Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Komunikace na internetu

#15 Sociální sítě: Facebook II., reálné příběhy kyberšikany
V předchozích článcích jsme se pokusili nastínit stinné stránky sociálních sítí, naposledy v souvislosti s Facebookem. Jedním z negativních jevů, který je se sítěmi často spojován, je kyberšikana. Pojďme se podívat na skutečné příběhy mladých lidí, kteří se s kyberšikanou setkali, figuruje v nich právě Facebook, nicméně konkrétní sociální síť není vůbec důležitá. Jde o smutné příklady toho, co se může stát, když proti kyberšikaně nezakročíme.

Příběh Amandy Todd - Kanada
Amandě bylo 12 let, když po internetu vyhledávala nové přátele a neznámý muž z ní vymámil fotografii jejího poprsí. Ona o tom ani nevěděla, předvedla se mu nahoře bez na webkameře a on potají pořídil snímek. O rok později se jí ozval s tím, že ji chce vidět nahou celou, a pokud k tomu nesvolí, zveřejní fotografii jejích prsou. Amanda to odmítla. Muž měl velmi dobře zmapovány všechny detaily o Amandě, věděl, kam chodí do školy, kdo jsou její rodina a přátelé, a všem, které znala, fotografii rozeslal. U Amandy celá událost vyvolala úzkosti, depresi, později začala zneužívat návykové látky. O rok později, poté, co se situace trochu uklidnila a Amanda změnila školu, se na facebooku objevil profil s jejími ňadry vystavenými na profilovém obrázku, který se rychle rozšířil mezi všechny její nové spolužáky. Tím pro Amandu odstartovala dlouhodobá šikana, ztratila všechny své přátele a její psychické zdraví se opět zhoršilo. Chlapec z jejího okolí se snažil získat její přízeň, a protože se cítila tolik sama, ráda jeho pozornost přijala. Nakonec se však ukázalo, že mu šlo jenom o sex. Jeho tehdejší přítelkyně se o románku mezi nimi dozvěděla a rozdmýchala další vlnu nenávisti vůči Amandě v nové škole, dokonce ji fyzicky napadla. Spolužáci to natočili, video šířili a vysmívali se jí. To vedlo k tomu, že se Amanda neúspěšně pokusila o sebevraždu. Opět změnila školu, dokonce se i přestěhovala do jiného města, ale nenávist si ji vždycky našla, agresoři ji označovali na sociálních sítích a přáli jí smrt, litovali toho, že se jí sebevražda nepovedla. Po dalších neúspěšných pokusech si nakonec vzala život, když jí bylo 15 let.

Rebecca Sedwick - Spojené státy americké, Florida
Rebecca se rozhádala se svou kamarádkou kvůli tomu, že se oběma líbil stejný kluk. Tahle bývalá kamarádka se spojila s dalšími 14 dívkami a začaly Rebeccu terorizovat. Pomlouvaly ji na Facebooku a dalších sociálních sítích a zahrnovaly ji nenávistnými zprávami, ve kterých jí přáli smrt. Hlavní aktérka, její bývalá kamarádka, ji údajně alespoň jednou fyzicky napadla. Její ostatní přátelé se s ní přestali bavit, protože se báli, že by se i oni mohli stát terčem šikany. Rebecca se cítila osamělá, začala si ubližovat, trpěla depresemi. Ve svých 13 letech spáchala sebevraždu.

Thomas Mullanay - Anglie, Birmingham
Thomas měl ve škole incident s mladším spolužákem. Měl do něj strčit, ale rodiče spolužáka později tvrdili, že ho Thomas zranil na krku. Škola začala incident vyšetřovat a oba kluci mezitím zůstali doma. Thomas velmi špatně nesl to, že byl falešně obviněný, rodina a přátelé ho popisovali sice jako trochu drzého, ale jinak poměrně nekonfliktního a v jádru
dobrého kluka. Bezprostředně po této události začal na facebooku dostávat výhružné komentáře od spolužáků. Vyhrožování velmi rychle vyeskalovalo a dohnalo Thomase k sebevraždě. Bylo mu tehdy 15 let.

Přestože podobné případy se špatným koncem nejsou v naším zemi tolik mediálně známé, a zároveň ne každý případ kyberšikany končí sebevraždou, ani v naší zemi se nejedná o ojedinělý jev. Podle výzkumu z roku 2014 se s kyberšikanou v Česku setkalo 50,9% dětí v kategorii 11-17 let. Nejčastěji se jedná o krádeže účtů, verbální útoky a obtěžování prozváněním.

Na výše uvedených případech je jasně vidět, jak snadno zcela banální příhoda, která se může stát každému z nás, doroste takových rozměrů, že oběti způsobí dlouhodobé psychické problémy. Někdy tak závažné, že se dotyčný rozhodne ukončit svůj život. Chraň sám sebe, své soukromí, a pokud jsi něčeho podobného svědkem, podej oběti pomocnou ruku. O tom, jak se chovat, pokud se staneš svědkem nebo obětí kyberšikany, se můžeš dočíst v tomto článku.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy