Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Řekni to!

#112 Neumím se zapojit do kolektivu. Co s tím?
Přestěhoval jsi se do nového města? Začínáš novou školu, práci, nový zájmový kroužek? Anebo jsi se prostě rozhlédl kolem sebe a zjistil, že jsi sice součástí nějakého kolektivu, ale stejně do něj tak úplně nezapadáš? Jednou ze základních lidských potřeb je potřeba někam patřit. Chceme být součástí skupiny, protože nám to dává pocit sounáležitosti a bezpečí. Je tomu tak už od pravěku. Bez skupiny by člověk nepřežil. Kromě bezpečí chceme cítit i přijetí, toužíme po tom, aby nás druzí ocenili za to, jací jsme. Když se ocitneme v úplně novém kolektivu nebo jsme v nějakém už delší dobu v pozici outsidera, přijetí členů skupiny se může zdát jako sci-fi. Oni už jsou totiž už propojení, znají se, rozumí si a každý člen má v kolektivu své osobité místo. Není žádné překvapení, že za takových podmínek se můžeš cítit jako vetřelec.

Je třeba otevřít se druhým kousek po kousku a své místo si ve skupině pomalu obhájit. Nejspíš to nebude ihned. Navazovat nové vztahy, ty skutečné, ne jen povrchní známosti, vyžaduje, abychom se otevřeli. Znamená to, že druhým ukážeme, kým doopravdy jsme. Včetně všech našich skvělých vlastností, ale i našich nedostatků a slabostí. Otevřít se druhým nás dělá zranitelnými. Mnoho lidí se z toho důvodu bojí jít do hloubky, kolektivu se raději straní a říká si, že ho ve skutečnosti tolik nepotřebuje. Že si vystačí sám. Inu nějakou dobu to možná půjde, ale brzy se dostaví pocit samoty a vyloučení.

Možná si říkáš, že se novým lidem otevřít neumíš. Nevíš, jak na to. A to je úplně normální. Je to dovednost jako každá jiná. Mnoho lidí si udržuje své přátele z dětství a je přesvědčeno, že jim to ke štěstí stačí. Jako děti jsme mnohem více bezprostřední, moc neřešíme kdo jaký je. K tomu, abychom se s někým spřátelili stačí, že spolu pravidelně trávíme čas, třeba ve škole. Vyhrajeme si, zasmějeme se, a už je to, jsme kamarádi. Klidně i na celý život. Jak člověk stárne, přestává to být takhle jednoduché. Je potřeba zapojit nové sociální dovednosti, které však nikdy není pozdě se naučit. A co můžeš vyzkoušet, aby ses v kolektivu začal cítit jako doma?
 
  1.     Ptej se. Jak se ostatní mají? Co dělali o víkendu? Co je baví? Ptej se na cokoliv, co tě zajímá, a co ti pomůže druhé o něco lépe poznat.
  2.    Pověz něco o sobě. Bez toho, aniž by se tě na to někdo ptal. Jaké jsou tvé plány na nejbližší prázdniny? Co děláš ve volném čase? Klidně si trochu postěžuj, že se zrovna necítíš v nejlepší formě, jsi unavený, máš hlad, nebo že ti naopak zrovna všechno vychází a něco ti udělalo radost.
  3.   Požádej o zpětnou vazbu. Máš obavy z toho, co si o tobě druzí myslí? Zeptej se, jak je to ve skutečnosti! Na zpětnou vazbu se můžeš zeptat třeba tehdy, když podáš nějaký výkon - prezentaci, něco vytvoříš, něco předvedeš… Co si o tobě kolektiv myslí jako o osobě není nijak důležité. Protože za prvé tě ještě moc neznají, a za druhé, hodnocení osobnostních kvalit není skoro nikdy objektivní - každý má jiný názor a jiné preference, a kdyby ses třeba někomu nelíbil, je to jen jeden z mnoha a nemusí pro to mít žádný racionální důvod. Nesympatický můžeš být někomu z naprosto banálních příčin. Třeba proto, že se podobáš někomu, kdo je v minulosti naštval, a podobně.
  4.    Proč by bylo dobré se do určitého kolektivu zapojit? Pojmenuj svůj cíl! Je-li to v práci/ve škole, pomůže ti to být produktivnější? Nebo chceš prostě cítit víc v pohodě na místě, kam musíš pravidelně docházet? Chceš být schopný lépe spolupracovat se spolužáky? Nebo jde o tu obyčejnou základní potřebu někam patřit? Pojmenovat si, proč vlastně toužíš zapadnout, ti pomůže vytrvat a překonat náročnější chvilky.
  5.    To, že ti někteří z kolektivu nesedí ještě neznamená, že to bude platit pro všechny. V každé skupině najdeš množství rozmanitých a jedinečných osobností. Určitě je tam vždycky minimálně jeden člověk, se kterým se dovedeš naladit na stejnou vlnu.

Patřit do kolektivu není tvoje povinnost. V mnoha případech ti to však usnadní život. V průběhu let se ocitneš v situacích, kdy bude výhodné, aby sis své místo v kolektivu vybudoval. Jak jsme si pověděli, je normální, že zatím nevíš jak na to, je to totiž něco, co se můžeš “naučit”. Vyzkoušej některé z tipů uvedených výše a uvidíš, že se to nakonec podaří!
http://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
http://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
http://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
http://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
http://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
http://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
http://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
http://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
http://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
http://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
http://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
http://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
http://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy