Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Komunikace na internetu

#8 Bezpečný e-mail
Znáš někoho, kdo nemá e-mailový účet? Zdá se, že bez e-mailu se v dnešní době nedá přežít. Mnoho důležitých informací přistává právě v naší elektronické schránce, jejím prostřednictvím s námi komunikují instituce - škola, zaměstnavatel, knihovna, banka, pojišťovna, internetové obchody, poskytovatelé služeb a stejně tak i jednotlivci. Není tedy příliš velkým překvapením, že bychom si na svůj e-mail měli dávat pozor, chránit ho a nenechat se nachytat v případě, že by ho někdo chtěl zneužít. S jakými nekalými praktikami se můžeme v souvislosti se svou vlastní elektronickou schránkou setkat?

1. Krádež e-mailového účtu.
Stejně tak jako se kradou účty na sociálních sítích, internetoví podvodníci se zaměřují i na účty e-mailové. V případě, že někdo získá přístup do tvé schránky, otevírají se mu dveře ke všem citlivým informacím, které mohou být zmíněny ve zprávách, které jsi odeslal či obdržel, získá veškeré tvé kontakty a může získat přístup v podstatě ke kterémukoliv účtu, který sis kdekoliv na internetu založil. Co se totiž stane, když zapomeneš heslo třeba na facebook? Necháš si zaslat nové, respektive facebook ti na e-mail pošle odkaz, prostřednictvím kterého si vytvoříš heslo nové. E-mail je tedy vlastně takovou bránou k celé tvé internetové existenci. To úplně nejjednodušší, co můžeš udělat, abys podobné situaci zabránil, je zvolit si dostatečně silné heslo, které budeš pravidelně obměňovat a bude odlišné od tvých dalších hesel. O tom, jak by takové heslo mělo vypadat, jsme se bavili v jednom z předchozích článků. Mnoho e-mailových klientů nabízí tu možnost, že tě upozorní na podezřelou činnost na tvém účtě. V případě, že se někdo přihlásí z nového zařízení (počítače, tabletu, telefonu), které s tvým účtem dosud nebylo spojené, dostaneš o tom upozornění (nejčastěji na telefon). Podobné zabezpečení ti zajistí třeba Gmail. Stejně tak si ve většině e-mailových klientů můžeš zvolit kontrolní otázku, na kterou znáš odpověď jen a pouze ty, a/nebo vyplnit své telefonní číslo a v případě, že bys nahlásil zneužití účtu, tvůj e-mailový klient podle těchto informací dovede rozpoznat, že právě ty jsi pravým vlastníkem účtu. Nezapomeň ale na to, že když se o krádeži dozvíš, škoda už může být napáchána. Lepší je tedy problému předcházet.

2. Řetězové e-maily.
Jedná se o zprávy, které mají desítky příjemců a snaží se tedy ve velkém šířit určitou informaci. Může se jednat v podstatě o cokoliv. Některé ze zpráv jsou “ezoterického” charakteru a slibují ti neštěstí, pokud zprávu nepřepošleš dál, jiné se tváří vědecky a chtějí tě přesvědčit o pravdivosti nějakého faktu. Ve většině případů za nimi stojí nějaký vtipálek, který se chce pobavit na tvůj účet nebo postrašit co největší množství lidí. Pokud ti do schránky řetězový e-mail přistane, zkus si nejprve zjistit, odkud určitá informace pochází, a jestli je skutečně nějak podložená.

3. Spam aneb nevyžádané (reklamní) zprávy.
Když se někde na internetu registrujeme k používání určité služby nebo něco nakupujeme, obvykle jsme dotázáni na naši e-mailovou adresu. Někde na konci online formuláře už je za nás odškrtnutá fajfka s drobnou poznámkou, že souhlasíme se zasíláním reklamy. Spam není vyloženě nebezpečný, ale dovede být pěkně otravný. V mnoha případech se automaticky zařadí do kategorie pro spam speciálně určené a nezasahuje do naší běžné pošty, někdy ale může naši schránku zahlcovat natolik, že se v obdržených e-mailech už vůbec nevyznáme. V každém e-mailovém reklamním sdělení by však měla být možnost na odhlášení odběru reklamy. Většinou je až úplně na konci, popsaná malinkým písmem, ale chceš li mít pokoj, e-maily pootvírej a odhlášením odběru se proklikej. Příště, až se budeš někde registrovat, dávej dobrý pozor, zda se nepřihlašuješ k dalšímu odběru.

4. E-maily lákající citlivé informace.
NIKDY prostřednictvím svého e-mailu nezasílej žádné citlivé osobní informace. Ať už se výzva k jejich vyplnění bude tvářit jakkoliv oficiálně, ve většině případů se bude jednat o podvod. V žádném případě nikdy nikomu prostřednictvím internetové pošty neposílej údaje ze svých platebních karet nebo internetového bankovnictví, nesdílej své rodné číslo či údaje z občanského průkazu nebo pasu. Stejně tak nikomu na výzvu v mailu neposílej peníze. Poslední dobou se roztrhl pytel se zprávami o tom, že příjemce mailu vyhrál v loterii nebo něco zdědil od vzdáleného prastrýčka v Americe a jediné, co je třeba udělat, je zaslat menší obnos například právníkovi, aby se ten mohl se všemi záležitostmi vypořádat a zaslat obratem tvé nově nabyté miliony. Někteří podvodníci dovedou být i o něco rafinovanější a věrohodnější (a budou se vydávat třeba za lidi, které znáš), proto si vždy ověřuj, zda je na podobných zprávách něco pravdy, zejména tehdy, když se jedná o peníze!

5. E-maily vyžadující kliknutí na odkaz.
Do podobné kategorie jako je ta předchozí spadají e-maily, které se tváří jako oficiální a odkazují tě na web (opět v oficiální podobě), kde máš vyplnit nějaké údaje. Nejčastěji po tobě budou chtít opět údaje z platebních karet, internetového bankovnictví, hesla k sociálním sítím a jiným účtům a další citlivé osobní údaje. Oficiální instituce, banky, školy, pojišťovny, knihovny, nebo i sociální sítě jako je facebook, instagram, tiktok,... po tobě nikdy nic podobného ve skutečnosti chtít nebudou. Na podezřelé odkazy nejlépe vůbec neklikej a v žádném případě na nich nic nevyplňuj. Pokud se ti to zdá důležité, raději té které instituci zavolej nebo ji jinak kontaktuj a ověř si, že se skutečně nejedná o žádný podvod. Když budeš hodně pozorný, můžeš si všimnout, že odkaz, na který máš kliknout, se bude nějak drobně odchylovat od skutečné verze. Třeba na místo www.facebook.com budeš odkázaný na www.faceboook.com. Když na odkaz klikneš, samotná webová stránka pak vypadá vizuálně úplně stejně, a proto je nesmírně těžké poznat rozdíl.

Tvůj e-mailový účet je bránou do celé tvé internetové existence. Už tě to někdy napadlo? Tak hlavně od té své brány nenechávej klíče válet všem na očích. Ochrana vlastního bezpečí začíná tím, že budeš vědět, s čím se můžeš setkat. Buď opatrný na své soukromí a dej vědět i lidem ve tvém okolí, jak si udržet své údaje pod kontrolou a ubránit se podvodníkům.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/bazar::Bazar
https://www.poradna-lasky.cz/cs/hledarna::Hledárna
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy