Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Láska

Kontrola soukromí partnera - je to v pořádku?
Každý z nás má právo na své vlastní soukromí, ať už máme partnera nebo ne. Nikdo nemá právo nám chodit do věcí, které pro ostatní nejsou určené (tedy např. mobilní telefony, internetové profily, e-maily a další místa, která jsou vlastníkem chráněna hesly).

Často se však setkáváme s tím, že se vztahu začne vytrácet důvěra. Buďto se objeví nějaké podezření, nebo k tomu někdy ani nemusí být žádný důvod, ale když vidíme partnerův telefon ležet bezprizorně na stole, internetový profil otevřený přes partnerovo přihlášení apod., máme nutkání podívat se do jeho soukromí. V takové chvíli jde o určitou formu kontroly nebo také ověření si, jestli je všechno v pořádku a partnera nemáme důvod z něčeho náhodou podezřívat. Zkrátka vzbudí se v nás určitá touha, takový malý hlodavý červíček, který chce zjistit, jestli můžeme partnerovi opravdu důvěřovat. 

Pokud se rozhodneme partnerovi nahlédnout do jeho soukromých věcí, často to končí tak, že tam objevíme něco, ač ve skutečnosti naprosto nevinného, co nás znepokojí a nastane dilema, zda o tom partnerovi říct (ale tím pádem mu musíme přiznat, že jsme se mu dívali do soukromí) nebo to nechat plavat, i když nám to stejně zůstane nevysvětleno. A pokud nemáme takovou povahu, že bychom to hodili za hlavu, většinou to stejně po určitém čase vyplave na povrch. V mobilu nejčastěji objevíme SMS, která může být vytržená z kontextu konverzace, stejně jako na internetovém profilu zpráva, na kterou zrovna narazíme. Důvody ke konverzaci, kterou objevíme, vždy mohou být různorodé, avšak nás většinou napadne jeden jediný – nevěra, a s ní přichází žárlivost. Partnerovo vysvětlování, že šlo například jen o konverzaci s kamarádkou, s kterou už dlouho nebyl v kontaktu nebo o partnerčino dopisování s kamarádem, se kterým si krátila čas při nudné chvilce, pak už vypadá spíše jako výmluva, ačkoliv je to často skutečně tak, jak partner říká. Ruku na srdce – kdo si občas rád nenapíše s osobou opačného pohlaví, aniž by tím vyloženě něco sledoval?

Takovým chováním dáme partnerovi vlastně najevo, že mu nedůvěřujeme a potřebujeme ho nějakým způsobem kontrolovat. Právě důvěra je ale ve vztahu to nejdůležitější – pokud partnerovi nedůvěřujeme, máme potřebu ho kontrolovat a ověřovat si to, co nám říká, protože mu to nevěříme. Jsou věci, které by partneři navzájem měli respektovat, a to je vzájemné soukromí a nezakazování psát si nebo být v kontaktu i s osobami opačného pohlaví. Takové zakazování pak totiž vede přesně k tomu, co nechceme – partner se začne cítit omezovaný a právě v takové chvíli začne být konverzace s osobou opačného pohlaví účelná, tedy začne hledat jakési východisko, vlastní svobodu, což může vést i k rozchodu nebo v horším případě ke zmíněné nevěře.

Pokud tedy nastane situace, kdy máme možnost nahlédnout partnerovi do soukromí, ale neuděláme to, projevíme k němu důvěru a respektujeme to, že má své vlastní soukromí. Stejně tak, jak to my vyžadujeme od něj.

Samozřejmě nelze nevzít v potaz ani fakt, že nahlédnutí do partnerova soukromí skutečně někdy může být prvním krokem ke zjištění toho, že partner není ve vztahu spokojený nebo k odhalení nevěry. Přesto, pokud k tomu nemáme žádný důvod, tak partnerovo soukromí respektujme a pokud máme podezření, je mnohem lepší cestou zkusit si o tom s partnerem pohovořit narovinu.
- Kačka -
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy