Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Řekni to!

#113 Jak se správně hádat
Myslíš si, že hádat se je špatné? Že hádky do vztahů nepatří? Hádky jsou ve skutečnosti zcela přirozenou součástí jakéhokoliv vztahu. Pod hádkou si často představíme agresivní výbuch emocí, pláč, vztek, nadávky, házení věcmi, bušení do stolu… Podobné chování do mezilidských vztahů opravdu nepatří. Hádat se dá i “správně”, a to tak, aby hádka posloužila jako komunikační prostředek a vztahu ve výsledku neublížila.

Proč se hádáme? Jaktože je to normální? Kdykoliv jsou si dva lidé blízko, ať už jako partneři, přátelé nebo rodina, občas se dostávají do střetu jejich individuální potřeby a zájmy. Každý jsme jiný, a přestože jsme s našimi blízkými většinou na podobné vlně, někdy si to prostě nesedne. Druhý nám může nějakým svým jednáním ublížit, může přehlédnout naše potřeby nebo jít úplně proti nim. Toho stejného se můžeme na druhých dopustit vědomě i nevědomě my samotní. Čím blíž k někomu máme, tím více jsme zranitelní. Mnoho lidí se své vlastní zranitelnosti bojí a snaží se své křehké já ubránit, instinktivně a bezhlavě, bez toho, aniž by si od druhého vyslechl, proč vlastně udělal to, co nás tolik naštvalo.


Jak se tedy hádat správně?

    1. Než se do hádky pustíš, na chvilku se zamysli nad tím, proč se ve skutečnosti cítíš naštvaný. Je to proto, že partner po sobě nechal špinavé nádobí, sestra je už hodinu v koupelně, přestože tam taky potřebuješ, a podobně? Je to něco, co se děje skutečně často, a jedná se tedy o skutečný problém a nebo je to jednorázová záležitost, která tě naštvala třeba proto, že jsi zrovna unavený/ve stresu/hladový/smutný/naštvaný ze školy nebo z práce…?

    2. Při hádce nepoužívej sprostá slova. Vyhni se tomu, abys nazýval osobu druhého nebo jeho chování jakkoliv vulgárně. Hádka je od toho, aby se mezi vámi vyčistil vzduch a ujasnily se vaše potřeby a pravidla vztahu. Sprostá slova slouží k urážení a zesměšnění druhých, a když budeš někdy v pokušení upustit jejich prostřednictvím trochu páry, raději si to důkladně promysli, protože by do budoucna mohly vztah poškodit - je to něco, na co ten druhý jen tak nezapomene.

    3. Soustřeď se v jednu chvíli na jedno téma. Když naráz vychrlíš všechno, co ti na druhém vadí, důležitost toho původního problému, který hádku vyvolal, se skryje v pozadí.

    4. Dej druhému šanci se k problému vyjádřit. Ideálně se při komunikaci o konfliktu střídejte a snažte se neskákat si do řeči. Každý z vás má právo plně vyjádřit své myšlenky bez přerušování. Snaž se vyslechnout si argumenty druhého, přestože s nimi nemusíš souhlasit.

    5. Mluv o tom, jak se cítíš. Je jen málo činů, které jsou ve své podstatě opravdu špatné. Tvůj blízký se nějak zachoval proto, že mu to pravděpodobně přijde v pořádku. V tobě jeho jednání však vyvolává určité negativní pocity. Svou rozladěnost tedy ideálně vyjádři ve stylu.. “když děláš “to či ono”, tak já se cítím “takhle” (naštvaný, smutný, nedoceněný, nerespektovaný,..).

    6. Nezvyšuj hlas a už vůbec nekřič. Hlasitost k vyřešení konfliktu ještě nikdy nepomohla.

    7. Pokud se hádka příliš rozjede, dej si pauzu. Někdy stačí jen napočítat do deseti a několikrát se pořádně nadechnout, jindy je lepší jít si vyvětrat hlavu ven a k diskuzi se vrátit, až se trochu zklidníš. Domluv se se svým blízkým, za jak dlouho se k řešení konfliktu zase vrátíte.


Někdy neexistuje perfektní řešení problému, který se svými blízkými řešíš. Cílem hádky by mělo být vyslechnout si dva rozdílné pohledy na věc, pokusit se jeden druhému porozumět a společně hledat řešení, které buďto bude vyhovovat oběma nebo vám umožní setkat se na půli cesty. Hádat se je úplně normální a zdravé. “Správné hádky” tu ale nejsou od toho, aby mezilidské vztahy narušovaly, naopak mají pomoci vyčistit vzduch a vyjasnit si vzájemné hranice. Hádej se bez obav, ale vždycky s respektem!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy