Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Komunikace na internetu

#41 Malware
Název malware pochází ze dvou anglických slov: “malicious” a “software”. Malicious znamená ”zlý, zlomyslný “, slovo software je nám o něco známější, jde o naprogramování našeho počítače/telefonu/tabletu. Jde tedy o program, který je vytvořený tak, aby zařízení škodil. Můžeme pozorovat velké množství druhů malwaru, patří mezi ně třeba viry, počítačoví červi, trojské koně,spyware, crimeware, adware, ransomware,...

Proč malware vůbec existuje, čeho jeho tvůrci chtějí dosáhnout? Důvody jsou různé, může za nimi stát experimentování, “vtip”, obyčejný vandalismus, pokročilejší malware může sloužit k monitorování činnosti na tvém zařízení (spyware) třeba kvůli zacílení reklamy a nebo vyloženě kvůli zneužití osobního obsahu například k vydírání (ransomware).

Nejčastější malware, se kterým se běžní uživatelé setkávají, je virus. Ten může působit rozličné problémy na našem zařízení, může na něm zabírat enormní místo, čímž zpomaluje jeho fungování a kapacitu, může převzít fungování operačního systému nebo určitých aplikací a začít například rozesílat zprávy a e-maily s podezřelými odkazy dalším uživatelům, a když na ně dotyčný klikne, stáhne si do svého zařízení totožný virus. Malware si může pohrát s jakkýmkoliv programem na tvém počítači (telefonu) a využít ho podle svého účelu.

Jak poznáš, že je tvé zařízení napadené? Může to začít drobným podezřením. Něco ve tvém prohlížeči je jinak než obvykle. Změní se tvá domovská stránka, začnou se objevovat podivná vyskakovací okna nebo množství nevyžádané reklamy. Možná ti někteří známí dají vědět, že jim od tebe přichází zvláštní zprávy. Možná je taky paměť tvého zařízení z ničeho nic zahlcená, nebo třeba výdrž baterie výrazně klesla.

Co se s malwarem dá dělat? Důležité je řádně pečovat o své zařízení, pravidelně instalovat aktualizace, udržovat své úložiště v kondici - nepřehlcovat jej a důležité informace vždy zálohovat. Pokud máš podezření, že sis stáhl aplikaci, která může být napadená virem, zkus ji co nejdříve odinstalovat. Nejvíc toho každopádně zmůže aktualizovaný antivirový program. Ten tě na hrozby například při instalaci nových programů hned upozorní a i později může stav zařízení zkontrolovat a napadené programy odinstalovat. Nejdůležitější je ovšem nezapomínat při online aktivitách na zdravý rozum. Neklikat na pochybné odkazy, přestože třeba přijdou do zprávy od kamaráda - nejdřív se ho zeptej, co ti to vlastně posílá. I když ti přijde zpráva od nějakého zdánlivě důvěryhodného zdroje - z banky, ze zásilkovny, z pošty,... vždycky se nejdřív ujisti, že odkaz, který ti posílají je legitimní. Opravdu s nimi máš v tuhle chvíli co dočinění? Odeslal jsi nějakou zásilku či očekáváš doručení, řešíš nějaké online platby atd.? Pokud aktuálně o ničem nevíš, na odkazy raději neklikej a u odesílatele si ověř autenticitu zaslaných zpráv. Zároveň si v podvodných mailech, můžeš často všimnout, že odkazy na “oficiální” webovky mají třeba jedno písmenko v odkazu nějak jinak, jsou doplněny nesouvisejícími čísly či písmeny, nebo nejsou “.cz”, ale jejich koncovka je podivná, tobě neznámá. Na virus můžeš narazit i tehdy, když hledáš nějaké zboží a objeví se ti super výhodná nabídka, která zní možná až příliš dobře a opět tě láká ke kliknutí na odkaz. Opatrný buď i při instalaci programů a aplikací, které jsou zcela zadarmo - vždy si ověř, že je stahuješ z důvěryhodného zdroje.

Aktivní ochrana proti malwaru ti pomůže udržet tvé zařízení v kondici a osobní údaje v bezpečí. Nenechávejte to náhodě!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy