Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Řekni to!

#19 Uprostřed konfliktu, ale přeci nevinně
V předchozích článcích jsme se bavili o tom, jakým způsobem se vyrovnávat s konflikty. Jak na to, když mezi námi a partnerem, kamarádem, rodičem či kýmkoliv jiným vznikne krize nebo nedorozumění, jak takovou situaci vyřešit a vztahy zase urovnat. Co když jsme ale nechtěně zataženi do konfliktu někoho jiného?

Dva dobří kamarádi začnou hádku a vyžadují po tobě vybrat si stranu, na které stojíš. Partner se nepohodne s rodiči, svými ba dokonce tvými přáteli, doma mezi rodiči je dusno, do konfliktu se dostane mamka s babičkou nebo kdokoliv jiný z rodiny… Jde zkrátka o problematické vztahy druhých, do kterých jsme často proti své vůli zataženi. Chce se po nás, abychom si volili strany, radili, vyjednávali podmínky, můžeme se stát i jedinými prostředníky komunikace mezi znepřátelenými tábory. Přestože s konflikty našich blízkých nesouhlasíme a jejich důvody můžeme považovat třeba i za malicherné, stejně si nemůžeme pomoci a ocitáme se přímo v epicentru neshod. Proč to děláme? Protože prostě a jednoduše máme naše blízké rádi, i když s nimi ohledně jejich sporů nemusíme souhlasit. Bohužel se můžeme stát i obětí citového vydírání, a to tehdy, když nás blízcí využívají jako prostředníky, nutí nás vybrat si stranu, a své vlastní pocity nespokojenosti a ublíženosti přelévají na nás.

Takže jak na to, abychom se nenechali vtáhnout moc hluboko? Abychom mohli skutečně pomoci podle svého nejlepšího svědomí, ale nebrali na sebe odpovědnost ostatních?
  1. Neber na sebe odpovědnost za trable druhých. I když chceš pomoci, cítíš špatnou atmosféru z hádky ve svém okolí a není ti to příjemné, nezapomínej na to, že ty jsi opravdu z obliga a nemusíš se kvůli druhým cítit špatně.
  2. Řekni svůj názor, ale nevnucuj ho a respektuj, pokud se druhý rozhodne jinak. Lidé moc rádi žádají o rady, a pak se jimi neřídí. Někteří naopak moc rádi radí a radí, i když o to vlastně ve výsledku nikdo nestojí. S radami tedy opatrně. Řekni svůj názor na to, co se děje, sám si tak také ujasníš a sesumíruješ situaci. Mysli však na to, že druhý může mít svůj vlastní názor a má vlastní hlavu, která někdy podlehne iracionální mu jednání, ale ani na tom není nic špatného.
  3. Dej najevo, že ty jsi v konfliktu nevinně, nevyvolal jsi ho, nepodporuješ ho, nemáš tedy ani možnost ho ukončit. Konflikt není tvým problémem. Když toho na tebe bude moc, nespolupracuj s agresorem, nenech se zatáhnout do spekulací, pomluv, kutí piklí. Pokud bude nejhůř, klidně odejdi.
  4. Koho máš raději? Není nutné, abys volil mezi dvěma lidmi, které máš rád. Pravda nebývá jen na jedné straně, a i když třeba s jednou stranou konfliktu radikálně nesouhlasíš, neznamená to, že bys daného člověka měl méně raději, i tak za ním můžeš stát a podporovat ho, ale přitom se od konfliktu držet dál.
  5. Nenech se uplácet. Někteří lidé se během hádky snaží získat převahu tím, že na svou stranu přetahují co nejvíce společných přátel, známých, rodinných příslušníků… Kdo má více zastánců, tak přece vyhrál, ne? Proto slibují, uplácí, zahrnují tě dárky nebo pozorností. Tady by se měla každému rozsvítit červená kontrolka – pozor, manipulace! Správný postoj k takovému jednání souvisí s předchozím bodem, velký počet zastánců v konfliktu nikomu nepomůže, dotyčný si musí problémy vyřešit jen a jen sám.
  6. Nejsi tu od toho, abys mluvil za druhé. Nevyřizuj vzkazy, které by si po tobě druzí možná chtěli posílat. Rozhádaní si musí uvědomit, že bez toho, aniž by spolu mluvili z očí do očí, a nikoliv pomocí prostředníka, nic nevyřeší.
Pokud v našem okolí zuří hádka, ocitáme se na velmi nejistém poli. Konflikty našich blízkých mají veliký vliv i na nás, a to nejenom tehdy, když se nás do nich snaží aktivně zapojovat. Cítíme nepříjemnou atmosféru a obecně, pokud je v nepohodě někdo, koho máme rádi, neprospěje to ani nám. Určitě bychom měli druhé podporovat, jak nejlépe to dovedeme, ale všeho s mírou. Do cizích sporů se nenechme zatáhnout více, než by nám bylo milé! Držím palce :-)
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy