Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Komunikace na internetu

#27 Body checking
Co si myslíš o svém vlastním těle? Málokdo je úplně stoprocentně spokojený s tím, jak vypadá, ženy si většinou stěžují na to, že některé jejich partie jsou silnější, nebo by si přály větší prsa či kulatější zadek. Muži obvykle touží být robustnější, svalnatější a snad všichni bez rozdílu pohlaví touží po čisté pleti, zdravých hustých vlasech, plochém bříšku, určitě je toho ještě mnohem víc. Drobné nespokojenosti jsou úplně normální a nutně neznamenají, že své tělo nemáme rádi. Je sice nedokonalé, stejně jako každé jiné, přesto s ním můžeme mít dobrý vztah, dobře se o něj starat, krmit ho pořádným jídlem, občas ho rozhýbat, hýčkat ho třeba pleťovými maskami, masáží, koupelemi...

Dobrý vztah k vlastnímu tělu pramení z pochopení, že nedokonalost je normální a přijetí sebe sama se všemi svými tělesnými nedostatky. Tělo se během života mění, někdy dokonce i během jednoho dne! Ráno se vzbudíme s dokonale plochým bříškem, ale to se hned po snídani viditelně zakulatí. Ženy jsou v různých fázích menstruačního cyklu často nafouknuté nebo dokonce oteklé. V mladším věku, kdy tělo pomalu dozrává a vstupuje do dospělosti, se v něm dějí velké změny a někdy se zdá, že se snad odehrávají přes noc. Holkám se najednou zvětší prsa, zakulatí se boky, kluci mohutní a někdy se nejprve vytáhnou do výšky aniž by přibrali a vypadají jako hubeňouři. Když se změny dějí takhle rychle, bývá těžké je ihned přijmout a vyrovnat se s nimi. Zvlášť, když společenský "ideál" je někde jinde. Jsou to často média, která nám stanovují měřítka krásy lidského těla, jenže tenhle ideál se může hodně lišit od toho, jak vypadají "skuteční" lidé. Modelky jsou vybírány na základě určitého tělesného typu, některé módní společnosti si například pro prezentaci svých produktů vybírají hodně mladé dívky, ještě před pubertou, a oblékají je do šatů pro dospělé ženy. Přitom je takové množství různých tělesných konstitucí, které jsou zdravé a fit, ale tak často je kolem sebe nevidíme, takže namísto nich bereme jako normu stále ještě štíhlé drobné modelky.

Teď už tedy k tomu, o čem je body checking. Jde o potřebu sám sebe kontrolovat, pozorovat své tělo v zrcadle při různých činnostech, fotit se z různých úhlů, vážit se a přeměřovat velikost jednotlivých částí těla - zkoušet třeba svá stehna obejmout pomocí prstů apod. Body checking si našel své místo i na sociálních sítích, lidé sdílely videa, ve kterých se pozorovali, porovnávali a komentovali části svého těla a ptali se na názor ostatních. Body checking si získal dokonce i svůj hashtag, který je však dnes třeba na Tiktoku zakázaný a na Instagramu pod hashtagem teď už najdeš hlavně varování a tipy jak se body checkingu vyhnout.

Co je na něm špatně? Pokud se to dostane tak daleko, že máš nutkavou potřebu se několikrát za den pozorovat a hodnotit své tělo, jeho tvar, velikost, váhu... jedná se o obsesivní poruchu. Funguje to jako závislost. Musíš na to neustále myslet, a tím pádem se mnohem méně soustředíš na jiné věci, které by mohly být důležitější nebo příjemnější. Pro mnohé jde o přímou cestu k poruše příjmu potravy. Kdo neustále pozoruje své břicho a vidí, že se po snídani nafoukne, možná tu snídani nakonec vynechá. V zájmu své postavy začne dělat drobné ústupky ve svém jídelníčku a skončit to může třeba tak, že přes den sní jedno jablko a přesto bude stále nespokojený s tím, jak vypadá.

Neustále se pozorovat, vážit či přeměřovat NENÍ normální a zdravé. Pokud tě podobné nutkání trápí, je skvělé, že sis to uvědomil, je to první krok k tomu něco s tím udělat. Kdykoliv ti v hlavě vyskočí myšlenka, že by ses chtěl pozorovat, zkus se soustředit na něco jiného. Jestli se často pozoruješ ve sprše, pusť si při sprchování hudbu, nahlas si zazpívej, udělej si malé domácí wellness s pleťovou a vlasovou maskou. Připrav si předem "únikovou" strategii a jakmile tě nutkání přepadne, měj v záloze nějaké rozptýlení. Běž se projít ven, ideálně do přírody (nejsou tam zrcadla!), vytáhni knížku, napiš kamarádům, zahraj si oblíbenou hru. Pokud by se ti to nedařilo a cítil jsi, že ti nutkání se kontrolovat přerůstá přes hlavu, můžeš si o tom promluvit pro začátek třeba s námi v poradně, později s odborníkem, psychologem či terapeutem.

Je skutečně důležité si uvědomit, že lidské tělo si prochází různými změnami, stejně tak i to, že každé je jiné a ŽÁDNÉ není dokonalé. Jasně, můžeš na sobě pracovat, jíst zdravě a snažit se být fit. Není ale třeba výsledky kontrolovat každý den nebo dokonce několikrát během dne. Zdravé tělo potřebuje i zdravou mysl. Dovolím si tvrdit, že nejkrásnější jsou lidé, ze kterých vyzařuje sebevědomí a ve svém těle se cítí pohodlně, přestože vědí, že má své nedostatky. Takoví lidé o sebe nezapomínají pečovat a je na nich prostě vidět, že jsou zdraví a v pohodě. Mít takový vztah ke svému tělu je cíl, který stojí za to!
http://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
http://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
http://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
http://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
http://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
http://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
http://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
http://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
http://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
http://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
http://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
http://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
http://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy