Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Láska

Miluju ho/ji i po rozchodu
Rozešli jste se. Třeba jsi dostal/a kopačky, možná jste vztah ukončili po vzájemné domluvě. Přestože jste si už řekli sbohem, pro Tebe je stále těžké rozloučit se s ex-partnerem i vnitřně. Mnoho jsi do vztahu investoval/a – čas, lásku, energii, mnoho jste spolu prožili. Věděli jste o sobě všechno, byli jste si blízcí. A možná jsi dokonce doufal/a, že právě s tohle je ta osoba, se kterou už zůstaneš. Ať už jste si ke konci třeba vůbec nerozuměli, hádali jste se a ani jeden jste nebyli šťastní, přece jen byl partner po dlouhou dobu součástí Tvého života. A vypořádat se s takovou ztrátou není zcela jednoduché.

Lidé Ti nyní říkají, že to brzy přejde, že zapomeneš, ale to Ti nepomáhá. Ty se trápíš teď a příliš Tě nezajímá, jak to bude za rok. Rozchod je dlouhý proces – začíná ve chvíli, kdy vztah oficiálně ukončíte, ale všechno se neskončí hned, jak se za Tvým/Tvou ex zabouchnou dveře.

I když k ní/němu stále něco cítíš, nemusí Ti to bránit v tom, aby sis život bez ní/něj užíval/a – bude ovšem třeba, abys místo pouze emocí, vložil/a do celého procesu i rozum. „Pohnout se dál“ je o Tvém vlastním vědomém rozhodnutí nechat minulost minulostí a to „odmilování“ pak přijde časem. Neexistuje totiž žádný návod, jak se ze dne na den „odmilovat“. Co se ovšem zaručeně dělat dá, je nepropadat beznaději a smutku a orientovat se na budoucnost – jenomže jak na to?

Polož si zásadní otázku: Opravdu to všechno skončilo? Není mezi námi ještě něco, co jsme si nevyříkali? Něco konkrétního, na co musím pořád myslet? Pokud ano, pak se znovu setkejte a dořešte to! Obecně platí, že na problémy, které jsme pořádně vyřešili a ukončili, zapomínáme mnohem snáz.

Jestliže jste si již vše vyříkali, pak je čas „vyčistit“ si své okolí. Možná máš stále na posteli plyšáky, které jsi od ní/něj dostal/a ke svátku, na stolku ti stojí vaše společná fotka, stále nosíš přívěšek od ní/něj a podobně. A všechny tyto věci Ti připomínají člověka, kterého jsi ztratil/a - to je ale přesný opak toho, co chceš. Proto bude nejlepší se všech těchto předmětů zbavit. Jestli o ně nechceš přijít úplně, schovej je třeba do krabice a zasuň pod postel, aby byly z očí alespoň po dobu toho největšího trápení. Pokud ovšem víš, že se neustálému přehrabování ve vzpomínkách neubráníš, pak bude ideální vzdát se jich nadobro.

To stejné platí i pro Tvůj účet na sociálních sítích. Čteš-li si stále její/jeho „statusy na facebooku“, prohlížíš si její/jeho nové fotky a dostáváš informace o tom, co s kým podniká, rozhodně Ti to nijak neprospívá. Není nic jednoduššího, než si ji/jej prostě zablokovat.

Jestliže jste spolu strávili delší dobu, máte pravděpodobně i nějaké společné přátele a chodíte ve volném čase na stejná místa. Po určitý čas bude dobré, aby ses takovým místům vyhnul/a. Když je vysoká šance, že se někde potkáte, a Ty předem víš, že Ti stále dělá problém vidět ji/ho s někým jiným, pak tam prostě nechoď - alespoň do té doby, než si zvykneš na fakt, že se vaše cesty rozešly. 

To ovšem neznamená, abys zůstával/a doma – právě naopak. Nyní máš čas věnovat se jen a jen sobě a tomu, co si sám/sama přeješ! Dělej tedy věci pro sebe, plánuj si vlastní budoucnost – co chceš studovat, kde pracovat, jaká místa navštívit!

Na závěr je tu ještě jedna věc, kterou můžeš udělat: Tvůj předešlý vztah skončil jistě z nějakého důvodu – mohlo jich být i více. Přínosným pro Tebe třeba bude nakreslit si časovou osu vašeho vztahu a zapsat na ni všechny momenty jeden po druhém, které přispěly k rozchodu. Mohly to být nějaké velké neshody, hádky, nevěra a podobně. Zapiš si všechny důvody, které tě napadají – jak na její/jeho straně, tak na Tvé. Možná Ti to pomůže uvědomit si, co se vlastně stalo, a smířit se s tím, že jste se rozešli. Třeba zjistíš, že sis předtím ve vzpomínkách váš vztah a partnera trošku idealizoval/a a vše nebylo tak úžasné, jak se ti zdálo.

Naprosto skvělé bude, když si po tom všem řekneš: „Pořád k ní/němu ještě něco cítím, ale tohle, tohle a tohle jsou důvody, kvůli kterým jsme se rozešli a kvůli kterým by nadále zůstávat v tom vztahu nemělo smysl.“

Hodně štěstí!
- Jana T. -
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy