Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Komunikace na internetu

#5 Osobní údaje a jejich ochrana
Jsi spíše pozorovatelem sociálních sítí a nebo tě baví aktivní role a sdílíš se svými přáteli podstatnou část svého života? Sociální sítě jsou prima zdroj odreagování, a mnoho lidí dnes baví tvořit obsah, psát příspěvky, postovat fotky a videa a propojovat se s přáteli či influencery, kteří nám v něčem imponují. Přestože se přes den běžně můžeš vídat s celkem omezeným počtem přátel, spolužáků, kolegů, když přidáš příspěvek třeba na facebook, mohou si ho téměř v ten samý moment přečíst až stovky lidí. Je to až neuvěřitelné, jaký dosah mohou mít sociální sítě! Jestliže si užíváš možnost vyjádřit svůj názor a baví tě být středem pozornosti pro publikum svých přátel nebo klidně pro celou internetovou veřejnost, je to bezva, nicméně sdílení sebe sama na internetu s sebou přináší i určitá rizika.

Cokoliv, co na internetu sdílíš, přestává být soukromé, a může být využito nebo dokonce zneužito způsobem, který bys třeba nikdy nečekal. Přestože máš právo na ochranu soukromí, a pokud někdo tvé informace zneužívá, můžeš se vždycky bránit legální cestou, i tak můžou nepovolaní lidé s tvými informacemi napáchat veliké škody na tvé reputaci, vztazích nebo i financích, a ve chvíli, kdy si to uvědomíš, bude už pozdě. Podívejme se tedy na několik kategorií osobních údajů, jejichž sdílení by ses měl raději vyhnout nebo o něm důsledně přemýšlet.
 
Fotografie a obsah, který by tě mohl stavět do špatného světla - máš ale vážně vtipné fotky z poslední akce s tvými kamarády? Trochu jste se připili, blbli jste, dělali frajeřiny, které by se možná tak úplně neměly, ale přesto anebo možná právě proto se chceš pochlubit ostatním, že rebelství ti není cizí? Tví přátelé se možná pobaví, ale co kdyby se podobný materiál dostal do rukou někomu jinému? Byli by z něj nadšení o rodiče? Co když se na tvůj facebook podívá holka/kluk, o kterého máš zrovna zájem? Bylo by to něco, co by ho okouzlilo, nebo spíš odpudilo? Možná jsi teď ještě školou povinný, ale až se budeš ucházet o práci a potenciální zaměstnavatel si projede tvá sociální média, jaký si o tobě udělá obrázek?
 
Fotografie a informace o druhých - pokud chceš sdílet obsah, který se týká někoho jiného, měl bys jej vždy požádat o souhlas. Ze stejného důvodu, jaký jsme si vysvětlili před chvílí. Určitým způsobem se sice prezentujeme předpřáteli, ale jsou věci, které o nás všichni vědět nemusí. Na většině sociálních sítí lze nastavit, že jakmile tě někdo označí, musíš to nejprve odsouhlasit, a teprve až potom bude příspěvek skutečně online. Aktivaci tohoto nastavení bych doporučila tobě i tvým přátelům. Přesto vždy vyžaduj, aby se tě druzí nejdříve zeptali, než něco zveřejní a stejně tak to dělej i ty - vždy se zeptej. A to i tehdy, když dotyčný sociální média nepoužívá, a ani neví, že jsi o něm něco zveřejnil. Myslím tím třeba tvou babičku/dědečka, náhodné lidi, se kterými zatím nejsi propojený, potkáš je třeba na dovolené a chceš se s nimi vyfotit, vztahuje se to i na děti, protože i ty mají právo se rozhodnout, jestli chtějí být veřejně vidět. Jejich sdílení v brzkém věku může mít zásadní vliv na jejich budoucnost.
 
Informace o financích - určitě pro tebe není překvapením, že bys nikdy nikomu neměl sdělovat údaje o svém bankovním účtu, kreditních nebo debetních kartách či posílat peníze na neprověřené charitativní účely. Stejně tak raději pomlč o tom, kolik máš peněz, a co všechno ty nebo tvá rodina vlastní. Kolik lidí ve výsledku uvidí tvůj skvělý nový telefon, počítač, X-box, televizi,... a bude toho chtít zneužít? A jak myslíš, že je složité vyhledat tvojí adresu? Určitě to potenciálním kriminálním živlům neulehčuj, a pokud možno nikde nesdílej, kde bydlíš. Jestliže tento údaj musíš někde povinně uvést, ubezpeč se, že je soukromý a nebude se nikde zobrazovat. Jaké by mohlo nastat překvapení, když se vrátíš z dovolené snů, kterou jsi samozřejmě nezapomněl celou nasdílet, včetně informací o tom, kdy odjíždíš, a jak dlouho mimo domov zůstaneš, a najdeš doma jenom holé zdi.

Samozřejmě není nic špatného na tom sdílet veselé životní momenty s přáteli a rodinou. Nezapomeň však používat hlavu. Měj na paměti, že cokoliv uvedeš na internetu je veřejné a může se to dostat i k lidem, kterým to nebylo určeno. Začti se do nastavení svých sociální médií a podívej se, jestli je něco, co můžeš udělat pro větší ochranu svých osobních dat. Chceš-li mít jistotu, že se skutečně NIC nedostane do nesprávných rukou, sdílej věci pouze s konkrétními osobami prostřednictvím soukromých zpráv, a v případě, že chceš něco na sociálních sítích skutečně zvěčnit, udělej to s odstupem času. To, že něco nesdílíš nebo to neuděláš hned, neznamená, že se to nestalo. Jeden z nejlepších způsobů ochrany osobních údajů je užívat si přítomného momentu a se sociálními sítěmi to nepřehánět.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/bazar::Bazar
https://www.poradna-lasky.cz/cs/hledarna::Hledárna
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy