Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Řekni to!

#89 Jak poznat zneužívající vztah
Když se řekne zneužívající vztah, mnozí si představí vztah s partnerem, který se dopouští fyzického nebo psychického násilí, ubližuje a nebo slovně napadá. Přestože se však ve vztahu neobjevuje explicitní násilí, i tak může být zneužívající. A i když si nejčastěji představíme partnerské soužití, jako místo, kde se mohou vyskytnout podobné problémy, zneužívání se objevuje i ve vztazích s přáteli nebo dokonce s rodinou.

Zdravý mezilidský vztah funguje na principu reciprocity. Něco dáváme a něco na oplátku zase získáváme. Není to o tom, že bychom si měli přesně vypočítat, kolik si toho zasloužíme na oplátku za naší “štědrost”, není žádná ostuda být tím, kdo dělá první krok, kdo druhému něco nabídne a ukáže, že umí být velkorysý bez toho, aniž by čekal něco nazpět. Ovšem pokud dáváme příliš a nic se nám nevrací, může nás to dostat do problémů. Emočních a někdy i materiálních. Pokud jsme ale zamilovaní a láska nám nasadí na nos pověstné růžové brýle, nevidíme a vidět nechceme, že náš partner zneužívá naší pozornosti, lásky, péče, někdy třeba i peněz. Lidé, kteří se dopouští zneužívání, působí často velmi charismaticky, umí výborně argumentovat a dovedou nás dokonale přesvědčit o tom, že to, co si myslíme je špatně, a že pravda je na jejich straně.

Čelíš ve vztahu problémům a zdá se ti, že je to všechno tvoje chyba? Partner je na tebe milý, ale i tak nikdy nezapomene zdůraznit, v čem máš mezery, co se ti nepovedlo, a jakým způsobem děláš paseku ve svém osobním i ve vašem společném životě? A on je vždycky ten, který to musí zachraňovat? Zneužívající partner má skvělou schopnost zasít pochybnosti v nás samotné. Vypadá mile, sympaticky, inteligentně a důvěryhodně. Chová se k nám moc pěkně, nosí nás na rukou. ALE. Přebírá ve vztahu veškerou moc. Dovede nás přesvědčit o tom, že nejsme dost dobří. Že chyby, které se dějí, jsou naší vinou, že konflikty, které vznikají, vyvoláváme my. Pokud mu dovolíme na naše sebevědomí působit delší dobu, začne se postupně vytrácet a zůstane závislost na silné osobnosti, kterou v něm vidíme. Zdá se nám spravedlivá a logická.

Teď si povězme něco o tom, jak vypadá zdravý vztah dvou rovnocenných lidí. Oba partneři se podporují. Čas od času dochází k hádkám, ale protože je velmi často chyba na obou stranách, oba jsou schopní sebereflexe, umí chybu na své straně přiznat a omluvit se za ní. Ve svém partnerovi vidí potenciál, podporují ho v tom, co dělá a snaží se vyzdvihovat jeho dobré vlastnosti a silné stránky, rádi mluví o jeho úspěších. Chtějí vedle sebe mít silného a sebevědomého člověka, který na nich není závislý, je s nimi, protože si navzájem pomáhají a obohacují své životy.

Rozpoznáváš ve svém partnerovi některé znaky zneužívající osobnosti? Zpozorni a buď opatrný. Láska toho dovede hodně odpustit, a pokud milovanému důvěřujeme, někdy se stane, že ho necháme překročit naše osobní hranice. Přestože však toužíme po partnerovi, který bude naší druhou polovičkou, nesmíme zapomínat sami na sebe, na svoje přání, touhy, plány, silné a slabé stránky. Na to, že jsme celistvou osobností s vlastní hodnotou, a ani ta největší láska na světě by neměla naši celistvost a hodnotu narušovat. To, že se někdy setkáš se zneužívajícím partnerem, se může stát a není to tvoje chyba, že jsi na to nepřišel hned na začátku. Věř sám v sebe a neboj se obhájit a bojovat za sebe, a pak nebude mít zneužívající partner šanci napáchat žádné škody.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy