Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Řekni to!

#27 Vyjednávání
Párkrát už jsme si v článcích povídali o tom, jak vznikají konflikty a jakým způsobem se dají řešit. Zaměřili jsme se hlavně na to, když jeden nebo druhý udělá chybu a pro vyřešení konfliktu je nutné, aby si tuto chybu uvědomil a pokud možno se za ni omluvil. Konflikt ale nemusí znamenat pouze situaci, kdy se dva nepohodnou, něco si provedou, a snaží se to pak nějakým způsobem napravit. Konflikt je i obecná situace neporozumění, stane se něco, s čím třeba i jen jedna ze zúčastněných stran není spokojená a chtěla by to změnit. Může ale dojít ke střetu zájmů, každý chce něco jiného, a je těžké to skloubit. Proto je tady vyjednávání. Jeho úkolem je právě VYJEDNAT ty nejlepší podmínky pro sebe a na tomtéž má zájem i druhá strana. V takovýchto případech nás možná jako první napadne vymyslet společně nějaký kompromis – možná že když maličko ustoupíme a druhá strana rovněž sleví ze svých požadavků, tak se nějak dohodneme a bude to vyhovovat oběma.

Zkusili jste se ale někdy zamyslet nad tím, že kompromis není nutně to nejlepší řešení? Vyjednávacích strategií je několik. Patří sem již zmiňovaný „kompromis“, dále zmíníme „kontrolu jinými slovy použití síly“, „vyhýbání se konfliktu“, „přizpůsobení se“ a nakonec „spolupráci“. Žádná z vyjednávacích strategií není lepší než jiná, vždycky záleží na situaci. Ve svém životě každý z nás určitě vyzkoušel s větším či menším úspěchem všechny.

Kontrola nebo také použití síly se nám bude hodit, pokud potřebujeme rychlé rázné řešení. Máma má dvě děti, které se perou o jeden koláček. Aby byl klid, tak jim ho prostě zabaví (a v klidu si na něm pochutná sama). Pokud se bude konfliktu vyhýbat, odejde někam pryč a nechá děti, ať si to vyřídí sami, za chvilku jí však z toho dohadování bude třeštit hlava, takže si moc nepomůže. Když se bude přizpůsobovat, bude se snažit, aby byla obě dítka spokojená. Ve větru dešti proto poběží do pekárny a koupí tam koláček ještě jeden, aby měly obě děti svůj vlastní. Pokud využije kompromisu, koláček prostě rozpůlí. A jestliže se bude snažit o spolupráci, jejím úkolem bude nejprve zjistit, proč se vlastně děti o koláček perou. Když ho rozpůlí, budou děti spokojené nebo jde o něco jiného? Nakonec třeba zjistí, že jedno dítko má prostě velký hlad a proto chce koláč celý. Druhé dítě má ve škole kamarádku, která slaví narozeniny a chtěl by jí dát koláček jako dárek. A logicky proto s polovičkou koláče nebude spokojené – však co by to bylo za dárek? Maminka to může vyřešit tak, že koláč dostane hladové dítko a druhé dostane pro kamarádku do školy čokoládu ze "špajzu". Spokojené pak budou obě děti a máma, která nebude muset běhat nikam do krámu a nebude jí třeštit hlava z hádajících se dětí.

Chtěla bych poukázat hlavně na rozdíl mezi „spoluprací“ a „kompromisem“. Spolupráce je totiž bezva věc a v mnoha případech může fungovat lépe než kompromis. Ten jde prostě 50/50 – každý něco získá, ale možná taky něco ztratí. Když se podíváme na kořeny neshody a na to, co zúčastněné strany opravdu chtějí, možná zjistíme, že ve výsledku to jde udělat tak, aby byli všichni spokojení a dokonce se nikdo nemusel přizpůsobovat. Tento způsob vyjednávání však musejí chtít obě strany. Musejí si uvědomit, jaká je pro ně nejlepší varianta řešení, čeho by chtěli dosáhnout. Uvažujeme o tom, co je pro nás opravdu to „top“ řešení, taky ale musíme vzít v úvahu řešení, které nebude úplně nejvýhodnější, ale ještě jsme ochotni ho akceptovat. Popřemýšlíme nad několika postupy a porovnáme to s nápady, které vymyslela druhá strana. Shoduje se některá z možností? Tak to je super, jsme domluvení!

Metoda spolupráce zní jako jedna z opravdu dobrých vyjednávacích strategií. Ne vždycky na ní ale je čas a někdy nám na řešení třeba ani tolik nezáleží a nechceme do něj vkládat tolik energie, abychom se zdlouhavě domlouvali. Není to tedy vždycky ten nejlepší přístup, ostatní strategie se nám mohou hodit úplně stejně dobře. Zkus si odteď občas všimnout, které strategie ty nebo lidé ve tvém okolí využívají a ve které situaci. A hlavně měj na paměti, že když se chce, jde všechno, a proto můžeme dosáhnout spokojenosti na obou stranách, když se budeme snažit domluvit. Tak šup šup vyjednávat! ;-)
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pokec::Pokec
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/bazar::Bazar
https://www.poradna-lasky.cz/cs/hledarna::Hledárna
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy