Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Řekni to!

#26 Média

Co jsou to média a proč se o nich budeme v souvislosti s komunikací bavit? Médií je nespočet, každého určitě hned pár příkladů napadne – internet, televize, noviny… Médium je třeba i mp3 přehrávač, na kterém si pustíš svojí oblíbenou písničkou. Rozdíl mezi přehrávačem a televizí je však ten, že písničku si vybereš podle své libosti, kdežto informace v televizi vnímáš zcela nezáměrně. A s tebou nespočet dalších lidí sleduje ve stejnou chvíli úplně totéž, proto se tento druh médií nazývá masmédii. Zmínila jsem, že obsah masmédií je nezávislý na našem výběru. Jistě, seriál, na který budeš koukat, si vybereš úplně sám, ale v půlce na obrazovce vyskočí reklamy a už do nás hustí, který prací prášek je nejlepší, ta skvěle vypadající zmrzlina v nás vzbudí chuť na sladké a skrz krátký přehled toho, co bude večer ve zprávách, se dostaneme do obrazu o tom, co se tak zhruba děje ve světě. Jsou to tedy informace, které si nevybíráme, a přesto na nás působí.

To je fajn ne? Ani se nemusím snažit, a budu vědět, co se kolem mě děje! Má to však svá ALE. Velikánská nevýhoda masmédií tkví v tom, že jsou převážně komerční. Jejich tvůrcům jde hlavně o to vydělat co nejvíce peněz. Peníze mají samozřejmě z toho, když je sleduje/čte/poslouchá co nejvíce lidí – ti ale nebudou koukat na žádné nudné zprávy! Chce to akci, napětí, emoce! Mám-li informaci, kterou chci prodat, úspěch jejího předání tkví v tom, že to musí být informace určitým způsobem zajímavá. Pak jí také musím zajímavě podat – dramatická hudba v podkresu, slzy, smích, agrese lidí, kteří o ní mluví, a kterých se týká, propojení se všemi lidmi, ke kterým se informace dostává – právě pro vás je totiž důležitá, týká se vašeho života, toho, co znáte, a s čím se běžně setkáváte!

Určitě ne všechna média fungují tímto způsobem nebo až takto vyhroceně. Jakmile však narazíš na médium komerční (která už jsou dnes skoro všechna) buď obezřetný. To, že si média občas takto pohrávají s informacemi, má za následek, že se k nám mohou dostat pouze vybrané informace, pouze ty zábavné a něčím zajímavé. Sdělení může být tím pádem i maličko vytržené z kontextu. Zároveň může být informace přikrášlená, aby se nám zdála jaksi „atraktivnější“. Ale protože jsme si jí vyslechli prostřednictvím některého velkého a známého média, máme tendenci brát ji jako zákon. Však to znáte: „Ale když v televizi říkali…!“

Lidé, kteří nám informace zprostředkovávají – novináři, zpravodajové a další, mají v rámci své profese vymezené určité kodexy, pravidla, kterými se mají řídit, aby předávali opravdu důležité, pravdivé a nijak nepřikrášlené informace. Problém však je, že tyto kodexy nejsou nijak vymahatelné, nikdo nebude novináře soudit za to, že do novin napíše zprávu o politikovi, který si zrovna postavil velký a honosný dům a dodá ke zprávě rozhovor s člověkem „z lidu“ o tom, že úplatky jsou dnes stále častější. Běžný člověk si při tomto spojení řekne: „jo, zase další krade, ti naši politici jsou tak příšerní!“ Ve skutečnosti třeba dotyčný politik na svůj dům vydělával celý život a konečně se mu podařilo splnit si svůj sen. Nešťastně prezentovaná zpráva ho však podstaví do špatného světla, možná způsobí i jeho vyšetřování a další nepříjemnosti v jeho životě.

Ale co s tím, když my sami se k původním zdrojům informací, abychom si ověřili, co se stalo doopravdy, dostaneme jen málokdy? Jak poznat, co je pravda, a kdy s námi média tak trochu manipulují, aby si získala naši přízeň? Klíčem je kritické myšlení. Měli bychom vnímat, kdy se zpravodajové snaží působit na naše emoce a kdy mluví opravdu k věci. Některá zpráva nás dojímá, štve, znechucuje,…? Co za tím stojí? Super je, pokud nás něco opravdu zajímá, přesvědčit se o skutečné pravdě prostřednictvím vícera zdrojů. Podívej se na zprávy v televizi, přečti si noviny, údaje na internetu, promluv si třeba i s kamarády… Není to vůbec nijak lehké vyznat se v dnešním světě informačních technologií. Když ale nebudeš brát moderátora televizních zpráv jako největšího odborníka, zapojíš vlastní rozum a nebudeš se bát trochu zapochybovat, média tě nepřechytračí. Takže nebuď ovce a nenech se manipulovat! :-)

https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pokec::Pokec
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/bazar::Bazar
https://www.poradna-lasky.cz/cs/hledarna::Hledárna
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy