Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Řekni to!

#87 Pozitivní samota
Mnohokrát jsme se bavili o tom, že komunikace je základem lidského života. Zprostředkovává společenské vztahy, bez kterých bychom nežili tak, jak žijeme, nejspíš bychom se bez nich ani nenarodili.  Navazovat vztahy a být společenský (v menší či větší míře) nemusíme jenom proto, abychom přežili, měli co jíst, kde spát a zkrátka uspokojili všechny základní potřeby. Společenskost je potřeba sama o sobě. Ve větší či menší míře kolem sebe potřebuje lidi každý, i ten největší stydlín. Členy rodiny, partnera, pár přátel, ale těch skutečných, se kterými si můžeme popovídat, když nás něco trápí anebo s nimi třeba jen mlčet, ale být spolu a vědět, že ten blízký je tam vedle nás.

Už jsme se bavili o tom, jak si poradit s tím, když kolem sebe nemáme dostatek takových lidí a cítíme, že potřebujeme navázat nové vztahy, nová přátelství. Existují ale situace, kdy to nějakou dobu nejde anebo to trvá a ať děláme co chceme, nedaří se nám najít někoho, s kým bychom si sedli. Když se ocitneme v novém kolektivu, třeba v nové školní třídě, v nové práci, když se přestěhujeme do nového města. A buďto kolem sebe nenalézáme ty správné lidi nebo dokonce ani nemáme čas je objevovat. Samota však nemusí být jenom negativním stavem, někdy je dokonce lepší být sám nežli s lidmi, jejichž společnost nás netěší. Jestliže se nenecháme zachvátit pocitem osamění, můžeme ze samoty leccos vytěžit.


A jak tedy užitečně strávit čas o samotě?
  1. Uč se – rozšiřuj si obzory. Čti si o tématech, která tě zajímají, dobře poslouží články v časopisech nebo knížky, zajímavé věci se můžeš dozvědět i z videí a filmů.
  2. Hledej nové koníčky – zkoušej nové věci, které by tě mohly bavit! Vyzkoušej malování, modelování a jiné způsoby ruční tvorby, něco uvař nebo upeč, zkoušej číst různé žánry knížek, podívej se na různé druhy filmů, zahraj si na hudební nástroj… Možností je nespočet!
  3. Sportuj – kdy, když ne teď? Jdi si zaběhat, zajdi do posilovny, zapiš se na kurzy tance, skupinové nebo individuální lekce jakéhokoliv cvičení. Vyzkoušej najet na pravidelný režim a experimentuj se zdravým životním stylem, zdravou stravou a zdravými recepty.
  4. Cestuj – samozřejmě záleží, na co máš věk a jak moc jsi samostatný. Cesty ale mohou být menší a větší. Nemusíš hnedka vyrazit tisíce kilometrů daleko, můžeš si dát třeba jen pěší túru do nedalekého města, vesnice nebo někam do přírody. Vyrazit se dá i na kole nebo na bruslích. Jestliže jsi o něco starší, neboj se podívat někam dál. Ať už jsi na jakékoliv cestě o samotě, můžeš se toho spoustu naučit sám o sobě – jak se zorientovat, jak si poradit v určitých situacích, jak se nebát oslovit lidi v okolí. Taky toho v průběhu spoustu promyslíš a pročistíš si hlavu, když se něco trápí.
Samota sama o sobě není pozitivní nebo negativní. Záleží jen a pouze na tom, jak se k ní postavíme. Když si budeme stýskat, že jsme sami a nemáme s kým trávit čas, rozhodně nás to nikam neposune. V lepším případě můžeme volné chvíle o samotě využít k vlastnímu rozvoji v mnoha oblastech. Najít v životě rovnováhu je často neřešitelný oříšek. Někdy jsme skutečně zaměstnaní, ani na chvilku se nezastavíme a kolem nás se neustále někdo ochomýtá, jindy jsou před námi prázdné chvilky a my nevíme čím a kým je zaplnit. Tím hlavním měřítkem pro naše štěstí a pocit spokojenosti jsme ovšem my samotní nikoliv lidé kolem nás a už vůbec ne počet těch lidí. Blízkost druhých je samozřejmě velmi důležitá, ale někdy je prostě čas zaměřit se na sebe a najít spokojenost uvnitř sebe samých. To ostatní pak přijde.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy