Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Komunikace na internetu

#20 Informace, propaganda, cenzura
V minulém článku jsme se bavili o tom, co je to dezinformace, a jakou roli hraje při vytváření tzv. “fake news”. Teď se podíváme, jak konkrétně mohou takové dezinformace vypadat, a proč o nich říkáme, že jsou nebezpečné - aneb jak mohou nás i velké množství dalších lidí, ovlivňovat.

Dezinformace nejsou jen fenoménem dneška, lidstvo provází už odnepaměti. Často se objevují v souvislosti s politikou. V první polovině dvacátého století, kdy vypukla druhá světová válka, hrála důležitou roli tak zvaná “propaganda”. Propaganda znamená šíření informací, které mají za cíl vzbudit v lidech určité emoce či postoje, ovlivnit, co si myslí, a jak na základě toho budou jednat. Tehdejší diktátor Hitler se snažil rozšířit nenávist vůči početné
skupině lidí - vůči Židům. Propaganda byla natolik propracovaná, že mnoho lidí, kteří se s Židy do té doby přátelili, žili vedle nich jako sousedé a vycházeli s nimi bez problémů, začalo věřit, že jde skutečně o jakýsi “podřadný” druh člověka, kterého je třeba se zbavit. Hitlerova propaganda měla také za úkol v lidech vzbuzovat pocit jednoty “Německého státu” a myšlenku, že je třeba za ni ve válce bojovat. K obyčejným lidem už se často nedostaly informace o tom, jak nelidsky krutý ten boj byl. Kdokoliv si chtěl stěžovat nebo šířit pravdu, byl umlčen. Propaganda je především doménou nedemokratických států, ale setkat se s ní můžeme opravdu kdekoliv a kdykoliv.

Další formou, jakou se k nám dostávají zkreslené informace, jsou “konspirační teorie”. Jedná se o přesvědčení, že určitá skupina vlivných lidí (“spiknutí mocných”) manipuluje událostmi ve světě tak, aby odpovídaly jejich zájmům. Aby získali více peněz, vlivu, podrobili si širokou společnost na základě strachu atd. Už jsi slyšel, že Americká vláda si vymyslela přistání na měsíci? Všechno jen proto, aby dokázala svou “moc” a nadřazenost ve vědě a technologiích. Ještě k tomu nám prý tají existenci mimozemšťanů! Někteří údajně i žijí mezi námi. Znáš skupinu Beatles? Její zakladatel prý zemřel a po léta místo něj sklízel slávu jeho dvojník. Smrt princezny Diany byla nehoda. Anebo ne? Konspirační teoretici tvrdí, že byla zavražděná! S konspiračními teoriemi je však jeden problém. Neexistují k nim žádné oficiální důkazy. Často existují oficiální důkazy proti nim. Najdou se však lidé, kteří tvrdí, že jsou očitými svědky události nebo že viděli příslušné důkazy, které ovšem někdo zlikvidoval. Na témata konspiračních teorií se mohou vyjadřovat i “odborníci”, lidé, kteří mají určitou kvalifikaci/vzdělání a tvrdí, že na základě jejich zkušenosti se věci mají tak či onak. Těm je obzvláště jednoduché uvěřit, zdají se vzdělaní a znalí.

Věděl jsi, že v Číně je zakázaný facebook a další sociální sítě? Klasicky zadáš název webu do vyhledávače, ale vůbec se ti neotevře. Existují alternativy, jsou dost podobné, ale mají jednu nevýhodu. Sledují tě na nich. Sociální sítě jsou kontrolované státem. Když by sis na nich stěžoval třeba na vládnoucí politickou stranu, vystopovali by tě, a zavřeli do vězení. Stejně je to i se zpravodajstvím. K lidem se skrze internet dostane jen to, co státní úředníci odsouhlasí. Tomuhle se říká zase “cenzura”. Jde o kontrolu obsahu a sdělování informací hromadnými sdělovacími prostředky.

Přestože Česká Republika je demokratickým státem a výše uvedené (cenzura, propaganda) se nás tolik netýká, některá média jsou vlastnictvím politiků a dalších vlivných osobností. Nemůžeme od nich vždycky očekávat stoprocentní nezávislost, jinými slovy stoprocentní pravdu. Chceš li vědět, jak vyhledávat skutečně relevantní informace, vrať se k tipům z předchozího článku o dezinformacích.
http://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
http://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
http://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
http://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
http://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
http://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
http://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
http://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
http://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
http://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
http://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
http://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
http://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy