Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Řekni to!

#91 Řeš konflikty s odstupem
Konflikty. Dnes a denně se s nimi setkáváme, snažíme se je vyřešit, odsouváme je, vyhýbáme se jim, studujeme o tom, jak nejlépe k nim přistupovat. Skoro nikdo si konflikty neužívá a záměrně je nevyhledává. Neshody jsou nepříjemné, ale protože jsme každý jiný, každý máme jiná přání, motivy, jiné uvažování, bude k nim nevyhnutelně v mezilidských vztazích docházet i nadále. Ráda bych vám představila drobné cvičení, které by mohlo v tom příštím konfliktu udělat trochu jasněji a napomoci jeho zdárnému vyřešení.
 
Jedná se o technikou zvanou “perceptuální pozice”. Název zní složitě, ale my si ho hned vysvětlime. Představ si dvě osoby, které mezi sebou mají konflikt. Vedle nich je člověk, který jejich konflikt pozoruje, ale nijak se ho osobně netýká.
Představ si situaci kdy se hádáš se sourozencem. Oba potřebujete použít počítač ve stejnou chvíli (já vím, že máte možná každý svůj, ale zkus si představit, že jeden z nich třeba zrovna nefunguje). Oba dva potřebujete na počítači udělat něco důležitého, hádáte se do krve, ale nedovedete dohodnout, kdo by měl mít přednost. Pojďme se na situaci podívat z pohledu perceptuálních pozic. Osobou číslo 1. jsi ty. Osobou číslo 2. je tvá sestra/bratr. Nezávislým pozorovatelem (číslo 3.) je dejme tomu teta, která zrovna přišla na návštěvu.

Krok 1.
Zamysli se nad tím, jak ty sám na situaci pohlížíš. Co v danou chvíli vidíš? Co slyšíš? Jak se cítíš? Co říkáš a jak reaguješ na svou sestru/bratra (číslo 2.)? Co ona či on říká a jak se chová?

Krok 2.
Představ si, že se na chvilku vtělíš do toho druhého. Jaké to je být sestrou/bratrem (osobou č. 2) v tuhle chvíli? Co vidí, co slyší a jak se cítí? Jak může vnímat tvá slova a tvé chování?

Krok 3.
V tuhle chvíli do konfliktu vstupuje osoba, která v něm nemá žádný osobní zájem, pouze vás dva z dálky pozoruje. Dejme tomu tedy teta, která vás navštěvuje. Co vidí a slyší ona? Jak by mohla vnímat slova a chování vás obou? Mohla by mít, jakožto neutrální pozorovatel, nějaký originální nápad, jak konflikt řešit? Osoba číslo 3. samozřejmě nemusí ve skutečnosti existovat. U konfliktu vůbec nemusí být nikdo třetí, stačí si to jen představit.

Jak to bude vypadat, když se pokusíš procítit každou z uvedených rolí? Možná si uvědomíš, že sourozenec má něco skutečně mnohem důležitějšího, práci do školy, která nesnese odkladu a podobně, zatímco tvá neodkladná záležitost přeci jen nějakou chvilku ještě vydrží. Možná uvidíš, že vlastně ani jeden nemáte nic tak urgentního a dohodnete se na kompromisu, protože přece nemá smysl strávit hodinu nesmyslnou hádkou. Když do konfliktu vstoupí teta, třeba jí napadne, že ten úkol do školy, se kterým si nevíš rady, ale potřebuješ ho vypracovat co nejrychleji, tak že by ti s ním mohl pomoci tvůj starší sourozenec, který už má ten stejný předmět úspěšně za sebou. Bude to hotové mnohem rychleji, ty pak můžeš jít ven a sestra/bratr bude mít na počítači volnou ruku po zbytek odpoledne.

Variant je nespočet, záleží vždy na tom, jak bohatou máš fantazii, a jak moc skutečně toužíš problém vyřešit. Jestliže si budeš stát tvrdohlavě za svým a nebudeš se ani v představách snažit vcítit do druhých, jakékoli snahy konflikt vyřešit nejspíš selžou. To stejné se může stát, pokud tvůj oponent nebude chtít ustoupit ani o píď ze svých požadavků. Konflikt je vždy záležitostí alespoň dvou lidí, a dva se také musí dohodnout na jeho řešení.

Aby sis cvičení pořádně zapamatoval a nanečisto vyzkoušel, než půjde do tuhého, vzpomeň si na poslední konflikt, se kterým jsi se potýkal. Rozeber si podle návodu jednotlivé účastníky a přidej nezávislého pozorovatele. Změnilo by se něco, kdybys tehdy techniku perceptuálních pozic znal? Vyřešil bys konflikt jinak? Příště to vyzkoušej naostro, garantuji, že se ti podaří mnoho konfliktů nahlédnout v novém světle a tvé mezilidské vztahy budou zase o něco klidnější a kvalitnější.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/bazar::Bazar
https://www.poradna-lasky.cz/cs/hledarna::Hledárna
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy