Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Komunikace na internetu

#39 Peer pressure
Peer pressure je fenomén, který se může týkat v podstatě jakékoliv skupiny lidí, přičemž nejčastěji se jedná o skupinu vrstevníků (anglicky “peer”), ať už takovou, co se setkává v reálném čase nebo prostřednictvím sociálních médií, a popisuje vliv, jaký na sebe její členové mají. Vzájemný vliv lidí ve skupině se někdy projevuje ve formě tlaku (anglicky “pressure”), kdy je některý ze členů nucený k nějaké činnosti/chování, do kterého by se sám o sobě nejspíš nepustil, ale pod hrozbou vyloučení ze skupiny nakonec podlehne. Jde o to, že jednotliví členové skupiny konkrétní chování sami praktikují a vyžadují, aby je každý, kdo chce zapadnout a stát se plnohodnotným členem, následoval. Není nic špatného na tom, když má nějaká skupina svá vlastní pravidla, pokud se ale jedná čistě třeba o “partu kamarádů za sousedství”, je na snadě respektovat individualitu každého jednotlivce a nenutit se navzájem být jako přes kopírák. Zvlášť pokud se jedná o nějaká pravidla, která překračují zásady slušného chování, zdraví nebo osobní svobody. Kdy to tedy může být problém?

Typickým příkladem tlaku vrstevníků je kouření nebo užívání jiných návykových látek. Dělá to celá parta - měl bych taky. Tlak nemusí být vyloženě viditelný na první pohled. Není to vždycky “nevezmeš si cigaretu, běž domů, nebudem se s tebou bavit”. Kamarádi můžou pravidelně nabízet, sami všichni při každé příležitosti kouří, takže musíš stát vždycky někde stranou, aby ti nenačichlo oblečení, když sedí někde v kavárně nebo restauraci, musí odejít ven a tebe třeba nechají samotného hlídat stůl (a nebo třeba hlídat za rohem, jestli někdo nejde, pokud jste ještě nezletilí). Po čase si budeš připadat odstrčený. Jednou si řekneš - proč to vlastně nezkusit? A zkusíš to, poprvé, podruhé, a dost možná nakonec sám podlehneš návyku.

Tlak vrstevníků se objevuje třeba i při šikaně. Skupinka si vybere nějaký svůj cíl, třeba spolužáka, kterému se vysmívají, dělají mu naschvály nebo se dokonce i pustí do fyzického násilí. Nemusí se ti to líbit, ale pokud by ses tomu postavil, tvoji vrstevníci tě mohou označit za divného, za člověka, co nemá smysl pro humor, pokud to dojde daleko, tak třeba i obrátit šikanu proti tobě. Kdo by něco takového chtěl? A nakonec, z toho “divného kluka” ve třídě si utahují, všichni, tak to přece není tvoje zodpovědnost. V tomhle případě je ale agresorem každý, kdo se na šikaně podílí, i přesto, že nevystupuje sám o sobě, ale jako součást skupiny. I ten, kdo jen přihlíží nese svůj díl viny na trápení oběti.

Tvoji vrstevníci tě mohou přímo i nepřímo tlačit do spousty dalších věcí. Třeba do podvádění při testech ve škole nebo pomáhání podvádět někomu jinému, drobných krádeží v obchodě, nebezpečného chování typu řízení auta před tím, než získáš řidičák a nebo tehdy, když jsi pod vlivem návykových látek, získávání sexuálních zkušeností před tím, než se na to sám cítíš - vždyť přece všichni už mají svoje poprvé za sebou. Skupinka kamarádů tě často postaví před volbu, kterou musíš udělat v daný moment okamžitě. Někdy tak není čas uvědomit si všechny důsledky, jaké by určité chování mohlo mít. Navíc ti několik lidí do očí tvrdí, že danou věc dělají běžně a nikdy se nic nestalo. Proč tedy zrovna ty bys měl dopadnout jinak?

Tzv. “peer pressure” může mít i pozitivní charakter. Dobře fungující skupina umí své členy motivovat k lepším výkonům, větší laskavosti, vzájemné podpoře a pozitivním vztahům uvnitř skupiny i mimo ni. Pokud tě ale tvá parta k něčemu nabádá a tobě se to úplně nezdá, buď na pozoru. Zejména tehdy, když je na stole to, že pokud se nepřizpůsobíš, nebudeš plnohodnotným členem skupiny nebo tě z ní rovnou vyloučí. Pro každé uskupení, kterého jsi součástí, by měla být samozřejmostí osobní svoboda a respekt k individualitě jeho členů. Jestliže se ve skupině vyskytnou nějaké neshody, normální je o nich diskutovat, nikoliv je ignorovat a toho, kdo je proti “většině” vyloučit. Je zcela přirozené chtít někam patřit, být součástí kolektivu, ale někdy je ta cena až příliš vysoká. Tehdy zkus jít o dům dál a poohlédnout se po partě, která by víc vyhovovala tvému nastavení a přijala tě takového, jaký jsi.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy