Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Škola

Nestíhám se učit, jak si najít čas?
Se školou asi v některém momentě bojujeme všichni. Zvlášť, pokud máme spoustu koníčků a zájmů, kterým je mnohem příjemnější se věnovat. A učení samozřejmě nekončí v momentě, kdy zazvoní. Od žáků a studentů se očekává i samostatná příprava doma, plnění domácích úkolů a tak dále. My ale nemůžeme věnovat veškerý svůj volný čas právě přípravě do školy. Každý člověk potřebuje pravidelně chvíli jen pro sebe, aby se mohl věnovat věcem, které ho těší, zbavil se stresu a odpočinul si. Jenže jak skloubit školu s našimi koníčky a potřebami?

V první řadě myslete vždy na své zdraví. Snažte se nezacházet do extrémů, jako je učení se do pozdních večerních hodin na úkor spánku a podobně. Jedna známka za to určitě nestojí. Zkuste začít tím, že si sami rozmyslíte, kolik spánku vaše tělo potřebuje, aby se cítilo odpočaté a plné energie a začněte se podle toho řídit. Zkuste chodit spát a probouzet se pravidelně v určitou hodinu. Vaše tělo si brzy navykne na tento rytmus a zbavíte se únavy během dne. Správná životospráva je základem pro dobrý výkon – ať už se jedná o výkon ve škole, v zaměstnání nebo v čemkoli jiném.

Můžete si i vytvořit rozvrh denních aktivit, ve kterém si rozepíšete čas věnovaný přípravě do školy, odpočinku, koníčkům a zájmům tak, jak vám to osobně bude vyhovovat. Rozvrh vám může pomoci vyhnout se nárazovému učení „na poslední chvíli“ a je dobrým způsobem, jak do vaší přípravy vnést velmi důležitou pravidelnost. Je dobré nejprve popřemýšlet nad tím, jak jej sestavit. Pokud například víte, že v neděli nemíváte náladu na učení a když se k tomu přeci donutíte, za moc to pak nestojí, ve vašem rozvrhu na neděli bude více relaxace a koníčků než učení. Místo toho si učení naplánujete na sobotu a v neděli si budete jen opakovat.

Jak se rozhodnete prožít svůj volný čas, to je jen na vás. Neztrácejte ovšem čas, který musíte denně strávit ve škole. Snažte se jej maximálně využít. Během vyučování se soustřeďte jen a pouze na výklad látky. Když se později budete připravovat na test, zjistíte, že je mnohem jednodušší zapamatovat si to, co už jste někdy předtím slyšeli. I když je často složité soustředit se v předmětu, který vás moc nebaví, stojí za to se přemoci. Ušetříte tak mnoho času, který byste tomu pak museli věnovat doma, když byste začínali zase „od nuly“.
Dávat ve škole pozor má i další výhody. Pokud třeba při vyučování narazíte na problém, cokoli, čemu nerozumíte, můžete rovnou zvednout ruku a zeptat se. Uvědomte si, že pracovat ve škole neznamená jen opisovat z tabule, jde o to nad danou problematikou také přemýšlet a rozumět tomu, co si zapisujete do sešitu. Poznámky, které vám později nebudou dávat smysl, pro vás nemají velkou hodnotu. Na druhou stranu čitelné a srozumitelné poznámky vám mohou učení usnadnit.

Velmi důležitý je i váš osobní přístup k učení – nutíte se do něj aniž byste věděli, „k čemu vám to bude“? Připadá vám zbytečné učit se vzorečky ve fyzice, protože chcete studovat humanitní obor? I když to někdy vypadá jako ztráta času, vše, co ve škole děláte, vám může být nějakým způsobem ku prospěchu. Zkuste v sobě vždy před učením vzbudit alespoň malou motivaci, uvědomte si, proč se učíte – ať už je to třeba jen hezká známka z testu, pochvala rodičů nebo se chcete v budoucnu ve studiu pokračovat. Vše jde mnohem lépe, když jsme motivováni.

Každý z nás je konec konců povinný nějakou dobu se vzdělávat a byla by škoda všechen ten čas, který ve škole strávíme, a informace i pomoc, které jsou nám tam nabídnuty, pořádně nevyžít. Nezapomeňte, že jde jen a jen o to umět si činnosti, které nás moc nebaví nebo jsou složité, usnadnit a zpříjemnit. Vše je mnohem jednodušší, když víme, jak na to. Takže se jen musíme se naučit, jak se vlastně učit. Další užitečné informace k tomuto tématu můžete nalézt v této rubrice například v článcích „Jak se mám správně učit?“ nebo i „Když jsem doma, nemohu se přinutit učit. Co s tím?“ a dalších.

Přejeme vám mnoho úspěchů při učení!
- Jana -
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy