Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Řekni to!

#108 Jak úspěšně mluvit před lidmi - Prezentace
Veřejná prezentace. Strašák mnohých studentů a zaměstnanců. Ve škole a v práci se po nás často chce, abychom před ostatními představili nějaké téma, a na základě toho, jak se nám to povede, jsme hodnoceni. Málokdo nám však vysvětlí, jak přesně by taková správná a úspěšná prezentace měla vypadat. S odstupem času získá člověk trochu praxe a jistoty, někteří však s prezentováním válčí celý život. Pro většinu lidí je do určité míry samo o sobě stresující vystoupit před publikem a být středem pozornosti. Zvlášť, když na tom závisí třeba naše známka nebo finanční ohodnocení v práci! O tom, jak si poradit se samotnou nervozitou jsme si toho pověděli už docela dost. Jedním z faktorů je jistojistě pocit kontroly.

Jistota, že jsi svou prezentaci dobře připravil, a není tedy důvod, proč by neměla být úspěšná. Ale málokdo nám kdy vysvětlí, jak to vlastně udělat, aby to s prezentací klaplo. Aby nebyla moc nudná, aby nepůsobila směšně, aby druzí poslouchali, aby byly všechny informace pochopitelné… Tak nějak se očekává, že budeme automaticky vědět jak na to. Pojďme si teď povědět několik základních bodů, jak se na prezentaci připravit, abychom se cítili jistěji a samotného prezentování se pak tolik nebáli.

 
1. Nepodceňuj průzkum a kvalitní zdroje.
Wikipedie je prima, ale jak jistě víš, je tootevřená platforma, na kterou může v podstatě kdokoliv vložit cokoliv. Informace naní nemusí být vždy pravdivé nebo úplné. A to platí skoro pro jakýkoliv zdroj, kterýnajdeš na internetu. Proto si vždycky všechna fakta ověřuj na více místech, ideálně iv tištěných knihách.
 
2. Sestav si jasnou strukturu/osnovu tématu.
Sepiš si několik bodů, které jsou prodané téma důležité a uspořádej je tak, aby na sebe logicky navazovaly. Tyto body byměly být krátké a výstižné. Můžeš je pak dál rozvinout.
 
3. Nezahlcuj své posluchače psaným textem.
Pokud si při prezentaci pomáhášněkterým z prezentačních programů (př. PowerPoint), mysli na to, že má sloužithlavně pro ty, co tě poslouchají. Je sice nesmírně pohodlné napsat si veškerý textsvé prezentace rovnou do powerpointu, a text pak už jenom číst, posluchače to aleunudí k smrti. Počítačová prezentace by měla sloužit k tomu, aby upoutala. Ukažposluchačům obrázky, grafy a na místo souvislého textu používej spíše krátká hesla.Prezentuješ proto, aby si druzí poslechli tvou interpretaci daného tématu, nikolivproto, aby si na “slajdech” přečetli tvou esej.
 
4. Prezentuj z paměti.
Pokud to půjde, pokus se si co nejvíce informací zapamatovatna místo toho, abys všechno jen četl ze svých poznámek. Při samotné akci se pakdívej na své slajdy a nech se jimi vést, pomohou ti vybavit si, o čem je čas mluvit.Působí to tak mnohem přirozeněji než prosté předčítání z papíru. Poznámkysamozřejmě měj při sobě v případě, že by ses někde zapomněl.
 
5. Hledej zajímavosti.
Dostal jsi za úkol odprezentovat nudné téma, třeba na dějepis,které je plné dat, jmen a míst, která už dávno nikomu nic neříkají? Zkus najít nějakouzajímavost z té doby! Povídá se třeba nějaký drb o králi, který v tu dobu panoval?Dělo se ve stejném období něco o trochu víc vzrušujícího? Pojí se místo, o kterém přednášíš, s nějakou lidovou pověstí? Pátrání po podobných spojitostech bude jistězajímavé i pro tebe, a určitě si pak informace jak ty, tak i tví posluchači, lépezapamatujete pro případ budoucí písemky.
 
6. Prezentaci si dopředu několikrát vyzkoušej.
Klidně i před menším publikem složeným z kamarádů nebo členů rodiny, v případě, že nejsou k dispozici, tak předzrcadlem. Získáš tak větší jistotu a plynulost projevu.
 
7. Vyjádři svůj názor a podněcuj diskuzi.
Prezentuješ nějaké téma, o kterém se dádiskutovat? Co si o něm myslíš? Co ti připomíná? Co si o něm myslí lidé ve tvémokolí nebo známí lidé, odborníci, atd.? A co si o něm myslí tví posluchači? Když se ti podaří rozvířit diskuzi, najednou to nebude celé jen na tobě. I posluchači ti mohou pomoci prezentaci úspěšně dotáhnout do konce!
 
8. Nevěš hlavu, když se to jednou nepodaří.
Jedna neúspěšná prezentace ještě neznamená, že neumíš mluvit před lidmi, a že bys to už nikdy neměl zkoušet. Možná ti nesedlo téma, nebyl to zrovna tvůj den, publikum bylo neaktivní, nesoustředěné, znuděné.. Obecně je mnohem jednodušší mluvit veřejně o věcech, do kterých jsi sám zapálený, baví tě, a snadněji tak tu jiskru předáš druhým. To ale není vždycky ten případ. Někdy dostaneme za úkol odprezentovat něco, co nás samotné prostě nezajímá a nebaví, a podle toho to taky jde dost ztuha. Pokud se tedy stane, že se ti to jednou nepovede, nevyvozuj z toho hned tragické závěry a nestresuj se zbytečně z budoucích prezentací.
 
Čeká tě brzy veřejné prezentování? Máš teď trochu jasněji v tom, jak si být jistý v  kramflecích a udělat to pro sebe i své posluchače o trochu zajímavější? Vezmi to krok za krokem a úspěch je téměř zaručen.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy