Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Rodina

Rodiče se o mě přehnaně bojí
Děti představují pro rodiče to nejcennější, co mají. Když se narodíme, rodiče se bojí, abychom nesnědli nějakou hračku, později abychom si při sportu nezlomili nohu, aby nás po cestě do školy nepřejelo auto. Oni vědí, že nás za ruku nebudou moct vodit navždycky, a proto nás učí spoustu věcí, jak se o sebe máme postarat sami. My se je snažíme poslouchat a ujišťujeme je, že se nám nic nestane, když nás pustí s kamarády ven. Přestože nám důvěřují, pořád o nás mají strach. Ať je nám 10, 20 nebo 30 a víc let, pořád pro ně budeme jejich děti, kterým dali život a pro které chtějí to nejlepší.

Z našeho pohledu to někdy může vypadat, že nám chtějí život jen komplikovat, neustále nám něco zakazují nebo opakují ty samé věci, které nás rozčilují, jako např.: „Obleč se pořádně, je tam zima,“ nebo „Nezapomeň přijít včas domů a chovej se tam slušně,“ apod. Mohlo by to vypadat, že nám vlastně vůbec nedůvěřují, když nám to neustále opakují, jako bychom byli úplně malí. Nikdo však není neomylný a většinou se stejně jednou stane, že jejich poučky porušíme, i když toho třeba později litujeme. Třeba když jsme nachlazení, protože jsme se dost neoblékli, nebo když přijdeme z diskotéky pozdě a druhý den jsme unavení a není nám dobře. Jedno naše šlápnutí vedle nám pak rodiče mohou předhazovat ještě nějakou dobu, ale když si z toho vezmeme ponaučení, zase je to uklidní. Zkrátka se o nás jen bojí, nechtějí nás tím rozčilovat, ale ví, že ani žádný slib není zárukou, že nás třeba kamarádi přemluví k nějaké špatnosti, což se mezi mladými lidmi stává docela často.

Co je však nejdůležitější, je důvěra – být k rodičům upřímný a neztratit jejich důvěru. Když uvidí, že jsme nedali na jejich rady, není dobré jim lhát a zapírat. Vede to pak ke snižování důvěry a rodiče budou mít ještě větší důvod se o nás bát, protože jim ani neříkáme pravdu. Naopak buďme upřímní, oni to pak totiž ocení. Další důležitou věcí je dodržovat stanovená pravidla, na kterých se společně domluvíte. Když nás rodiče nechtějí pustit někam ven, je dobré zkusit se domluvit na nějakém kompromisu – např. budeme moci jít ven, ale v určitou hodinu se jim ozveme, že jsme v pořádku (třeba prozvoněním nebo SMS) a přijdeme v domluvenou hodinu domů. Ze začátku si možná můžeme připadat příliš pod dohledem, ale postupem času rodiče budou vědět, že se na nás mohou spolehnout a s přibývajícím věkem pak budou přístupnější k menšímu a menšímu dohledu. Rodiče se nás také často vyptávají, s kým jdeme, kam jdeme apod. V tomto směru je dobré rodičům také nelhat, když se zeptají, i kdyby pro ně pravda byla trochu znepokojivá. Když se rodičům nelíbí, s kým se stýkáme, nebo do jakých míst chodíme (ale my jsme přesvědčeni, že jsou to jen předsudky, které vůči těmto osobám nebo místům mají) je dobré jim říct vhodné argumenty, které je uklidní, že skutečně není důvod, aby se o nás báli. Seznámit je například s lidmi, se kterými chodíme ven, také není určitě na škodu.

Je ale potřeba brát v úvahu fakt, že i rodiče mohou mít někdy pravdu. Neoblomně si stát za svým, přestože jsme udělali chybu, není dobrým řešením. Když jejich důvěru zklameme, chvíli je těžké získat ji zpět. Jde to znovu postupnými kroky, ale určitě ne vzpíráním se, tím ničemu nepomůžeme.

I když je to z našeho pohledu těžké, zkusme se vžít do jejich role a uvědomit si, proč se o nás tolik bojí, proč nás chtějí tolik chránit. Mají nás totiž rádi. Proto jim na oplátku dávejme důkazy, že nám mohou věřit a tím se o nás i méně bát.
- Kačka -
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy