Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Komunikace na internetu

#7 Kybergrooming - seznamování po internetu
V dnešním světě máme tolik možností, jak se s někým seznámit! V případě, že se nám nedaří na lásku svého života nebo na přátele, kteří by sdíleli společné zájmy, narazit v našem bezprostředním okolí, můžeme se úplně jednoduše obrátit na internet, stáhnout si pár seznamovacích aplikací, zavítat do chatovacích místností nebo si dát inzerát na seznamku. Kolik lidí se takhle potkalo a tvoří teď šťastný pár! Někteří po internetu hledají kamarády na cestování, partnery na sport, lidi, se kterými si můžou popovídat a požádat je o radu v rámci určitého společného tématu, třeba počítačových her, vaření, domácích mazlíčků…. cokoliv co tě napadne. Nikdy nebylo jednodušší se propojit s ostatními lidmi a najít někoho s podobnými zájmy.

Seznamování po internetu funguje často výborně, ale někdy se může zvrtnout. Ne vždycky je totiž ta osoba na druhé straně sítě zcela upřímná a ne vždycky jsou její úmysly čisté. Možná si myslíš, že když tě někdo bude tahat za nos, dříve nebo později na to musíš přijít. Podobní podvodníci na to jdou však velmi chytře. Nechají si spoustu času, aby svou oběť pomaloučku zmanipulovali. Když pak začnou vyžadovat něco, co je přes čáru, jejich oběť jim bude natolik důvěřovat, že ji ani nenapadne se bránit. Často se jedná o lidi, jejichž jednání je motivováno sexuální touhou. Dělá jim dobře, když získají důvěru oběti, dodává jim to totiž pocit moci. Později si užívají lechtivou konverzaci, loudí intimní fotografie a v neposlední řadě chtějí často dospět k osobnímu setkání, kdy očekávají od své oběti pohlavní styk, ať už bude dobrovolný nebo ne.

Možná si říkáš, jak to vůbec někdo může nechat zajít tak daleko. Trik je v tom, že se to opravdu děje všechno pomaloučku. Podvodník může postupem času buďto nashromáždit citlivé materiály (osobní detaily, tajemství, fotografie či videa) a jimi svou oběť vydírat, s lidmi, kteří strádají a touží po lásce, intimitě a přijetí, to může být ještě jednodušší. Podvodník je zahrnuje svou pozorností, dá jim pocit, že jsou milováni, oceňováni a obdivováni. Není výjimkou, když svou oběť rozmazluje dárky. Tohle se může dít měsíce, klidně i roky. A kdo by nezačal člověku, který mu projevuje tolik pozitivní pozornosti, důvěřovat? Nebo se do něj dokonce nezamiloval? Osobní setkání se pak už těžko odmítá.

Jak se tedy nenechat takhle pozvolna “uvařit” ve vodě, aniž by sis toho všiml? Jak se bránit nenápadné manipulaci? Než s někým navážeš důvěrný vztah, vždycky se pokus si ověřit, že je skutečně tím, za koho se vydává. V dnešní době má skoro každý profil na množství sociálních sítí, a ten může být prvním ukazatelem toho, že je všechno v pořádku (a nebo naopak). Svého nového známého můžeš tedy požádat o propojení skrze další platformy a na nich pořádně zkontroluj, co o sobě píše, zda v minulosti sdílel nějaké fotografie, na kterých vypadá skutečně tak, jak ti popsal. Dobrým ukazatelem jsou také další online přátelé. Má jich tvůj známý relativně “normální” počet? Vypadají jejich profily reálně?

Může se stát, že toho tvůj nový přítel na sociálních sítích příliš nesdílí. To samozřejmě není nic neobvyklého, ale je vhodné trochu zbystřit. Jak tedy jinak zjistit, že tě nevodí za nos? Než dojde na nějaké větší důvěrnosti, zkuste se spojit prostřednictvím telefonického nebo úplně nejideálněji video hovoru. Už hlas ti trošku napoví, jestli je ten druhý skutečně náctiletý kluk/holka, jak o sobě tvrdí, a nebo postarší nepříjemný chlap. Vidět se tváří v tvář v bezpečném prostoru informačních technologií je každopádně úplně nejlepší.

Pokud se budeš se svým novým kamarádem z internetu chtít setkat osobně, poté, co se pokusíš všemi způsoby ověřit jeho pravou identitu, vždycky naplánuj společné setkání na nějakém veřejném místě v rozumnou denní dobu, abys měl jistotu, že kolem budou další lidé. NIKDY nechoď k tomu druhému hned domů, nezvi ho k sobě a vyhni se raději i rozlehlým parkům a jiným venkovním prostorům, kde se může stát, že se ocitnete sami. Jestli bude všechno v pohodě a budete si rozumět i na živo, tak na další setkání na jiných místech budete mít ještě spoustu času. V žádném případě se nenech přemluvit, žádný argument není natolik silný, aby přebil tyto základy bezpečnosti. Pro začátek bude ideální třeba kavárna, restaurace nebo obchoďák. Než vyrazíš, tak bude nejlepší dát vědět alespoň některému z tvých kamarádů, kam a s kým se chystáš.

Jakákoliv forma vydírání je samozřejmě nelegální, stejně tak i nucení k pohlavnímu styku. Zvláštní ochranu poskytuje zákon mladým lidem pod 15 let, shromažďování jejich intimních materiálů a jakékoliv sexuálně motivované chování vůči nim je rovněž trestné. Pokud by ses tedy s něčím podobným setkal, neváhej se obrátit na někoho, komu důvěřuješ nebo rovnou na policii. Napsat můžeš samozřejmě i nám do poradny lásky. Seznamování po internetu je prima, můžeš tak narazit na spoustu skvělých lidí, dokonce i na svou spřízněnou duši. Vlastní bezpečí by pro tebe však mělo být prioritou, takže mysli na to, že ne všichni lidé na internetu mají jen a pouze “přátelské” úmysly.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy