Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Komunikace na internetu

#44 Online seznamky
Ke komunikaci na internetu neodmyslitelně patří online seznamky. Mohou mít podobu webové stránky nebo aplikace v počítači či v telefonu a usnadňují lidem hledání krátkodobých známostí, životních partnerů nebo třeba nových přátel.

V dnešní době existuje mnoho párů, které se daly dohromady právě prostřednictvím online seznamky. Aplikace a webovky určené k seznamování se stávají součástí běžného života, možná trochu proto, že jsme čím dál tím víc zvyklí propojovat náš každodenní život s technologiemi. Stejně tak je v dnešní uspěchané době náročné najít si čas na seznamování klasické. Na většině platforem je hned vidět krátké info o potenciálním partnerovi, a když nás nezaujme, můžeme dotyčného prostě přeskočit, a dál se jím nezabývat. Speciální algoritmy rovněž pomáhají tomu, abychom se propojili s lidmi, kteří mají podobné zájmy, priority a další atributy, které nás u budoucího partnera zajímají. Když potkáme nového člověka náhodně na ulici, zabere to zcela jistě několik schůzek, než zjistíme pro nás důležité informace, kdežto na online seznamce k tomu stačí několik kliknutí. Seznamky jsou rovněž rájem pro introverty a všechny, kterým trochu trvá, než se v komunikaci s novým člověkem osmělí. V online prostoru se často cítí bezpečněji a mohou se nejdřív trochu “rozehřát” při chatování, než dojde na setkání z očí do očí. Další výhodou seznamek je to, že shromažďují tak velké množství lidí, které bychom osobně nikdy nepotkali. Výběr je tedy mnohem větší a s ním i šance, že se nám opravdu povede najít to, co hledáme.

Má seznamování po internetu vůbec nějaké nevýhody? Za prvé je tu to, že pomalu mění lidské vztahy. Možná bychom se měli trochu zamyslet nad tím, jestli je správné, že nemáme čas se seznamovat z očí do očí. Nebo proč to považujeme za zbytečné, a nechceme tomu věnovat energii? Ani v offline prostoru nepotkáváme lidi úplně náhodně. Setkávání zprostředkovávají podobné zájmy - potkáme se v rámci nějakého koníčku, sportu apod., potkáme se, protože bydlíme poblíž a líbí se nám stejná místa - restaurace, kavárny, potkáme se ve škole/v práci, kde prožíváme podobné zkušenosti… Je to prostě takový algoritmus reálného života.

Další velkou nevýhodou online seznamování je to, že nám dává pocit, že potřebujeme najít ideálního partnera, u kterého si budeme moci zaškrtnout všechna políčka vytoužených vlastností ...
  • Je věrný
  • Má rád zvířata
  • Rád sportuje
  • Má smysl pro humor
  • Umí dělat romantická gesta

To, že máme nějaké požadavky/představy o lásce našeho života, je samozřejmě normální. Ale nábožně se k nim ubírat a nedat prostor milému klukovi/holce, protože jedno z políček nesplňuje, by byla veliká chyba. To, co si myslíme, že je pro nás ideální, není vždycky to, co bude ve skutečnosti opravdu fungovat. K tomu, aby vztah klapal, je zapotřebí mnohem víc (a někdy třeba mnohem míň), než si myslíme. Je to hodně o tom, jak se spolu cítíme, když jsme fyzicky vedle sebe - jestli přeskočí pověstná jiskra, jestli se budeme přitahovat, jestli budeme cítit z toho druhého klid a bezpečí, jestli z něj prostě budeme mít dobrý pocit. To se bez osobního setkání prostě neobejde. Občas se stane, že nás ve výsledku přitahuje někdo, u koho bychom to vůbec nečekali. Nemusí to být o protikladech, které se přitahují, ale o tom, že nás druhý, který má jiné zájmy a názory, může hodně naučit (a my jeho) a dva rozdílní lidé se mohou navzájem ovlivňovat a formovat - důležité je, že najdou společnou půdu pod nohama a společné cíle do budoucnosti. A přitom je tak jednoduché na online seznamce swipnout doleva a člověka, který nám toho mohl do života hodně přinést, jen tak odepsat.

Na co je důležité při online seznamování klást důraz je, dopředu si ujasnit s čím do toho jdeš. Na internetu bude spousta lidí, kteří hledají krátkodobou známost nebo je zajímá jen chatování a nikam dál se posouvat nechtějí. Není na tom nic zlého, ale je třeba si to vyříkat hned na začátku. Pokud hledáš vážný vztah, neboj se to dát hned najevo. Samozřejmě chvilku trvá, než se takový vztah vybuduje, seznamování by měla být zábava nikoliv pohovor na budoucího manžela/manželku, a je samozřejmě možné, že za nějakou dobu uvidíte, že vám to klapat nebude. Pokud má však tvá nová online známost plány od začátku úplně jiné, je to zbytečná ztráta času.

V neposlední řadě musíme zmínit i nebezpečí, která na seznamkách číhají. Na internetu se pohybují lidé, kteří lžou o své identitě, loudí fotografie a videa se sexuálním podtextem, vyžadují osobní setkání, které se může snadno zvrhnout, když nebudeš opatrný. Více si můžeš přečíst ve článcích o “Kybergroomingu” nebo o “Lásce přes internet” .

V příštím článku si povíme, jaké konkrétní seznamky můžeme na českém internetu najít, a jaké funkce nám nabízí.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy