Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Různé

Terapie
Nejsem přeci blázen, já na žádnou terapii chodit nebudu! Myslíš si, že chodit na terapii je ostuda? Že je to jenom pro blázny, těžké případy, přecitlivělé lidi, pro ty, kteří v životě selhali? Ty přeci dovedeš zvládnout své problémy sám? Mnoho lidí se cítí hloupě při představě, že by měli chodit se svými problémy za někým cizím. Ti, co služeb psychologů, psychoterapeutů či psychiatrů využívají, to někdy před svým okolím tají. Bojí se odsouzení, zařazení do škatulky “slaboch”. Obavy jsou zcela normální. Kolem duševního zdraví panuje spousta mýtů a pořád ještě není běžné o něj pečovat. Problémy začneme řešit teprve tehdy, když dorostou obřích rozměrů, a když nám už deprese, úzkosti, nespavost, a další neduhy zasahují do normálního života natolik, že přestává být “normální”. Co kdyby nám však na naší duši záleželo minimálně tolik jako na fyzickém zdraví?

Pro koho je terapie vhodná? Úplně pro každého! Existuje několik druhů odborníků na duševní zdraví, každý z nich má maličko jiné pole působnosti. Můžeme se setkat s psychiatrem, psychologem a psychoterapeutem. Psychiatr je člověk, který vystudoval medicínu. Léčí pacienty s diagnózou deprese, poruch osobnosti, nálady, spánku, může pomoci lidem se závislostmi nebo sebevražednými myšlenkami. Psychiatři mohou svým pacientům předepsat léky a často spolupracují s psychology, kteří naopak poskytnou terapii, jinak řečeno léčí “slovem”.

Psycholog se během svého studia zaměřuje více na medicínu “duše” než těla, narozdíl od psychiatra. V procesu terapie psycholog pacientovi pomáhá porozumět jeho psychickým problémům, najít jejich kořeny a naviguje pacienta tak, aby si se svými potížemi dovedl poradit do takové míry, aby přestaly negativně ovlivňovat jeho život. Psychiatr i psycholog působí v nemocnici nebo v jiném zdravotnickém zařízení a jejich služby jsou převážně hrazeny pojišťovnou. Může se stát, že pro využití jejich služeb budeš potřebovat žádanku od svého obvodního lékaře.

Psychoterapeut může být zároveň i psychologem nebo jiným odborníkem z oblasti humanitních věd (tzv. věd o člověku), který absolvuje psychoterapeutický výcvik. Existují různé směry psychoterapií, liší se podle toho, jak k pacientovi/klientovi přistupují, jak definují člověka a jeho potřeby, a jaké techniky používají k překonání životních problémů. Z množství směrů si můžeš vybrat ten, který je ti nejsympatičtější, mezi ty nejznámější patří kognitivně behaviorální, gestalt neboli tvarová, strategická a systemická psychoterapie nebo třeba hypnoterapie. Ordinace psychoterapeutů jsou často soukromé a pojišťovna jejich návštěvu ne vždycky proplatí.

Ať už si vybereš kteréhokoliv odborníka, můžeš za ním zajít poprvé pouze na nezávaznou návštěvu. V případě, že si nejsi jistý, zda pomoc vůbec potřebuješ, bude nejlepší, když lékaři/terapeutovi hned na začátku povíš o svých obavách. Určitě ale stojí za to si čas na minimálně jedno sezení udělat. Neboj se, že budeš zbytečně plýtvat terapeutovým časem, je to jeho práce a nejhorší, co se může stát je, že tě ujistí, že jeho služby nepotřebuješ. Je ovšem možné, že ti jeho osoba nesedne. Byla by ale škoda terapii hned odsoudit, je to totiž úplně běžné. Člověk, kterému svěřuješ intimní informace o sobě samém ti musí být přinejmenším sympatický. Není nic špatného na tom terapeuta změnit, klidně i několikrát. Může to chvilku trvat než najdeš toho “pravého”.

V případě, že máš ve svém okolí někoho s psychickými potížemi a chtěl bys mu lépe porozumět nebo rovnou pomoci, návštěva odborníka je rovněž výborný nápad. Můžeš za ním zajít společně se svým blízkým, pokud ale on či ona nechce, domluv si schůzku klidně sám. Terapeut ti rád poradí, jak ke svému blízkému přistupovat a může ti navrhnout, co a jak mu povědět, aby o návštěvě začal uvažovat sám.

Kdy je vhodné odborníka na duševní zdraví navštívit? Úplně kdykoliv! Už to dávno není žádná ostuda. V případě, že chceš využít naplno svého potenciálu a žít kvalitnější život, neváhej a řeš své potíže hned jak se objeví, nečekej až dorostou větších rozměrů.
- Lenka -
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy