Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Řekni to!

#119 Prokrastinace nebo obyčejná lenost?
Taky prokrastinuješ? Odsouváš věci na později, přestože máš čas pustit se do nich právě teď a pravděpodobně bys je měl dokončit co nejdřív? Vždycky se najde něco, co rozptýlý tvou pozornost, něco, co je zdánlivě “přednější” a nebo prostě zábavnější než práce, kterou máš odvést? Prokrastinace je poměrně moderní termín, který označuje právě nekonečné odsouvání věcí na později. Jde o docela běžný jev, málokdo má tolik disciplíny, aby všechny povinnosti včas a s vervou dokončoval. Zvlášť když se jedná o nezáživnou práci, domácí povinnosti, úkoly do školy, hlavně ty z předmětů, které tě absolutně nebaví. Všechny tyhle nezáživné povinnosti však mají jedno společného. Je třeba je dokončit a pravděpodobně mají nějaký deadline, který když nedodržíš, bude to pro tebe mít nepříjemné důsledky. Najít v sobě disciplínu může být náročné a často je to něco, co se během života musíme naučit. Pokud objevíš způsob, jak efektivně komunikovat sám se sebou a čas od času si nastavit určitý “řád”, životem se ti bude kráčet lehčeji.

Zdá se, že prokrastinace je takový “vznešený” termín pro obyčejnou lenost. Někdy to tak taky je. Něco se nám nechce, tak to prostě odložíme a místo toho jdeme koukat raděj na televizi nebo vyrazíme ven s kamarády. Někdy k ní však vedou důvody mnohem komplikovanější. Může se jednat o strach ze selhání - třeba tehdy, když nejsme s to dokončit prezentaci do práce či školy, protože máme pocit, že tématu nerozumíme, že nevíme, jak ho zpracovat nebo se obáváme, že se při prezentování ztrapníme. Strach z toho dotáhnout věci do konce může spočívat i v tom, že nevíme, jaká další fáze nás čeká. Někteří lidé třeba donekonečna studují školu, protože neví, co se životem, až odmaturují/získají diplom. Někteří lidé věci chronicky odkládají proto, že jim prostě nepřijdou dostatečně důležité. To je typické třeba pro domácí práce. Problém spočívá v tom, že když budeš například bydlet sám a nebudeš uklízet, jednoho dne tě zavalí nepořádek. A jestliže bydlíš s rodinou, úklid nejspíš nakonec udělá někdo za tebe, jenže na úkor jeho vlastního volného času - máma by třeba byla mnohem spokojenější, kdyby si mohla místo mytí nádobí dát nohy nahoru a chvilku si odpočinout. Důvodem prokrastinace může být také vyčerpání a přehlcení prací. Máme toho tolik, že něco ze záplavy úkolů prostě odsuneme na druhou kolej.

Teď už víme, jaké jsou nejčastější důvody prokrastinace. Jak to ale udělat, aby se ti dařilo věci konečně dokončovat?
 
1. Zkus dopředu odhadnout, kolik času na určitý úkol budeš potřebovat.
Dokdy
je třeba práci dotáhnout do konce? Dej tyto dvě informace dohromady a máš před sebou reálný časový rámec svého úkolu. Dobré je si udělat hrubý časový plán a sepsat ho na papír nebo do diáře.

2. Rozděl úkol na několik drobnějších kroků. Jestli píšeš referát do školy, prvním krokem může být otevření textového editoru, vymyšlení nadpisu, pak se třeba podívej na několik informačních zdrojů, ze kterých budeš čerpat. V příštím kroku můžeš věnovat třeba 20 minut čtení některého ze zdrojů a psaní poznámek. A tak dál. Pokud máš za úkol úklid domácnosti, začni třeba tím, že umyješ několik talířů nebo se budeš pět minut věnovat vysávání. Největší problém při prokrastinaci je ZAČÍT. Jakmile se do toho však pustíš, může se stát, že ti úkol najednou nepřijde tak nepříjemný, a rozhodneš se všechnu práci rovnou dokončit.

3. Někomu funguje, když se odmění, buďto za každý z dílčích kroků nebo za dokončenou práci. Drobnou odměnou může být cokoliv, co ti dělá radost - dát si zmrzku, jít ven s kamarádem, pustit si kousek seriálu..

4. Když máš úkolů hodně, rozděl si je podle důležitosti a podle toho, jak moc spěchají. Pomůže i to, když si úkoly rozdělíš podle jejich obtížnosti. Pokud začneš tím, který je obtížnější, po jeho dokončení to výborně nastartuje motivaci. Přeci to nejhorší už máš za sebou!

5. Vyhni se věcem, které tě rozptylují. Vypni telefon, televizi, popros členy domácnosti, aby na chvilku nedělali hluk. Někomu se třeba špatně pracuje v nepořádku, takže se hodí před tím, než začneš, uspořádat pracovní stůl.

6. Uvědom si proč je pro tebe důležité úkol dokončit. Co ti to přinese? Případně co hrozí, pokud bys práci nedokončil a jak moc ti případný “trest” vadí?

7. Když se něco nepovede podle plánu, neznamená to, že jsi selhal. Je to úplně normální, tak se tím nenech odradit a začni znovu!

Boj s prokrastinací je celoživotním údělem skoro každého z nás. Často se před námi objevují úkoly, které se zdají příliš obtížné anebo naopak příliš banální či absolutně nezáživné. A toho rozptýlení kolem je tolik! Zkus některý z výše uvedených tipů a uvidíš, že to nakonec půjde.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy