Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Komunikace na internetu

#14 Sociální sítě: Facebook - část I.
Když se řekne sociální síť, první, co se většině lidí vybaví, je Facebook. Podle statistik bude mít v České Republice v letošním roce 2022 skoro 8 milionů aktivních uživatelů, kteří v průměru stráví jeho prohlížením 2,5 hodin denně. Jedná se bez debat o jednu z nejoblíbenějších sociálních sítí u nás i ve světě. Jen málokdo nikdy neslyšel jméno Mark Zuckerberg, který s nápadem na založení Facebooku přišel během svého studia na Harvardově univerzitě. V době svého vzniku, v roce 2004, měl sloužit jako studentský web, už od roku 2006 se k němu však může připojit v podstatě kdokoliv. S rostoucím počtem uživatelů se tato sociální síť za pouhý rok stala 7. nejnavštěvovanější webovou stránkou světa a dodnes se drží na předních příčkách návštěvnosti. Od roku 2021 vystupuje pod hlavičkou společnosti Meta, která má pod sebou i sociální síť Instagram a komunikační aplikaci Whatsapp. Jestliže tě historie Facebooku zajímá hlouběji, určitě se podívej na film z roku 2010, The Social Network, česky Sociální síť.

Každý den na Facebooku sledujeme naše “přátele”, komentujeme a lajkujeme/reagujeme na fotky a příspěvky o tom, kde zrovna jsou, co dělají či jaké události se odehrávají v jejich životech. Jednou z hlavních funkcí Facebooku je právě propojování uživatelů a možnost sdílet cokoliv nám přijde na mysl a zároveň sledovat to, co sdílí ostatní. Kromě lidí, kteří jsou našimi “přáteli” i v reálném životě, můžeme poznávat uživatele nové, a to třeba tak, že se staneme aktivními účastníky některé ze skupin. Skupiny sdružují lidi podobných zájmů, ať už jde o koníčky, politické názory, náboženství,... Na facebooku můžeme pořádat události, virtuální i ty “naživo” nebo se takových události ve svém okolí účastnit. Mnoho lidí rádo označuje s kým zrovna jsou a sdílí polohu, takže když vyrazíš někam na výlet nebo si sedneš do super kavárny na brunch, můžeš dát všem svým přátelům vědět, kde přesně to bylo. Když sdílíš polohu v reálném čase, ukáže se ti, kdo z tvých přátel, (kteří mají zapnutou tutéž funkci) je zrovna ve tvém okolí. Kromě toho můžeš vysílat i živé video a buďto ukazovat, co zrovna děláš nebo skrze něj komunikovat s těmi, co video sledují. Facebook dále pomáhá zprostředkovat prodej a nákup rozličného zboží skrze marketplace, poskytuje nástroj pro instantní komunikaci, všemi známý messenger, můžeš se na něm zabavit hraním her a má spoustu dalších funkcí, o kterých bychom se mohli bavit hodiny.

Jednou z největších výhod této sociální sítě je tedy to, že spojuje lidi mnoha různými způsoby. Facebook nás baví, čerpáme z něj informace, pomáhá nám překonat nudu, umožňuje nám poznávat nové lidi a být v kontaktu s těmi, co už známe, sdružovat se v reálném životě, vyjadřovat své životní, politické, náboženské i jiné názory a diskutovat o nich. V době, kterou máme právě za sebou, tedy covidové pandemii, byl Facebook pro mnohé jedním z mála pojítek s realitou, pomáhal nám vyrovnat se s izolací a nepříjemnými pocity, které kvůli ní vznikaly.

Povězme si však i něco o úskalích Facebooku. Právě proto, že jde o takové lákadlo, díky kterému nám “celý svět leží u nohou”, v dnešní době není výjimkou, že se lidé na neustálém přísunu informací stávají závislí. Neustálé kontrolování telefonu, potřeba být v obraze, pocit, že o něco přicházíme, když zrovna nejsme online, tohle všechno nás vystavuje stresu. Stresující je zároveň i neutuchající příval podnětů. Na kterékoliv sociální síti, tedy i na facebooku, se můžeme stát obětí patologických jevů, jako je šikana či stalking. O těchto negativních stránkách si povíme v dalším článku, podíváme se i na kauzu, ve které byl facebook obviněný z nezákonného nakládání s osobními údaji jeho uživatelů.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy