Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Řekni to!

#82 Poznej lidi v novém prostředí
Čas od času se stane, že člověk zcela změní své prostředí. Odstěhuje se do nového města nebo dokonce do nové země za prací, za rodinou či partnerem, za studiem a podobně. Někdy je to dobrovolně, někdy je to o tom, že si rodiče najdou novou práci a potomstvo je musí následovat. Všechno se rázem změní. Nový domov, nové prostředí, noví lidé…

Jak si s tím vším poradit? Jak se zařadit do nového běhu života a začít se cítit „jako doma“ tak brzy, jak jen je to možné? Když budu mluvit o své vlastní zkušenosti, pocit domova netvoří místo, ale lidé a vztahy s nimi. Sama jsem už minimálně pětkrát změnila své působiště, začala jsem studovat a žít v jiném městě nebo v jiné zemi. A vždycky bylo potřeba začít od nuly. A přestože jsem kdysi bývala stydlivka, časem jsem se naučila určité strategie, jak navázat vztahy a co nejrychleji se „zabydlet“.

Každá změna je pro člověka určitým způsobem stresující. Musíme si vytvořit nové návyky ve svém okolí, zahnízdit v novém domě, naučit se nový časový rozvrh, vymyslet co nejkratší cestu do práce nebo do školy, najít nové způsoby, jak trávit volný čas a podobně. V tomhle neznámém chaosu ale potřebujeme nějaký pevný bod, něco známého, čeho se zachytit, když toho na nás bude moc. Ideální je obrátit se na přátele nebo rodinu, kteří jsou v tom s námi. Když se však přestěhujeme úplně sami, podporu můžeme najít i na dálku. Telefon, skype, messanger… to všechno nám hraje do karet. Kontakt s někým, kdo nás zná, komu se můžeme vypovídat, když nás přepadnou starosti, smutek, osamělost či stres, je velmi důležitý.

A jakým způsobem vybudovat zcela novou síť kontaktů? To vyžaduje otevřenost, komunikativnost, a především velkou porci aktivní snahy. Nejlépe se kontakty navazují s lidmi, kteří s námi něco sdílí. Může se jednat o kolegy, spolužáky, lidi, kteří mají podobné zájmy, a které potkáme například v posilovně, na plavání, hodině kreslení atd. a pak jsou to třeba ti, kteří se rovněž přestěhovali (například do nového města kvůli studiu na univerzitě nebo do nové země za prací) a zvykají si na nové prostředí.

Teď už známe naši cílovou skupinu. Ale jak do ní proniknout? Mluvit, mluvit a zase mluvit. Někoho potkáme, prohodíme pár slov a uvidíme, jestli je otevřený tomu si s námi popovídat trochu víc. Pravděpodobně to přinese spoustu neúspěchů, někteří se na nás budou mračit, odpoví dvěma slovy a půjdou si po svých nebo třeba nebudou vůbec reagovat. Ale pak se najde spousta takových, kteří jsou nadšení poznávat nové lidi. Když už kontakt navážeme, buďme aktivní. Navrhněme odpolední kávu a dort, pozvání na domácí večeři, společný běh, cokoliv, co nás napadne. K tomu, aby člověk druhého zaujal a navázal bližší vztah, je potřeba nebát se ukázat sebe sama a něco ze sebe nabídnout. Není potřeba být supervtipný, nejchytřejší nebo nejkrásnější na světě. Důležité je být svůj a dát to najevo. To je cesta, jak přitáhnout ty správné lidi s podobnými zájmy a myšlenkami.

Jestliže jste se ty nebo tvá rodina rozhodli změnit prostředí, neboj se toho, přestože začátky mohou být těžké. S trochou trpělivosti brzy najdeš svoje místo a své lidi. Ze začátku tě budou držet nad vodou příbuzní a staří kamarádi, ať už jsou jakkoliv daleko. Takže nezanevři na pravidelný kontakt, i když se s někým neuvidíš dennodenně jako dřív. V kontaktech s novými lidmi buď otevřený a iniciativní. A sám sebou!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/bazar::Bazar
https://www.poradna-lasky.cz/cs/hledarna::Hledárna
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy