Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Komunikace na internetu

#2 Technostres
Informační technologie se v posledních letech staly nedílnou součástí našich životů. Přináší nám zábavu, odreagování, informace, vzdělání, pracovní příležitosti, propojují nás s druhými lidmi a s celým světem. Mají bezpochyby pozitivní vliv v mnoha oblastech našeho života. Jaká je však jejich odvrácená strana? Technostres je termín, kterým můžeme popsat negativní účinky technologií na lidskou psychiku. Jinými slovy jde o “stres z technologií”. Tohoto jevu v lidské psychice si všiml americký vědec jménem Craig Brog už v roce 1984. Přestože technologie v té době ještě nebyly zdaleka tak rozšířené, už tehdy se začala projevovat jejich odvrácená tvář. Obklopení moderními technickými vymoženostmi lidský život významně zrychluje a zároveň komplikuje.

Technologie nás, jako lidstvo celkově, mění. Prostřednictvím počítače, telefonu a dalších médií máme veškeré informace a spojení s druhými lidmi na dosah ruky, což klade obrovské nároky na náš výkon. Vyžaduje se od nás, abychom byli dostupní téměř 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Je třeba abychom byli v vždy obraze a věděli, co zrovna letí. Influenceři produkují množství nového obsahu každý den, a my si nemůžeme dovolit něco z toho prošvihnout. Zpravodajské kanály nás zásobují zprávami z celého světa, velmi často těmi nešťastnými. Naše okolí vyžaduje, abychom byli neustále informovaní. Kolegové, nadřízení v práci, učitelé, spolužáci, kamarádi, rodina, všichni počítají s tím, že máme v podstatě neomezený přístup k technologiím a pokud něco nevíme, nezvládáme, nestíháme či něčemu nerozumíme, nejsou k nám vždy shovívaví. To zní jako pořádná nálož stresu no ne?

Přemíra technologií v životě jednotlivce se může projevovat fyzicky i psychicky. Pokud trávíš mnoho času před obrazovkou, můžeš se potýkat s pálením očí, bolestí zad a hlavy, mezi fyzické symptomy spojené s dlouhodobým působením stresu pak patří třeba střevní a žaludeční potíže, bušení srdce, zvýšený krevní tlak, napětí ve svalech a podobně.

Psychicky se stres z technologií může projevovat zvýšenou podrážděností a výkyvy nálad obecně, úzkostí a strachem, nespavostí, pocity frustrace nebo dokonce až depresí. Pokud se chceš technostresu ubránit, je důležité si uvědomit, že technologie jsou nástrojem, který může být velmi nápomocný, ale když se ti jeho užívání vymkne z rukou, na místo pána technologií, tedy toho, kdo je ovládá, se z tebe stane jejich otrok. Jak jsi na tom v tuhle chvíli? Kolik času denně běžně strávíš na sítích? Zkus to někdy spočítat, novější zařízení to dokonce i počítají za tebe a skutečný časový údaj se dozvíš v nastavení telefonu/tabletu/počítače. Tak jaké je to tvé číslo? Jsi s ním spokojený? Není něco, čemu bys věnoval svůj čas raději? Něco co by tě rozvíjelo? Co by prospělo tobě nebo tvým blízkým?

Problém s miliardou informací, které se na nás z internetu valí spočívá v tom, že jsou z velké části pomíjivé. Na síti vždycky najdeme něco nového, což je sice vzrušující, ale po pravdě, na jak dlouho ti to zůstane v paměti, a jak ti to ve výsledku prospěje? Co svět technologií vypovídá o skutečném lidském životě? Určitě není nic špatného na tom využívat všechna pozitiva, která nám internet a informační technologie obecně nabízí. Někdy je ale prima se od toho všeho na chvíli odpojit a rozhlédnout se kolem sebe, vnímat ten “skutečný” svět. Přečíst si knížku, jít se projít, objevovat nové koníčky, strávit čas s rodinou a kamarády. Technologie jsou skutečně JENOM nástrojem, který je to proto, aby usnadnil náš život. Hledat v nich opravdovost by byla marná snaha.

Chceš-li mít svůj čas na sítích pod kontrolou, pro začátek si můžeš stáhnout některou z aplikací, ve které si sám stanovíš časový limit, který chceš surfováním na facebooku, instagramu, youtube a dalších platformách, nebo obecně na telefonu či počítači strávit. Po uplynutí této doby ti přijde oznámení, případně pokud na sebe chceš být ještě přísnější, rovnou se ti automaticky vypne připojení nebo zablokují vybrané aplikace. Mnoho lidí (v čele se známými influencery) teď propaguje offline dny. Spočívá to v tom, že zkusíš strávit jeden den v týdnu, nejčastěji o víkendu, bez připojení k internetu. Jestliže jsi připravený na větší výzvu, vynech i televizi. To je pak pořádná porce reality!

Pokud zatím nechceš být tak radikální, snížení stresu z technologií napomůžou i mírnější pravidla. Můžeš například vypnout upozornění na zprávy, e-maily a jiná oznámení ze sociálních sítí, aby tě nerozptylovalo jejich neustálé “cinkání”. Protože, přiznejme si to, když to upozornění vidíš, je těžké si ho neotevřít, přestože třeba zrovna děláš něco jiného. Veškerá upozornění tedy můžeš ztlumit a vědomě se rozhodnout že, například dvakrát denně zkontroluješ, co se dělo.

Tak co myslíš, cítíš na sobě někdy, že trávíš příliš mnoho času nalepený na obrazovce? Jsi nervózní, když nemůžeš zkontrolovat zprávy na telefonu nebo naopak máš pocit, že se toho na tebe valí moc? Zkus si od toho, ideálně pravidelně, trochu odpočinout a dopřej svému tělu i své mysli pauzu. Možná pak uvidíš, že reálný svět je mnohem barevnější než filtry na instagramu.
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy