Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Komunikace na internetu

#25 Výzvy na sociálních sítích
Výzvy na sociálních sítích jsou poslední dobou oblíbenou zábavou. Jde v nich o to, že někdo vymyslí určitou aktivitu, kterou většinou natočí na video, případně nafotí nebo slovně popíše a vyzve ostatní k tomu, aby ho napodobili. Pokud se výzva lidem líbí, stane se “virální”, to znamená, že se šíří jako “virus”, lidé ji sdílí, baví je sledovat, jak ostatní výzvu plní a sami se jejího plnění účastní. Některé výzvy jsou čistě pro pobavení, jiné se snaží upozornit na nějaké důležité téma, jsou ale i takové, které vzniknout čistě jen pro získání pozornosti, sledující mají šokovat nebo dokonce pohoršit.

Hodně známá výzva proběhla internetem v roce 2014, byla to tak zvaná “kbelíková výzva” (ice bucket challenge), která upozorňovala na závažné onemocnění. Dotyčný si na hlavu vyléval kbelík studené vody, a to proto, že člověk postižený zmíněnou nemocí se cítí přesně tak, jako když ho ledovou vodou polijí. Výzva tehdy sloužila k tomu, aby o nemoci zvýšila povědomí a pomohla vybrat peníze na výzkum její léčby. Další známou výzvou posledních let byla tak zvaná “fluff challenge”. Této výzvy se účastnili lidé vlastnící domácí mazlíčky, hlavně psy. Probíhala tak, že lidé natáčeli, jak před očima svého mazlíčka zmizí za kusem látky a internet bavila reakce psíků, kteří pobíhali zmateně kolem a hledali svého páníčka. Jednou z aktuálnějších výzev kolujících hlavně na tiktoku je třeba “touch it challenge”, kde lidé na remix písničky Touch it od Busta Rhyme střídají několik outfitů.

Mezi další zajímavé výzvy patří třeba různé fitness aktivity. Tady už se ale dostáváme trochu na tenký led. Všichni víme, že pro zdravý životní styl je důležité se pravidelně hýbat a zdravě se stravovat. Pohyb a strava by však měly být adekvátní našim potřebám. Jestli rád běháš a tvůj oblíbený influencer vyhlásí výzvu, ve které máš uběhnout určitý počet kilometrů za měsíc, může to být prima motivace k tvému oblíbenému cvičení. Výzvy ve stylu 100 angličáků/dřepů/kliků denně už ale tak super být nemusí. Jde totiž o dost jednostrannou zátěž, a v případě, že se do takových cviků pouštíš úplně poprvé a sám doma, je možné, že je nebudeš dělat úplně správně a mohly by ti spíš ublížit než prospět. Podobně si dej pozor na výzvy ve stylu vynechávání určitých potravin ze svého jídelníčku, půsty a jiné “detoxy” organismu. Podobné úpravy stravování nejsou nikdy vhodné pro všechny a jestli je někdo z influencerů doporučuje stovkám svých followerů, aniž bych znal jejich konkrétní situaci, nejspíš se ve výživě moc nevyzná a následováním takového vzoru bys mohl svému zdraví uškodit.

Některé z výzev jsou vyloženě nebezpečné. Je to zhruba rok zpět, co 10 letá dívka zemřela při plnění tzv. “blackout challenge”. Úkolem bylo v podstatě “přiškrtit” sám sebe šňůrkami, páskem, provazem a to až do té míry, že člověk z nedostatku kyslíku omdlel. Není divu, že se takováhle výzva stala smrtelnou. V roce 2018 se rozšířila výzva jménem “tide-pod challenge”, jejíž účastníci před kamerou jedli gelové tablety na praní značky Tide. Další šílenou výzvou je “salt and Ice” challenge (výzva se solí a ledem). Úkolem v ní je nasypat si sůl na odhalenou kůži a poté přiložit led. Lidé pak natáčí, jak dlouho dovedou snést bolest, kterou to vyvolá. Mnoho z nich nakonec skončilo se závažně popálenou kůží.

Spousta výzev je dobrá, smysluplná nebo minimálně zábavná. Jsou tu ale i takové, které ti mohou ublížit. Buď na sebe proto opatrný. Ne všechno, co na internetu letí, je nutné šířit dál. Používej hlavu a nenech se vyhecovat. Pokud jde o tvé zdraví, jsi za něj zodpovědný jen a pouze ty, a pokud se něco pokazí, budeš to ty, kdo si ponese následky, nikoliv kamarádi, kteří tě ke splnění výzvy povzbuzovali. Výzev je takové množství, že když jednu vynecháš, za chvíli se na to zapomene a nikdo to řešit nebude. Klidně se natáčej, jak tancuješ, ukazuj své aktuální fotky v porovnání s těmi staršími, střídej outfity a škádli své domácí mazlíčky. Aktivity, ze kterých nemáš dobrý pocit raději vynechej.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy