Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Komunikace na internetu

#48 Měj své finance pod kontrolou i na internetu
Když nejsi opatrný na své finance na internetu, můžou být úplně stejně ohrožené, jako tehdy, když se prodíráš davem s peněženkou napěchovanou hotovostí, vyčuhující ze zadní kapsy kalhot. Na internetu kromě toho existuje mnoho skrytých “nebezpečí”, skrze které se mohou naše finance nepozorovaně tenčit. Na co se tedy zaměřit a jak své finance ochránit?

INTERNETOVÉ BANKOVNICTVÍ
Mnoho lidí dnes používá internetové bankovnictví prostřednictvím počítače nebo telefonu. Samotné banky se  bvykle snaží, aby využívání jejich internetových služeb bylo bezpečné, je však vždy dobré myslet na to, abys volil dostatečně bezpečná hesla a nesdílel své údaje skrze chaty a sociální média. Například když potřebuješ zaplatit něco po internetu a požádáš rodiče, aby ti poslali údaje nebo fotku platební karty, tak to není úplně ideální - do chatu není tak těžké se nabourat. V takovémhle případě je lepší si třeba zavolat a údaje sdělit slovně nebo prostě chvilku počkat, než se s rodiči uvidíš.

PŘEDPLATNÉ
Předplatit můžeš dnes kdeco. Streamingové služby, hudební kanály, úložiště, internetové noviny a časopisy, speciální obsah u influencerů. Kolik předplatných dohromady máš? A kolik jich doopravdy pravidelně využíváš? Opravdu je všechny potřebuješ? Marketing předplacených služeb se nás obvykle snaží přesvědčit, že o něco přijdeme, když placený obsah nesledujeme - teď se to často objevuje třeba právě u influencerů. Pokud chceš mít své finance opravdu pod kontrolou, o tom, kam tvé peníze putují, přemýšlej důkladně. Takovým drobným tipem, jak u předplatného trochu ušetřit je, když jej budeš sdílet. Mnoho služeb umožňuje jejich zobrazování na několika zařízeních, takže se klidně můžeš domluvit s rodinou nebo s kamarády, a každý z vás si vezme na starost jednu službu - jeden bude platit netflix, druhý disney plus, další zase youtube premium…

VÝHODNÉ NABÍDKY
Předplatné na tři měsíce za poloviční cenu nebo úplně zadarmo? Stačí zaregistrovat svou platební kartu (ale neboj, nic neplatíš!) a předplatné pak můžeš kdykoliv zrušit! Tohle je skvělé lákadlo, které funguje, bohužel v neprospěch lidí, kteří chtějí ušetřit. Myslíš si, že využiješ tři měsíce zdarma a pak se odhlásíš? Nápad je to dobrý, ale mnoho lidí nakonec na odhlášení zapomene - služba ti to sama od sebe nepřipomene, ozve se až s první skutečnou platbou. Spousta lidí si pak také na službu zvykne a odhlašovat se jim vlastně nakonec nechce. Vždycky, když po tobě nějaká webovka, služba či cokoliv jiného vyžaduje registraci s uvedením údajů z platební karty, ZPOZORNI! Zaprvé si ověř, jestli je opravdu legitimní, a za druhé, popřemýšlej, jak to dopadne potom, co sleva vyprší.

ONLINE HRY
Online hry jsou častým příkladem služby, která už při registraci vyžaduje zadání platebních údajů, přestože nabízí verzi hry zdarma. Tvůrci her myslí na to, že se do hry ze začátku “zažereš” (během hraní verze zdarma) a pak začnou přidávat drobná rozšíření, která ale ke správnému fungování programu nutně potřebuješ. Rozšíření jsou obvykle za pár korun, tak si řekneš, že vlastně proč ne. Ve výsledku se to ale může parádně nasčítat!

NÁKUPY ZE ZAHRANIČÍ
Pokud nakupuješ ze země, která není v Evropské Unii, dej si pozor na celni poplatky! Mnoho firem mimo Evropskou Unii má v EU sklady, a tím je za prvé doprava rychlejší, a za druhé se tak vyhýbají celní povinnosti pro jejich zákazníky. Vždycky si ale ověř jak to je, protože i za malý nákup můžeš zaplatit třeba o 50% navíc skrze clo.

VEŘEJNÉ WIFI
Vyhni se jakýmkoliv online finančním operacím pokud jsi připojený na veřejnou wifi, a to třeba včetně nákupu jízdenek na autobus/vlak. Pro hackery není nic jednoduššího než se do veřejné sítě nabourat a získat citlivé údaje důvěřivců. Vždy využívej buďto vlastní datové připojení nebo soukromou wifi.

TIP NA ZÁVĚR: Pokud si chceš být skutečně jistý, že jsou tvé finance v bezpečí, můžeš na internetu využívat speciální platební kartu, na které budeš mít pouze určitý peněžní obnos, nikoliv veškerý svůj majetek. Na tuto možnost se zeptej u své banky, existují i banky internetové, které tyto služby nabízí často zadarmo.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy