Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Komunikace na internetu

#28 Trolling
Trolling je online projev, kdy člověk, tak zvaný “troll” přidává příspěvky a komentáře za účelem utahování si z druhých lidí. Trollové kralují diskuzním fórům, chatům, objevují se v komentářích pod zpravodajskými médii, ve skupinách na facebooku, pod příspěvky na youtube, instagramu, twitteru, atd. Svým jednáním se záměrně snaží vyprovokovat konflikt nebo emocionální reakci. Troll může říkat věci, kterým sám vůbec nevěří, ale předpokládá, že vyvolají drama a zájem ostatních komentujících. Jeho výroky jsou často úplně mimo téma nebo se ho dotýkají v úplně jiném kontextu. Trolling slouží i jako nástroj propagandy, fake news, hoaxů, někdy dokonce i kyberšikany. O těchto jevech si můžeš přečíst více v předchozích článcích.

Se záměrným šířením dezinformací jsou spojovány tak zvané trollí farmy. Trollí farma znamená to, že někdo (v minulosti to byly třeba vlády některých států) zaplatí větší množství lidí, kteří mají za úkol “trollit” internetové diskuze a formovat názor veřejnosti určitým směrem.

Motivy trolla jsou v zásadě dvojí: buďto komentuje jen tak pro zábavu, těší ho pozornost, kterou jeho komentáře získávají, nehledě na to, že je negativní, a nebo nesouhlasí s určitým názorem, osobou či skupinou a snaží se je ponížit, zdiskreditovat, potrestat... Těží z toho, že mu internet poskytuje anonymitu, nikdo jej nemůže vystopovat a dohnat k tomu, aby se za své jednání zodpovídal. Anonymita je pro něj zásadní, protože často říká věci, které by si z očí do očí vyslovit nedovolil.

V okamžiku, kdy troll vzbudí svými výroky v diskuzi zájem, snaží se “znehodnotit” reakce ostatních diskutujících. Může tvrdit, že to přehánějí, že jsou přecitlivělí. Někdy také úplně obrátí a označí své komentáře za vtip, a ti, kterých se to dotklo, jsou natvrdlí a nemají smysl pro humor.

Praktickým příkladem mohou být třeba zprávy z hollywoodského červeného koberce. Zpravodajské weby obvykle rozebírají, kdo měl co na sobě, a komu to nejvíc slušelo. Trollové pak přijdou třeba s tím, že jsou všechny modelky anorektičky. Lidé trollovi budou oponovat, že jsou to krásné úspěšné ženy, přitom vlastně ani o žádné modelky nejde, po koberci se prochází herečky z nového filmu. Dotyčný také velmi pravděpodobně nemá vůbec žádné informace o tom, jak vypadají jejich stravovací návyky a samozřejmě ne každá štíhlá žena je anorektička. Troll u zcela totožné zprávy ze světa může napsat něco ještě méně relevantního, třebaže je nefér, že celou událost platí naši daňový poplatníci z vlastní kapsy - což v případě komentujícího z Česka o události ve Spojených státech amerických samozřejmě vůbec nedává smysl. Pozornost by to ale jistě vzbudilo - lidé by se snažili jeho tvrzení vyvrátit, někteří by si možná zanadávali na to, jak systém daňové poplatníky zneužívá.

Co dělat, pokud se staneš svědkem trollingu? Internetem koluje heslo “nekrm trolla”. Znamená to, že podobné komentáře budeš prostě ignorovat. Trollovi jde o to vzbudit tvou pozornost, nedopřej mu tedy to potěšení a nesmyslné či provokující komentáře prostě přejdi a případně upozorni ostatní na fakt, že se jedná o trolla. Pokud jsou projevy trolla výrazně nevhodné nebo se často opakují, můžeš si materiál schovat (udělej si print screen), v případě, že by to došlo až tak daleko, že by bylo třeba dotyčného nahlásit například policii.  Na trollovo chování upozorni správce sítě, pokud to jde, nahlaš ho a je-li to v možnostech sociální sítě, kde se jedinec projevuje, zablokuj ho, aby se ti jeho příspěvky dále nezobrazovali.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy