnerem, může být jen dočasný, protože ještě nejsme schopni se plně druhému otevřít a milovat jej tak, jak bychom byli schopni za normálních okolností.

Možná si teď kladeš otázku, co dělat v případě, že někoho sympatického potkáš již v době těsně po rozchodu, chtěla bys s ním být, ale cítíš, že ačkoli k němu vnímáš silné sympatie, nejsi ještě na další vztah připravena? Taková situace je určitě těžká, ale pokud ani ty nejsi druhému lhostejná, je dobré si s ním o tom promluvit. Ačkoli je rozchod bolestnou událostí, je součástí života, a proto není nutné jej tajit. Při rozhovoru samozřejmě nemusíš sdělovat žádné detaily, záleží jen na tom, co uznáš za vhodné, důležité je, aby druhý pochopil, čím procházíš a podle toho se mohl zachovat. Myslím, že toto řešení je pro oba mnohem lepší, než se do něčeho za každou cenu nutit (třeba s cílem, aby ten druhý nám hned neutekl), a nebo se chovat odtažitě (pro druhého bezdůvodně), ačkoli by nás to v hloubi duše mrzelo. Věř, že pokud ten druhý o vztah s Tebou bude opravdu stát, měl by to pochopit a respektovat. Možná právě i to Ti pak pomůže bolest z rozchodu překonat a začít novou kapitolu svého života.

Držím palce.                      
- Eliška -
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy