Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Řekni to!

#132 Mám málo přátel, co s tím?
Přátelství jsou důležitou součástí našich životů. Někteří lidé však prochází životem jako závodem popularity, je pro ně důležité mít kolem sebe velký okruh přátel a rovněž ostatní hodnotí podle toho, jak jsou “oblíbení”, a tedy kolik přátel mají. Máš pocit, že máš kolem sebe jen pár skutečných přátel, a zdá se ti, že o něco přicházíš? Možná je to špatně? Možná je něco s tebou špatně?

Mít kolem sebe lidi, se kterými se cítíš dobře, můžeš s nimi trávit pohodový čas, vytvářet nové zážitky a sdílet starosti, je opravdu nesmírně důležité pro naší životní spokojenost. Existuje však velký rozdíl mezi “známými” a skutečnými kamarády. Člověk může být obklopený lidmi, ale přitom si připadat osaměle. To se stane tehdy, když jeho vztahy zůstávají na povrchu, možná tráví čas s mnoha lidmi, ale nenachází s nimi žádné propojení. Ten skutečný hluboký vztah většinou nepřijde hned, chvilku to trvá, než ho spolu dva vybudují. Je k tomu potřeba, aby obě strany byly na stejné vlně, přátelství si přáli a byli ochotni o něj pečovat - být v kontaktu, setkávat se, podnikat spolu různé věci, naslouchat si a nesoudit se a tak dále… Musí si sebe navzájem také vážit. Často se objevují nerovné vztahy - je to podobně jako u těch romantických. Jeden touží po náklonnosti a přijetí toho druhého, dělá pro něj první poslední, druhý si to užívá až to zneužívá, přijímá pomoc, pozornost, ale nemá absolutně snahu takové chování oplácet. Podobné “přátelství” jednoznačně nemá cenu, je to jednostranný vztah, co vysává toho, který se pro druhého obětuje.

V životě každého člověka se může objevit období, kdy je na přátele nouze. Ne každému se daří navazovat nové kontakty s lehkostí (často třeba introverti s tímhle hodně bojují), ne vždycky je na to čas, a když přijde nějaká velká životní změna (třeba stěhování, přechod na novou školu, nové zaměstnání), chvíli to prostě trvá, než se věci usadí. Není ale dobrý nápad to tlačit na sílu a za každou cenu se nutit trávit čas s lidmi, kteří ti třeba úplně nesedí. Občas to samozřejmě neuškodí - můžeš si rozšířit obzory a někdy je třeba dát druhým několik šancí, i z lidí, kteří se na začátku “nemohli cítit” se mohou ve výsledku stát skvělí parťáci. Vezměme to však stručně a jasně: není třeba mít kolem sebe velké množství přátel. Počet tvých kamarádů neříká nic o tobě, tvé hodnotě, ani o tvé osobnosti a tvých schopnostech navazovat vztahy. Je to často o náhodě, jestli jsi měl štěstí a potkal lidi naladěné na podobnou vlnu, a jestli jste třeba několik let, skrze různé životní změny, dovedli zůstat v kontaktu a pořád si rozumíte.

Co můžeš udělat, abys šel přátelství naproti?
  • Věnuj se svým koníčkům a společenským aktivitám, které se s nimi pojí (například navštěvuj sportoviště, umělecké kroužky, výstavy, koncerty, kurzy - a neboj se na podobná místa chodit klidně i sám)
  • Snaž se udržovat kontakty se stávajícími známými, i když třeba nežijete blízko sebe nebo na sebe nemáte tolik času. Zkus navrhnout společné aktivity a buď iniciativní, každopádně pokud se nějakou dobu snažíš a nevidíš žádnou snahu z druhé strany, buď ostražitý.
  • Neboj se vyhledávat nové kontakty po internetu - existují i seznamky pro přátele, seznamky pro lidi se stejnými zájmy, facebookové skupiny ve tvém okolí, kde se třeba dozvíš o konání místních akcí a podobně.

Pokud máš třeba jen jednoho dobrého kamaráda, na kterého se dá spolehnout, jsi šťastný člověk. Někteří lidé takové štěstí nemají. A jestli teď ve tvém životě nikdo není, nevěš hlavu, zkus tomu jít naproti a nauč se užít si naplno i chvíle o samotě. Koneckonců ty sám jsi svým největším celoživotním parťákem, tak s kým bys měl trávit čas raději!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy