Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Komunikace na internetu

#30 Sextortion
Anglický výraz “sextortion” by se dal volně přeložit, jako “sexuální vydírání”. Jde o formu vydírání probíhající v online prostředí, jejímž cílem je získat zejména fotografie a videa sexuálního charakteru, případně i peníze nebo různé služby. Děje se to poté, co “agresor”, který se vydírání dopouští, už nějaký obsah se sexuálním podtextem (případně jiný, který je velmi osobního charakteru) získal a vyžaduje další. Pokud by jeho “oběť” odmítla, vyhrožuje tím, že veškeré informace, fotky, videa, která z oběti doposavad dostal, zveřejní.

V předchozích článcích jsme se podobného působení na internetu zběžně dotkli, bavili jsme se o tom, jak si chránit své bezpečí a předejít tomu, aby se naše citlivé materiály nedostaly do nepovolaných rukou. Agresoři jsou ale neúnavní a ovládají techniky, prostřednictvím kterých citlivý materiál zvládnou od obětí vyloudit.

Jaké situace mohou k sexuálnímu vydírání vést:
● Online seznamování
● Sexting
● Informace/obsah někdo ukradne - hackeři

Jakékoliv vydírání je NELEGÁLNÍ. Pokud se ti něco podobného přihodí, můžeš to jít nahlásit na policii. Bude určitě nejlepší, když si jednání “agresora” zdokumentuješ, uděláš printscreeny konverzací, kde ti vyhrožuje.

Co dělat, aby se ti něco podobného nepřihodilo? Nesdílej intimní obsah s lidmi, které neznáš. Zdůraznila bych zejména - neznáš je osobně. Dotyčného můžeš znát “online”, můžete chatovat, volat si, znát se takhle klidně roky a naprosto si důvěřovat. Mysli každopádně na to, že i když s někým budeš komunikovat “živě” přes webkameru, dotyčný si může obsah nahrávat. Existují podvodníci, kteří se na “seznamování po internetu” specializují. Mají talent na to získat si tvou důvěru a přitom různou motivaci, kterou může být právě získávání sexuálního obsahu. Dokud dotyčného nepotkáš osobně (nezapomeň na bezpečné randění!) nemůžeš si nikdy být stoprocentně jistý, že je opravdu tím, za koho se vydává.

Občas je lákavé být po internetu intimní s vlastním partnerem. Než to uděláš, jsou tu dva hlavní argumenty, proč být opatrný. Zaprvé, přestože jsi v tuhle chvíli zamilovaný a ve šťastném a spokojeném vztahu, dovedeš na stoprocent říct, že pokud by to nevyšlo, tvůj partner se bude chovat “dospěle”, nebude mít tendence se například mstít, nebude naštvaný a nebude schopen ti nějakým způsobem uškodit? Máme přirozenou tendenci lidem kolem sebe důvěřovat, ale kdo z nás ve skutečnosti ví, jak by se i on sám zachoval, když budou jeho city zraněné, když bude smutný, naštvaný, ublížený...? Nejbezpečnější je prostě obsah intimního charakteru nesdílet nikdy s nikým. A to i kvůli tomu druhému argumentu, kterým jsou internetoví hackeři. Možná se to neděje často, ale není to žádná novinka. Když se staneš cílem schopného hackera, nebude pro něj problém nabourat se do účtů na tvých sociálních sítí a dostat se ke zprávám, které si posíláš se svými blízkými.

Svůj intimní materiál si jednoznačně ochraňuj, pokud se však přeci jen stane, že se staneš obětí sextorion, měj na paměti, že sexualita je naprosto normální a tvé fotky, videa apod. nejsou nic, za co by ses musel stydět. Samozřejmě je nepříjemné, pokud by se takový obsah skutečně dostal mezi tvé známé, ale každý normální člověk ze tvého okolí bude ctít tvé soukromí a zároveň bude vědět, že jako sexuální bytosti neděláme nějakým domácím videem nebo odhalenými fotografiemi nic divného a nic, za co by bylo třeba se stydět. Co nenormální skutečně je, to je vydírání, a vyděračovo chování je třeba ihned utnout. Je dost pravděpodobné, že nezůstane u jedné výměny, bude chtít víc a víc a jen tak se ho nezbavíš. Jediné, co ho skutečně zastaví, je jeho počínání nahlásit.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy