Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Různé

Jak si najít vlastní hodnotu
Pro spokojený život je nesmírně důležité, abychom si našli vlastní hodnotu. Stává se, že někteří lidé svou hodnotu hledají celý život a ne všem se to podaří. Jsou například příliš kritičtí, nebo k sobě celkově nemají hezký vztah. Leckomu se může zdát, že vlastní hodnota se musí odvíjet od mimořádných úspěchů například ve škole nebo v dokonalém vztahu s partnerem.

Dnešní uspěchaný svět je tak bohužel nastavený, a tak si například všimneme toho, že naše kamarádka má daleko větší úspěchy v lásce, méně už si ale všimneme toho, že může být povrchní a že nemá kvality tam, kde nám mohlo být naděleno vrchovatě. Ve skutečnosti můžeme vlastní hodnotu vyvozovat například i z toho, že umíme druhým naslouchat, že nás rádi druzí vyhledávají.

Hlavně v dospívání hledají dívky i chlapci vlastní hodnotu ve svém vzhledu. Dívky mají vysoké sebevědomí díky tomu, že mají hezkou pleť, která je v dospívání téměř nedocenitelná, jiné mají krásné dlouhé vlasy, chlapci mohou mít například atletickou postavu. Je ale zřejmé, že sebedůvěra, která se odvíjí od zevnějšku, nemusí být dlouhodobě udržitelná. Časem se měníme, pleť stárne, vlasy mohou zeslábnout, atletická postava se může v dospělosti vlivem sedavého povolání rázem změnit. Proto je dobré mít v záloze ještě jiné a dlouhodobější hodnoty :-) .

Otázkou tedy zůstává, kde svou hodnotu hledat. Asi nejlepším a nejzralejším způsobem je hledat si hodnotu uvnitř sebe, ze které můžeme čerpat i ve chvílích, kdy se nám v životě nedaří úplně podle našich představ. Toto naše vědomí vlastní hodnoty nás potom může podržet. Můžeme hledat ale i v tom, jaké máme dovednosti, čím se lišíme od druhých, co zvládáme lépe než ostatní.

Vlastní hodnota také souvisí s tím, jaký máme žebříček hodnot i jak vnímáme naše úspěchy. Lidé, kteří si moc nevěří, často svůj úspěch přisuzují ne sobě, ale například štěstí, náhodě, zatímco to, co se jim nepodaří, podle nich plně odpovídá tomu, že nemají dostatek schopností, takže se začnou shazovat. Jistě vidíš, že tohle není ten nejlepší způsob, jak najít svou hodnotu, a tedy cítit se dobře i za podmínek, které nejsou ideální. Tento způsob člověku nepomáhá, naopak ho stahuje dolů a sami se tak vlastně přesvědčujeme o tom, že jsme k ničemu a to je přece velká škoda.

Zkus se proto zamyslet nad tím, v čem vynikáš, co ti jde dobře, případně co se ti na sobě líbí. Dovedeš se lehko spřátelit i s cizími vrstevníky? Máš hodně kamarádů? Jak jsi vnímaná ve své partě? Máš dobré známky? Umíš být trpělivá a máš pevnou vůli? Umíš se lehce otřepat z neúspěchu?

Když si uvědomíš, že jsi v něčem dobrá, něco v tobě stojí za pochvalu, bude pro tebe snazší vycházet s ostatními a budeš mít vyšší sebevědomí. V dospívání je sebedůvěra hodně důležitá a mnoho kluků a holek trpí právě tím, že jí moc nemají. Když si najdeš svou vlastní hodnotu, bude pro tebe snazší vyrovnávat se i s prohrami, které náš každého v životě tu a tam potkají.

Nalezení vlastní hodnoty je velmi důležité, abys měla kladný vztah sama k sobě, aby sis vážila sebe a tím pádem i druhých. Člověk, který nemá rád sebe, totiž těžko může mít rád někoho dalšího. Tady vidíš, jak vlastní hodnota souvisí s dalšími věcmi, které jsou pro člověka důležité. Člověk je tvor společenský, potřebuje proto mít kolem sebe alespoň pár blízkých lidí, kterých si bude vážit a kterým bude důvěřovat. Nízké sebevědomí, malá hodnota nebo vůbec žádná, kterou si přisuzujeme, může i tyto další oblasti značně poškodit a tím narušit naší spokojenost v životě.

Každý svou hodnotu máme, je jen potřeba ji v sobě najít a posilovat ji. Každý máme právo na to, abychom se cítili dobře, a neexistuje člověk, který by nemohl najít ani jedinou věc, která by mu posílila vědomí vlastní hodnoty.
- Lenka Š. -
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pokec::Pokec
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/bazar::Bazar
https://www.poradna-lasky.cz/cs/hledarna::Hledárna
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy