Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Řekni to!

#7 Konflikt – jak si poradit při nepříjemné výměně názorů
Konflikty pro nás většinou znamenají nepříjemnou situaci, které se snažíme obloukem vyhnout. To se nám ale nikdy úplně nepodaří, v každém mezilidském kontaktu občas dochází k výměně názorů, vyčítání, hádkám…  Abychom věděli, jak se v konfliktu zachovat a jak ho řešit, musíme si nejprve uvědomit, PROČ vlastně konflikt vznikl.
  1. Agresivita/špatná nálada/citlivé téma rozhovoru… - jeden z aktérů konflikt vyvolává, protože si v něm chce dokázat převahu buďto z důvodu, že to prostě jinak neumí (jde o agresivní osobnost nebo má nízké sebevědomí) nebo důvodů, které vyplývají z momentální situace (špatná nálada, citlivé téma)
  2. Neznalost/nerespektování hranic – jeden z účastníků překračuje hranice (pravidla ve škole, doma, porušuje něco, co si domluvil, překračuje práva druhého – kritizuje, nutí, manipuluje)
  3. Neporozumění – dochází k němu, když se špatně dohodneme. Každý jsme jiný, každý jinak rozumíme, sami dáváme světu kolem nás význam, který se s obrazem druhého nemusí shodovat.

JAK konflikt řešit?
Snad nikomu není příjemné konfrontovat se s druhým, ALE může to probíhat umírněně, pokud budeme dodržovat určitá pravidla. Měli bychom si být vědomi toho, co chceme, jaká jsou naše práva a práva druhého. Na základě toho lze vymyslet cestu, jak svých cílů můžeme dosáhnout.

Konflikty jsou sice nepříjemné, ale jsou důležité! Vyčistí vzduch, dostaneme ze sebe to, co nám nevyhovuje, dojde k proměně situace, a když to dobře zvládneme, vyjdeme z konfliktu posíleni, poučeni, situaci můžeme změnit k lepšímu.

Abychom věděli, jak se ke konfliktu postavit, tak si uvedeme několik takových nejtypičtějších příkladů… V konfliktech mezi přáteli nebo v páru se většinou hádáme o maličkosti – jeden přijde pozdě, jde ven s jinými kamarády, některý z dvojice zapomene na něco, co je pro druhého důležité, …

A PROČ k tomu vlastně dochází?
Každý sám nejlíp ví, co ho do konfliktu žene, většinou je to třeba nedostatek pozornosti od druhého, žárlivost či jakákoliv nespokojenost. Může se stát, že často vyvoláme konflikt i neúmyslně - jsme nespokojení a nejsme schopni říci otevřeně, co nás trápí.

Konflikty se objevují vždycky, když jsme si s někým velmi blízko, a to proto, že někdy dojde k narušení naší rovnováhy. Často neřekneme ihned, že se nám něco nelíbí, problémy necháme kumulovat, až nakonec vykrystalizují v hádku – tu ale potřebujeme, abychom rovnováhu obnovili, a ideálně z ní vztah může vyjít posílený. Čím víc toho spolu dvojice zvládne, tím více bude odolná vůči nepříjemnostem v budoucnu.

Mnoho konfliktů nás potká také doma. Často hádky vznikají proto, že jsme něco nedodrželi – přišli pozdě, přinesli špatnou známku, neumyli nádobí,… V takových případech je nejlepším řešením uvědomit si svou chybu, omluvit se a věc případně napravit. Omluva má obrovskou moc, málokdo totiž přizná, že chyba je na jeho straně.

Konflikt je však vždy dvou či vícestranný a z více stran také vzniká. Problém NIKDY není pouze v jednom, chyb se většinou, alespoň v malé míře, dopustili všichni zúčastnění. Takže nejlépe je začít u sebe a položit si důležitou otázku: „Co jsem udělal špatně, co jsem tak úplně nezvládl?“ V mnoha konfliktních situacích je tedy dobré začít slovy = „Omlouvám se, „tohle“ jsem udělal špatně. Na druhou stranu se mi ale nelíbí, že ty ses zachoval „takto“. Není to vždy tak, že moudřejší ustoupí, ale ani bychom se neměli snažit druhé absolutně očernit a zavrhnout. Můžeme ukázat svůj nadhled a vstřícnost situaci vyřešit tím, že přiznáme vlastní pochybení a zároveň dáme najevo, co se nám nelíbí.

Konflikt nemusí být jen krvavou hádkou s ošklivými následky. I když je jeden z účastníků agresivní a kope kolem sebe, nemusíme mu to oplácet stejnou mincí. Věci se dají řešit i v klidu, stačí jen vše důkladně promyslet, podívat se na spor s nadhledem, třeba i zkusit vidět věc očima druhého. Když budeme chtít a budeme se jen trošku snažit, s druhými vyjdeme mnohem snadněji.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy