Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Různé

Body image v dnešní době 2. - Jak správně jíst
Jak vypadá zdravé stravování? V dnešní době je to tak trochu diskuze na tenkém ledě. Roztrhl se pytel s milovníky půstů a detoxů, zapřisáhlých odpůrců cukru, lepku a mléčných výrobků. Někteří lidé věří, že bychom se měli vrátit ke stravě našich předků, jiní jsou zastánci toho, že úplně nejzdravější je vyřadit veškeré živočišné produkty. Někdo tvrdí, že kvalitní potravina musí mít nutně nálepku BIO, a podle mnohých je naprosto zásadní, ve kterých hodinách člověk jí. Dost často uslyšíš, že právě jen a pouze ten či onen styl stravování, je zaručeným lékem na nadváhu, a jedinou cestou k tomu, abychom byli zdraví.

Některé nemoci mohou být skutečně způsobené špatným stravováním a obecně nepříliš zdravým životním stylem. Kila navíc mají jednoznačně souvislost se stravou, nedostatek pohybu sám o sobě nadváhu nezpůsobí. Pokud tě tedy trápí zdravotní problémy nebo chceš trochu zhubnout, určitě se podívej na to, jak vypadá tvoje stravování. To, jak jíme, je velmi často výsledkem toho, co jsme se naučili v rodině. Už od malička zjišťujeme, co nám chutná a co ne, a zvykáme si na určitý styl stravování. Získáváme povědomí o tom, které potraviny jsou vhodné ke každodenní konzumaci, které jsou “zdravé”, a které nikoliv. Ne vždycky nám však rodina dá dobrý základ a správné informace. Pokud se doma od malička nejedlo moc zdravě, je hodně náročné si zvyknout na nové potraviny, někdy je potřeba dokonce kompletně změnit to, jak o jídle přemýšlíme. Když někdo zjistí, že potřebuje své stravovací návyky změnit, a hledá informace o tom, jak na to, je nesmírně jednoduché uvěřit komukoliv, kdo nám slibuje, že zhubneme a budeme zdravější. Jen se podívej na doprovodné fotky, jak se to povedlo jemu nebo jeho klientům!

Pokud chceš následovat někoho, kdo ti nabízí “návod” na tvou postavu snů, nejprve se podívej, kde on sám o stravování načerpal informace. To, že se někomu povedlo zhubnout spoustu kilogramů z něj odborníka ještě nedělá! Možná je odborníkem na své vlastní tělo, ale radit druhým, kteří mají individuální potřeby, by neměl. Jestliže chceš, aby ti někdo s tvou cestou za štíhlejší postavou pomohl, porozhlédni se po skutečném odborníkovi, ideálně někom, kdo vystudoval obor na vysoké škole zvaný nutriční terapie. Člověk, který druhým pomáhá s úpravou stravování, by měl být schopen posoudit jejich individuální situaci, a jeho poznatky by se měli zakládat na odborných zdrojích, které by měl umět doložit (v dnešní době existuje mnoho studií zabývajících se stravováním).

Odborné zdroje informací jsou základ! I když budeš informace vyhledávat sama, vždycky koukej na to, z čeho vychází. Jde o něčí pocit, osobní zkušenost, “lidovou moudrost”? Anebo lze informaci dokázat, existuje větší množství lidí, které ji může potvrdit či existuje právě nějaká odborná studie, která mluví v její prospěch?


Povězme si teď krátce několik základních pravidel pro vyváženou stravu:
 
1. Není správné mít hlad.
Jestliže hladovíš, pak je pravděpodobně něco ve tvéstravě nastavené špatně. A to i tehdy, když se snažíš hubnout.
 
2. Hodí tě mlsná?
Jestliže máš chuť vyluxovat krabici sušenek nebo balík chipsů naposezení, opět je ve tvé stravě něco špatně. Je samozřejmě normální mít občas chuťna něco dobrého, důležité je však množství. V případě, že je tvá strava vyvážená,urputné chutě by se ti měly vyhýbat.
 
3. Neexistují správné a špatné potraviny.
Je určitě dobré mít povědomí o tom, zčeho se zhruba potraviny, které konzumujeme, skládají. Potraviny obecně obsahujítři základní složky - cukry, tuky a bílkoviny. Všechny tyhle tři složky naše tělopotřebuje, důležitý je jejich poměr a množství, a to už může být pro každého z násdost individuální. Záleží třeba na tom, kolik pohybu během dne máme, v jakém jsmevěku, a na dalších faktorech. Dát si třeba zmrzlinu ke svačině může být úplně vpohodě, pro někoho klidně i každý den, pro jiného občas a s tím, že víš, že to nenípotravina úplně vyvážená a můžeš mít brzy po ní zase hlad. Dát si něco, co námchutná, je úplně normální a v přiměřeném množství to může být klidně každý den!
 
4. Opravdu potřebuješ hubnout a jakkoliv měnit své stravovací návyky?
Už jsiněkdy slyšela o BMI? BMI (body mass index) je měřítko tělesné hmotnosti, které ti nazákladě tvé výšky a pohlaví poví, jaká by měla být tvá ideální hmotnost. Na internetunajdeš jednoduché kalkulačky, které ti pomohou tvé BMI vypočítat. Jedná se však pouze o orientační údaj, který nebere v úvahu mnoho faktorů, třeba to, kolik tvé váhytvoří tuk a kolik svaly, což je velmi důležitý údaj. Podrobněji tě může změřit třeba opětnutriční terapeut, někdy nabízí podrobné měření hmotnosti ve fitness centrech.
- Lenka -
http://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
http://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
http://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
http://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
http://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
http://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
http://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
http://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
http://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
http://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
http://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
http://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
http://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy