Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Komunikace na internetu

#35 Hledání informací na internetu
Píšeš referát? Učíš se na písemku? Povězme si to upřímně, projekty do školy a učení často nejsou úplně nejzábavnější činností pod sluncem. Zkusme se podívat na to, jestli by to nešlo přeci jen trochu zpříjemnit.

Internet nám leccos usnadňuje, poskytuje informace rychle a... spolehlivě? Poslední zmíněné úplně vždycky neplatí. Pokud chceš skutečně zazářit, ale i tehdy, když nechceš, aby tě učitel nachytal při obyčejném kopírování referátu z wikipedie, je důlěžité vyhledávat více zdrojů informací a ideálně je přeformulovat vlastními slovy. CTRL+C CTRL+V jsou velmi užitečnou klávesovou zkratkou, ale na školní půdě jsou velmi snadno objevitelné a málokdy akceptované.

Nezapomeň na to, že internet není JEDINÝ ZDROJ INFORMACÍ na světě. Pořád ještě existují knížky (případně i časopisy) - nemáte náhodou ve škole/ve městě/na vesnici knihovnu? Spoustu knížek lze v dnešní době najít online a dokonce i zadarmo, pokud chceš ale pracovat rychle a efektivně, řekla bych, že je rychlejší dojít do té knihovny a knížky si prolistovat. Rozhodně to zabere méně času, když jsou všechny důležité dokumenty na jednom místě, než když je budeš stahovat a skrze textové editory postupně prohledávat, kde se vlastně píše o tom, co do školy potřebuješ. Kromě toho můžeš objevit i opravdu zajímavé publikace, často třeba encyklopedie umí krásně a jednoduše vysvětlit určité téma, přičemž srozumitelné obrázky ti pomohou pochopit a mnohem lépe si zapamatovat uvedené informace.

O knihovně už toho ovšem bylo dost, přeci jenom, článek je o vyhledávání na internetu. Dalším skvělým nástrojem, který může být zajímavý a pomáhá si informace lépe zapamatovat, jsou videa a filmy. Velkou výhodu máš tehdy, pokud rozumíš anglicky - zdrojů v angličtině je obrovské množství, hlavně na kanále Youtube. I v češtině toho můžeš najít hodně, případně lze často přidat titulky, takže alespoň vyhledávání v angličtině nepodceňuj. Kromě Youtube můžeš vyhledávat jak populární, tak dokumentární filmy na dané téma skrze klasický vyhledávač nebo prostřednictvím dalších oblíbených platforem jako je Netflix, HBO, Disney a další. U populárních filmů si každopádně dej pozor na to, že ne všechno musí být stoprocentně podle pravdy, takže si fakta později ověř. Tip na relevantní filmy často objevíš třeba na wikipedii nebo zkus prostě zadat do vyhledávače tvoje téma + heslo "film".

A jak jinak, když už ne vyloženě zábavně, tak alespoň rychle a efektivně vyhledávat informace na internetu? Stanov si několik "klíčových slov", která tvá téma vystihují. Vyhledávat můžeš názvy konkrétních událostí, jména osob, konkrétní historická data, místa, kde se odehrávaly důležité události. Zkus ke svému "klíčovému slovu" přidat heslo "zajímavosti" a uvidíš, jestli se nenajdou nějaké "drby", neobvyklé a ne tolik známé informace, které třeba zaujmou posluchače tvého referátu nebo i tebe samotného a pomůžou ti věci si lépe zapamatovat. Podobné drobné "neobvyklosti" nás pobaví a udrží snadněji naši pozornost.

Ať už hledáš informace pro jakýkoliv projekt, nebude to vždycky nejzáživnější činnost. Výše uvedené tipy ti však mohou pomoci práci zpříjemnit a zároveň zkvalitnit, protože když už to musí být, tak aby ten strávený čas vedl třeba k dobré známce nebo tě obohatil o nové znalosti.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy