Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Rodina

Smrt jednoho z prarodičů

Mezilidské vztahy jsou nejdůležitější a nejkomplikovanější součástí našich životů. Již od malička si tvoříme vztah k rodičům, sourozencům, příbuzným, kamarádům, učitelům… ke všem lidem, kteří nám vstupují do života. Od svého narození si také celý život tvoříme vztah sami k sobě. Naše vztahy jsou jako živé organismy - vznikají, vyvíjejí se, rostou, sílí, ale i slábnou, chřadnou, zanikají. Každý potřebujeme blízké lidi, kteří nám rozumějí a my rozumíme jim, se kterými můžeme vzájemně sdílet naše prožitky, myšlenky, pocity …, celé naše vnitřní světy. Toužíme po tom milovat a být milováni. Lidská bytost bez lásky, přízně, péče a něhy postupně chřadne a barvy života mohou lehce zešednout. Nejbližší příbuzní a kamarádi nám často dávají to nejcennější, co mají – kus sebe. Mezilidské vztahy ale také mají svá úskalí. Vždy necítíme k druhým jen lásku a vše není jen růžové. Dokážeme se navzájem tvrdě kritizovat, urážet, ponižovat, cítíme vzájemnou zlobu, zášť, jsme schopni ubližovat si, jeden druhého zraňovat.

Vztahy k našim prarodičům mohou být velmi hluboké a silné. Babička a dědeček bývají lidé s velkou životní moudrostí, kteří mohou být laskavým průvodcem života nás, vnoučat. Mívají pro nás lásku a pochopení, díky svému životnímu nadhledu nás někdy dokáží, lépe než naši vlastní rodiče, v klidu a bez velkých emocí vyslechnout a dát nám dobrou a nenásilnou radu do života. Ztráta takové milované osoby, jakou mohou babička či dědeček být, nás zcela jistě hluboce zasáhne. My lidé vůbec neradi ztrácíme to, co je nám drahocenné, to, co je jedinečné a nenahraditelné. Jednu skutečnost ovšem by měl každý z nás přijmout – smrt, stejně jako narození patří k životu. Je to nejpřirozenější věc v životě každého z nás. A mně se to zdá poctivé – nikdo nám přeci nesliboval, že tady budeme věčně. Zkusme se ale i přes velikou bolest a zarmoucení, který při odchodu jednoho z prarodičů cítíme, na celou situaci podívat trošku jinak. Je to taková mocná a moudrá větička: „Neplačme, že to skončilo, budˇme rádi, že to vůbec bylo.“ Nesmíme se jen utápět v zarmoucení, žalu, lítosti, sebelítosti ze smrti milované bytosti; je dobré cítit vděčnost za čas, který jsme spolu mohli prožít a za to, jak jsme se vzájemně obohatili.

Pokud cítíme nesnesitelnou bolest v srdci, je vždy dobré ji nějakým způsobem ze sebe vypustit, nedržet ji v sobě. Můžete si o svém trápení povídat s člověkem, který je vám blízký a kterému důvěřujete. Nebojte se svěřit i starším lidem, nejen svým vrstevníkům. Starší lidé vám mohou pomoci a velmi dobře porozumět díky své životní zkušenosti. Zároveň je ale dobré pomoci si i sám. Bolest ze srdce se dá odplavit slzami – proto máme slzy, aby nám pomáhaly při bolestech a čistily naše srdce. Dovolte si pocítit svůj žal a zármutek – vyplačte se, nedržte nic v sobě. Vezměte si třeba pastelky a namalujte obrázek, zkuste bolest vyzpívat do písničky, zkuste ji vepsat do básně, do příběhu; vyjádřit ji libovolným tancem, nebo jakkoliv vás napadne. Nebojte se otevřít nějakou knížečku s citáty – i tam můžete najít větu, která vám pomůže se se ztrátou blízkého vyrovnat.

Najděte si váš vlastní způsob, který vám bude blízký a který budete používat i v jiných těžkých životních situacích. Protože v životě je čas od času potřeba vyrovnávat se s těžkostmi a postupně bychom se to měli všichni naučit. Proto si dovolte svou bolest pocítit a jakkoliv ji vyjádřit. Tím ji pustíte ze sebe ven a ona odplyne pryč s větrem. Pak budete moci dál svobodně a lehce kráčet životem. Každý máme tu možnost naučit se zacházet s naší vlastní bolestí. Hledejte způsob, který vám bude nejmilejší.

Těžké věci, stejně jako ty krásné, mají v životě své místo. Učí nás porozumět nám samotným, učí nás najít naše životní hodnoty. Skrze bolest rosteme, stáváme se silnějšími a pevnějšími.

Na závěr bych se chtěla podělit ještě o jednu větičku, která by vám mohla pomoci přijmout a vyrovnat se se ztrátou vašich blízkých. Větička zní: „Kdo v srdcích žije, stále žije.“ Buďme rádi, že kousek své milované zesnulé bytosti můžeme nést dál ve svém srdci. Přeji Vám, aby Vaše bolest brzy pominula a ve vzpomínkách zůstalo jen to krásné.
 

-markéta-

https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy