Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Rodina

Nerozumím si se svým sourozencem
Sourozenecké vztahy mohou mít různou podobu. Někteří sourozenci jsou si blízcí a nedají na sebe dopustit. Jiní zas nemají nic moc společného, jeden o druhého příliš se nezajímají, a raději si jdou každý svou cestou. Myslím si, že snad každý, kdo vyrůstal vedle sourozence, tak se s ním občas hádal, nebo pral. Už  jen proto, že sourozenci často sdílí jeden pokoj a každý z nich má jiné představy o jeho užívání. Sourozenci se nemusí dělit jen o prostor, ale i o věci a o pozornost svých rodičů. Nejsou na světě „sami“, a proto se již od útlého věku musí naučit omezovat a myslet na druhé.

Sourozenecký vztah tě může hodně naučit, i když tvůj bratr, či sestra nejsou zrovna tvoji nejlepší kamarádi a příliš si s nimi nerozumíš. V průběhu svého života se totiž budeš setkávat s mnoha lidmi, ať už ve škole, či později v práci, a budeš se muset vycházet s nejrůznějšími typy lidských povah. Je dobré na všem, co prožíváš, hledat pozitiva, i když mohou být na první pohled trochu skrytá.

Tvůj sourozenec tě také může v některých směrech obohatit, protože se na leccos dívá z odlišného úhlu pohledu a také umí něco jiného, než umíš ty. Jaká jsi ty a jaká je tvá sestra? Jsi hodně zodpovědná v učení a stresuješ se kvůli škole, kdežto tvá sestra se naučí jen to nejdůležitější a je v klidu? Nebo se snadno seznamuješ a máš hodně kamarádů, ale tvá sestra je hodně uzavřená a neví, jak navázat přátelství? Nebo třeba – Ty jsi spíš tišší povahy a rád máš ve svých věcech pořádek, kdežto tvůj bratr má v pokoji vše rozházené a raději než by uklízel, tak jde s kluky hrát fotbal a „řádit“ venku. Budeš-li nad tím více přemýšlet, zjistíš, že nic není jenom černé, nebo jenom bílé. Oba vaše přístupy mají své opodstatnění a každému vyhovuje něco jiného. Možná i tobě by prospělo jít se jako tvůj bratr vydovádět na fotbalové hřiště a jemu by zas prospělo, kdyby si občas uklidil a dal své věci do pořádku. Přemýšlel jsi někdy nad tím, co šikovného by mohl od bratra odkoukat? Čím se můžete navzájem obohatit. Ničím? Vážně ničím? Tomu nevěřím :-)

Na tvůj vztah s bratrem, nebo sestrou se můžeš podívat i z praktického hlediska. Když si ujasníš, v čem tkví vaše hlavní neshody, tak budeš moci hledat jejich řešení. Je třeba ale uvažovat nesobecky a měřit sobě i sestře stejným metrem, tj. být spravedlivý. Nejde chtít po druhém, aby jen plnil naše požadavky, nebo se pouze přizpůsoboval tomu, co chceme my. Obě strany musí projevit ochotu v něčem trochu ustoupit, abyste se mohli domluvit na řešení, které je přijatelné pro vás pro oba. Je pravda, že i dospělí lidé se někdy neumí dohodnout, nebo nedokáží své domluvy dodržovat, pak jsou na sebe navzájem zbytečně naštvaní a nevychází spolu dobře.

Soužití s druhým člověkem vyžaduje úsilí, ale když budeme směřovat k tomu, abychom dokázali respektovat osobnost druhého a nesnažili se ho měnit k obrazu svému, tak nám bude oběma lépe. Na druhou stranu, pokud nám sourozenec dělá něco, co je nám nepříjemné, nebo nám dokonce ubližuje, tak je potřeba se ozvat, co nejdřív. Tvůj sourozenec nemusí vědět, jak na tebe jeho chování působí. V upřímném rozhovoru, kdy se oba zdržíte kritiky druhého, urážek, či jiných slovních útoků, si pak můžete navzájem leccos objasnit. Není totiž ku prospěchu věci začít sourozenci hned nadávat a něco mu vyčítat, protože tento druh komunikace k ničemu nevede. Cílem je naučit se komunikovat konstruktivně, to znamená, komunikovat spolu tak, abychom se něco o sobě navzájem dozvěděli a dobrali se užitečných závěrů. Na všem se dá postupně pracovat, jen když je dobrá vůle. Nestyďte se být těmi prvními, kteří dobrou vůli a vstřícnost projeví. Není to ostuda, nebo slabost, ale krok správným směrem. Odměnou vám může být to, že si třeba začnete s bratrem, či sestrou o malinko více rozumět a budeme mít pro sebe navzájem více pochopení. Držím vám palce, aby se to povedlo a aby se vám podařilo třecí plochy mezi tebou a sourozencem minimalizovat.
- Markéta -
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy