Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Napsali o nás

www.itok.cz - Rozhovor s dobrovolnicemi
Dne 26. 1. 2013 byl v elektronické verzi čtrnáctideníku TOK zveřejněn rozhovor s našimi dobrovolnicemi.
 

 

PLNÉ ZNĚNÍ:
Již jedenáct let se mohou mladí a dospívající obracet se svými dotazy a problémy na bezplatnou internetovou poradnu www.poradna-lasky.cz. Stránky jsou tu především pro ty, kteří se chtějí svěřit, poradit nebo získávat informace z oblasti mezilidských vztahů. Hlavním účelem Poradny-lásky je tedy poradenství, které zajišťují školení poradci - dobrovolníci. Pokud chcete vědět, co jim práce pro Poradnu přináší nebo proč se vlastně rozhodli takovou činnost vykonávat, čtěte dál. Přinášíme vám totiž rozhovory s některými dobrovolníky z Poradny-lásky!Proč ses rozhodla stát dobrovolnicí?

Lenka: Dobrovolničit jsem začala asi před třemi lety, mou prvotní motivací byla snaha získat potvrzení o praxi k přijímacím zkouškám na VŠ. Tehdy jsem pracovala s dětmi v programu KOMPAS, chytlo mě to, a když už na to nebyl čas, začala jsem hledat, kde dál bych mohla být užitečná, a co by mě bavilo. A právě tehdy jsem se dostala do Poradny.

Markéta: Téma mezilidských vztahů mě vždycky zajímalo, proto jsem si vybrala pro spolupráci Poradnu-lásky, kde jsem cítila vřelost a lidskost. Možnost seberealizace formou dobrovolnictví je velmi milá. Člověk se dozví mnohé o sobě i druhých a může se hodně naučit i rozvinout, zároveň i mít dobrý pocit, že dělá něco užitečného a smysluplného.

Terka: Vzpomínám si, že jsem se nad tím ani nemusela nějak víc zamýšlet a v podstatě jsem hned věděla, že je to něco, co by mě bavilo a na čem bych se chtěla podílet. Přijde mi super, že se člověk může rozdělit o své zkušenosti s jinými lidmi a třeba jim tím nějak pomoct.

Kačka: Když jsem byla asi o osm let mladší, sama jsem se na poradnu několikrát obracela. Mezitím jsem si stále nechávala posílat citáty se systému 7 dní a čas od času stránky navštěvovala kvůli zábavě nebo počtení. Zajímalo mě, co trápí dospívající mládež v dnešní době a s jakými problémy se potýkají. Na vysoké škole jsem si vybrala obor, který se mezilidskými vztahy zabývá neustále, a proto mě zaujal inzerát v hledání dobrovolníků na pozice poradců. V té době jsem měla i hodně volného času, a tak jsem si řekla, proč to nezkusit... A jsem opravdu velice ráda, že jsem do toho šla.

Diana: K dobrovoľníckej práci ako takej mám veľmi pozitívny vzťah už od svojich 15 rokov, kedy som sa stala animátorkou v detskej organizácii. Táto práca mi okrem zmysluplnej činnosti a skvelých priateľov priniesla aj vnímavosť voči deťom. Potom som sa zamerala na dospievajúcu mládež. Byť dobrovoľníčkou v Poradni lásky úžasne dopĺňa mozaiku môjho dobrovoľníckeho sveta. Okrem toho je to aj oblasť, ktorej sa venujem v rámci svojej profesie psychologičky.


Co ti práce na poradně přináší?

Lenka: Přináší toho spoustu, samá pozitiva. Samozřejmě je to dobrý pocit, že ve svém volném čase dělám něco užitečného, něco, co může někomu prospět. Za tu dobu, co jsem v poradně jsem se toho také mnoho naučila. Problémy klientů často odpovídají něčemu, co se objevuje i v mém životě a to, že se nad nimi pokouším zamýšlet s odstupem, pomáhá i mě osobně. A to není všechno, někdy narazím i na otázku, o které nic netuším, a musím různé informace dohledávat, člověk se dozví spoustu věcí, o kterých by normálně neuvažoval, ale které se mu můžou v životě hodit.

Markéta: Přináší radost ze spolupráce s příjemnými kolegy a radost z toho, že můžeme společně někomu trošínku pomoci v porozumění jeho trápení. Poradna mi dává pocit, že na světě není nikdo sám a opuštěný. Práci na poradně vnímám jako takové spoluzamýšlení se nad různými problémy a snad i bolestmi, které život přináší. Cítím tu hodně naděje, že se vším se dá něco dělat a že vždycky může být i lépe.

Terka: Přináší mi dobrý pocit a často se mi stane, že se díky dotazu na poradně zamyslím nad něčím, co by mě dříve třeba nenapadlo a vlastně si tím rozšířím i svoje obzory. Člověk se i svým způsobem učí komunikovat s lidmi, nesoudit je a brát je tak jak jsou.

Kačka: Z dobrovolnictví mám dobrý pocit sama ze sebe. Nutí mě to být zodpovědná, občas si musím něco dohledávat a dostudovávat, abych mohla odpovědět, a to velice obohacuje mě samotnou. Ačkoliv to může znít zvláštně, tak mi to přináší i odreagování. Ne ve smyslu odpočinku, ale odreagování od svých starostí, povinností apod.

Diana: Práca mi prináša pocit, že moje myšlienky a pohľad na vec môže druhých obohatiť, pomôcť. Prináša zmysel, osobnostný rozvoj i otvorenosť v komunikácii s klientmi v práci a vlastne aj v mojom osobnom živote.


Máš pocit, že jsi někomu pomohla? Jak?

Lenka: Klienti se leckdy ozvou s poděkováním, doufám tedy, že moje práce opravdu pomáhá. Není to tak úplně o tom přesně poradit, co a jak by měl klient dělat. Svůj úkol vidím hlavně v tom informovat a poskytnout náhled na problém ze všech možných stran, a hlavně, vyslechnout. Je už na klientovi, co si z toho vezme. A já doufám, že moje snaha je alespoň z části úspěšná.

Markéta: Upřímně, nevím, jestli jsem někomu pomohla, protože zpětnou vazbu od klientů jsem zatím žádnou neobdržela. Ale ráda odpovídám na dotazy a doufám, že v mých odpovědích druzí nacházejí nějakou inspiraci pro svůj život. Jestli jsem někomu pomohla, tak možná svou účastí a pozorností. Tím, že druhým přeju štěstí. To jejich.

Terka: Ano, myslím, že pomoc je už jen to, že člověk klientovi naslouchá a dá mu prostor se vyjádřit. To není samozřejmost a často se stane, že se klientům uleví už jen tím, že nám napíšou. Donutí je to totiž podívat se na svoje pocity a pojmenovat je a už to, samo o sobě, je první krok k řešení.

Kačka: Člověku, který do poradny píše, se většinou uleví už tím, že se o své starosti poradí. Samotní klienti nám to často píší. Nezávislý pohled poradce jim pomáhá v rozhodování, v uvědomování si svých kvalit a možností. Nejpříjemnější pocit mám, když klient napíše, že mu naše nasměrování pomohlo a dává nám zpětnou vazbu.

Diana: Myslím, že áno. Možno som nepomohla priamo, pretože nie som zástancom poskytovania rád, kto čo má urobiť, aby vyriešil svoj problém. Skôr som svojimi otázkami nasmerovala toho človeka k zamysleniu sa nad témami, ktoré sú pre vyriešenie dôležité. Ale rozhodnutie a riešenie ostáva na ňom. Toto je môj spôsob pomoci...


Využíváš nějak poznatky z této práce ve škole /v životě?

Lenka: Jak už jsem psala, poradna mi toho dává hodně. Když přemýšlím, nad trápením klienta, často vycházím z vlastní zkušenosti či zkušenosti někoho z mého okolí. To, co nás trápí je často podobné. Snad každý smutní kvůli lásce, každý někdy zažije rodinnou krizi, či špatné období, kdy mu to třeba nevychází ve škole, každý se někdy potřebuje na něco zeptat. Když odpovídám na dotaz, nutí mě to přemýšlet s chladnou hlavou. Často si zpětně uvědomím, že jsem si něčím podobným prošla a můžu si to sama pro sebe uzavřít, nebo dokonce něčím podobným procházím právě v tu chvíli. Z hodně dotazů je vidět, že lidé mezi sebou málo mluví. Komunikace mezi rodinou a přáteli je omezená jen na jakési "tlachání", o tom, co člověk cítí a po čem touží, se prostě nemluví. A to, že si kdokoliv tento, i jiný problém uvědomí, je prvním krůčkem ke změně...

Markéta: Ano, využívám poznatky z této práce ve škole života. Vážím si všech svých učitelů.

Terka: Ve škole moc ne, ale díky práci na poradně jsem se toho už dost dozvěděla a to se mi občas v životě hodí.

Kačka: Poznatky z poradny využívám v životě celkem hodně. Vidím, jaké mají ostatní lidé problémy a starosti a když mám potom sama nějaké problémy, uvědomuji si, že nejsem jediná, které se občas nedaří. Naučilo mě to brát věci s větším nadhledem a často se mi stává, že se dostanu do situací, které nám naši klienti popisují a ačkoliv je osobně třeba zažívám poprvé, cítím se jistější a lépe se v nich pak dokážu zorientovat a poradit si. Ve škole poznatky také využívám, protože obor, který studuji, je také především práce s klienty, a proto mi toto dobrovolnictví přináší jak radost, tak také velký užitek.

Diana: Určite mi tieto skúsenosti zvyšujú sebaistotu pri práci s mladými, ktorých niečo trápi a stretávam sa s nimi či už v práci alebo v rámci iných dobrovoľníckych aktivít. Každé zamyslenie sa nad novým dotazom vo mne rozvíja vnímavosť a citlivosť voči problémom druhých s ponechaním im priestoru na svoje rozhodnutie.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy