Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Tiskové zprávy

Mobilní verze poradenských stránek
Vzhledem k naší cílové skupině (hlavní skupina jsou uživatelé a návštěvníci ve věku 15-26 let) jsme se na základě podrobných statistik rozhodli k vytvoření mobilní verze poradenských stránek. Přestože je tato úprava časově i finančně náročná, považujeme ji za zcela nezbytnou a to proto, že cca 75% našich uživatelů i návštěvníků přistupuje na naše stránky prostřednictvím mobilních zařízení a klasická PC jsou pro tuto věkovou skupinu spíše marginální záležitostí.

Mobilní web je v podstatě speciálně vytvořená verze webových stránek, kterou si zobrazují naši klienti na svém "chytrém" telefonu a nebo na tabletu. Od klasické verze webu se na první pohled liší především grafickou úpravou - a to tak, aby bylo možné stránky komfortně prohlížet i na malých obrazovkách.

V tuto chvíli byl pohyb na našich stránkách z mobilních zařízení ne zcela komfortní. Bylo možné využívat všechny naše služby, ale orientace na stránkách byla horší, přehlednost byla taktéž nižší. Tento problém by měly vyřešit nové webové stránky optimalizované pro mobilní zařízení. Nechtěli jsme si tak klienty nechat proklouznou mezi prsty. 


Proč mobilní web?
Jde  o to, že mnoho uživatelů může ihned opustit naše webové stránky, protože se na nich nebude dobře orientovat a potenciální klient, který potřebuje naše služby si ani nemusí všimnout, že nabízíme to, co on hledá. Je známou pravdou, že weby nepřizpůsobené mobilním zařízením jsou častým důvodem k odchodu na jiný, konkurenční web. v našem případě by se mohlo jednat o přechod na takové poradenské stránky, které mohou obsahovat nepřesné a nebo zavádějící informace.

Jak jsme uvedli výše, snažíme se "jít s dobou" a podle nejnovějších odhadů bude do roku 2020 užívat smartphony cca 6,1 miliardy lidí, což je 70% populace - a v naší věkové skupině jsou tato čísla ještě vyšší. Chceme si tedy tímto rozhodnutím zachovat nejen konkurenceschopnost, ale především usnadnit využívání služeb naší bezplatné internetové poradny.

Na začátku jsme se rozhodovali mezi mobilní verzí webu, responzivním designem a mobilní aplikací. Jelikož aplikace jsou speciální programy, které si uživatelé musí sami aktivně stáhnout ( z Google Play nebo App Store) a následně je nainstalovat, tuto možnost jsme vyloučili. Navíc v současné době není trend postupovat tímto směrem. Z podobného důvodu jsme se rozhodli vyloučit možnost upraveného designu pro různá rozlišení (úpravu pro různá rozlišení náš web již nyní má), jelikož se tím nezvyšuje přehlednost. Jako nejlepší volba se tedy jevil samostatný mobilní web a to nejen z hlediska využitelnosti klienty, ale i z hlediska finančního, které není možné opomíjet. Navíc mobilní verze webu je dnes něco, co by mělo být bráno jako automatická věc a mobilní verzi můžeme v budoucnu podle potřeb neustále vyvíjet a přidávat nové funkcionality na základě poptávky našich klientů.


A co jsme tedy v mobilní verzi zohlednili?
 • Nemožnost užívat klávesnici, je třeba si uvědomit, že ovládání i psaní probíhá pouze prstem na displeji a proto je nutné co největší zjednodušení každé jednotlivé stránky. 
 • Na mobilu se uživatelé v menu a i po stránkách pohybují zcela jinak než u PC.
 • Bereme zřetel i na to, že internetové připojení bývá z mobilních zařízení pomalejší a výkon mobilu je nižší než výkon PC a proto by se klasické stránky mohly načítat déle. Delší doba načítání by mohla odradit další potenciální klienty. A to i z hlediska finančního, jelikož často uživatelé za přenesená data platí.
 • Nesmíme zapomínat ani na grafickou podobu - displej je menší a čitelnost se liší i světelnými podmínkami okolí (např. prudké slunce).
 • Jelikož jsou naše stránky co se týče textů velmi obsáhlé, bude v první verzi mobilní poradny část textů vynechána a část bude zobrazena zjednodušeně. HTML, CSS, JS kód i design  je výrazně zjednodušený, část obsahu se nebude načítat vůbec a zbylá část se bude zobrazovat upravená. Taktéž se jednotlivé části budou skrývat v závislosti na velikosti displeje.
 • Vše výše uvedené by mělo přispět k maximální míře komfortu užívání a k minimalizaci okamžitého opouštění stránek.


Proces vývoje mobilního webu
Proces vývoje mobilního webu je velmi zdlouhavý. Tvorbě se z časových důvodů věnujeme od května roku 2018. Nejprve jsme se věnovali rozhodování (viz výše), následně jsme se specialisty řešili následující oblasti a byly provedeny tyto práce:
 • analýza datového modelu, návrh komunikačního rozhraní
 • základní implementace SOAP serveru
 • analýza aktuálních frameworků pro mobilní verze webových stránek a implementace vzorové rubriky za účelem ověření analýz a technického řešení
 • dále byl naprogramován můstek mezi mobilní a klasickou verzí www stránek
 • byla implementována grafická šablona vybraných rubrik a naprogramovány klientské skripty v jazyce Javascript


Použité technologie
Vzhledem k náročnosti vývoje mobilního webu jsme se snažili o použití nejmodernějších technologií a takových funkcionalit, které budou dlouhodobě využitelné a upgradovatelné.

Zde je přehled použitých technologií:
 • frontend (uživatelská část webu - tu, kterou vidí klienti) - Framework 7 (bezplatný a open source framework pro vývoj mobilních, desktopových nebo webových aplikací s nativním vzhledem a dojmem (pro iOS a Android)).
 • backend (správcovská část - tu, kterou dobrovolníci a naši zaměstnanci spravují webové stránky) - SOAP server čerpající data ze stávající databáze redakčního systému (Simple Object Access Protocol je protokolem pro výměnu zpráv založených na XML přes síť, hlavně pomocí HTTP).
 • implementované rubriky a funkce (v první verzi mobilní poradny nebudeme nasazovat všechny rubriky z výše uvedených důvodů)
  • Hlavní stránka (uvítání klientů, stručné info o poradenských stránkách)
  • Časté dotazy (články rozdělené do 5ti kategorií Láska, Sex, Rodina, Škola, Různé s nejčastěji řešenou problematikou - podávají stručnou orientaci v určitých oblastech)
  • "Řekni to!" - rubrika o komunikaci - články na nejčastější témata komunikace a mezilidských vztahů
  • Zaslání nového dotazu do Poradny (klienti zde zasílají své dotazy)
  • Naše odpovědi (nejčastěji navštěvovaná rubrika - prohlížení dotazů ostatních klientů spolu s odpověďmi našich dobrovolných poradců)
  • Přihlášení (některé služby mohou užívat pouze registrovaní uživatelé stránek)
  • Vyhledávání
  • Všeobecné podmínky a další dokumenty, které odpovídají legislativě
Výše uvedené rubriky jsou již vytvořeny a otestovány. Pro to, aby mohla být mobilní verze poradny spuštěna je nutné ještě vytvořit rubriku Registrace (pro nově příchozí uživatele) a rubriku Profily, ve které jsou informace o jednotlivých uživatelích, které sami uvedou. Taktéž budou doplněny informace o nás a naší činnosti, aby uživatelé přesně věděli, na koho se obracejí.

Spuštění mobilní verze proběhlo dne 16. 12.2019.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy