Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
[ Úvod ]
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Drobnosti na každý den

Systém 7 dní je název pro bonusy, které můžeš mít jako registrovaný uživatel. Každý den ti může chodit na tvůj mail jedna zpráva s krátkými texty. Jedná se nejen o naši tvorbu, ale můžeš si nechat zasílat i příspěvky ostatních uživatelů. Je jen na tobě, zda si nějaká témata vybereš. Přejeme ti příjemnou zábavu!

Systém 7 dní - Čtvrtek

Články o komunikaci
Wikipedie
Wikipedie je snad nejznámější internetová encyklopedie. Každý, kdo na internetu vyhledává informace, třeba kvůli úkolům a projektům do školy, o ní slyšel. Známá je po celém světě, protože články na ní lze najít ve skoro 334 jazycích. Po světě je nejenom rozšířená, ale také velmi oblíbená, v několika anketách byla zvolena jednou z nejpopulárnějších webových stránek. Wikipedie byla založena v roce 2001 a její název se skládá ze dvou slov: "wiki", které pochází z havajštiny a znamená "rychlý", slovíčko "pedie" je pak zkratkou pro "encyklopedii".

Její fungování zajišťuje nezisková organizace, nadace Wikimedia Foundation. Díky tomu, že lidé nadaci darují peníze, wikipedie může fungovat pro tak obrovské množství uživatelů zcela zadarmo a bez reklam. Kromě toho je tato internetová encyklopedie volně přístupná i komukoliv, kdo si přeje její obsah sám vytvářet. Stačí jen přístup k internetu a kdokoliv může články na wikipedii přidávat nebo upravovat. Wikipedie se tak stala jedinečnou "bankou" vědomostí z celého světa. Fakt, že kdokoliv se může stát jejím autorem, sebou ovšem nese určitá rizika.

Funkce úprav existujících článků je skvělá tehdy, když si uživatelé navzájem pomáhají, opraví po sobě překlepy, kterých si autor původně nemusel všimnout, aktualizují informace, které se třeba díky novým věděckým poznatkům mohou časem změnit, přidávají relevantní zdroje, aby si lidé mohli o tématu, které je zajímá, přečíst i z jiných úhlů pohledu nebo v rozšířené verzi, a mnoho dalšího. Co už tak skvělé není je, že v minulosti se oblíbená encyklopedie stala cílem mnoha žertíků - objevily se na ní například články o zcela fiktivních osobách nebo její uživatelé přidávali nepravdivé informace. Leckdo neváhá šířit skrze ni vlastní politické (i jiné) názory, hoaxy, konspirační teorie atd., přestože je to proti pravidlům této platformy. Wikipedie má určité mechanismy, jak podobné nepravdy zachytit, k jejímu obsahu je však přesto třeba přistupovat s obezřetností.

Wikipedie je skvělým základním zdrojem informací. Může ti poskytnout strukturu při zpracování určitého tématu a ponoukne další zdroje, kde se o tématu dočteš víc (většina článků nabízí seznam literatury nebo odkazů na webové stránky). Pokud ale chceš mít jistotu, že tvůj referát (nebo jakákoliv jiná práce) bude opravdu kvalitní, informace z wiki si za prvé ověř na dalších místech a ideálně ne jenom na webu, protože další webové stránky mohly klidně článek z encyklopedie nahrubo okopírovat, a za druhé čerpej ideálně z dalších zdrojů. Nakoukni v knihovně do knížek, článků z odborných časopisů, pusť si o tématu video, třeba se ti podaří najít i dokumentární film. Chápu, že ne vždycky má člověk moře času, energie, nebo skutečný zájem o projekt, který musí ve škole odevzdat, takže kopírování wiki se zdá jako snadná cesta k cíli. Pamatuj si ale, že průměrný učitel wikipedii zná a tvou bleskovou "tvorbu" snadno odhalí, a zároveň můžeš zkopírovat něco, co je úplně mimo, je zaujaté, obsahuje překlepy a nepravdivé informace. Pro wikipedii tedy zejména platí "důvěřuj, ale prověruj!"
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy