Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Různé

Stále něco odkládám
Asi každý zná ten pocit, kdy se mu opravdu nechce nic dělat. Člověk se cítí unavený, bez energie, nemá náladu na to dělat své povinnosti a vymýšlí si na práci cokoli jiného, než to, co je v danou chvíli nejdůležitější splnit. Často to také končí tak, že člověk má pocit, že má zvládnout tolik věcí najednou, že ve finále nedělá vůbec nic. To se prostě asi občas stává každému. Problém nastává, pokud se to děje opakovaně a po dlouhou dobu. Takový to problém se odborně nazývá prokrastinace. Tohle slovo je v dnešní době poměrně populární a hojně užívané.

Ale co to přesně je ta prokrastinace? Přesná definice zní: „chorobné odkládání důležitých a často nepříjemných úkolů a povinností na pozdější dobu“. Je tedy velmi častou příčinou neefektivního chování.  Tento problém může postihnout všechny lidi nezávisle na věku, výše vzdělání, odvětví zaměstnání či inteligenci.

Jaké ale mohou být důvody pro neustálé odkládání věcí? U každého člověka mohou být důvody různé a nemusí se ihned jednat o již výše zmíněnou prokrastinaci. Trápí tě něco doma nebo ve škole? Jsi často unavený/á? Máš pocit, že toho máš udělat tolik, že prostě nevíš, kde začít?  Nemáš motivaci nebo se ti prostě nic nechce a raději například trávíš čas s kamarády či jinou zábavou? To vše mohou být důvody pro časté odkládání věcí na pozdější dobu.

Máš pocit, že se ani tobě odkládání věcí nevyhýbá? Přemýšlel/a jsi někdy o tom, proč by tomu tak mohlo být? Prvním krokem ke zlepšení situace je právě uvědomění si důvodů odkládání věcí. Jak ale poznáš, zda jsi líný či jestli je už tvé odkládání problém? Líný člověk se pozná tak, že se mu sice nic nechce, ale je s tímto stavem spokojený, kdežto člověk, který své problémy odkládá chorobně a často by něco udělal rád a chtěl by, ale nemůže se k tomu za žádnou cenu přemluvit a poté trpí výčitkami svědomí. Dalším typickým znakem je hledání dalších a dalších méně náročných činností, jen aby se nemusel dostat k těm důležitějším.

Důležitou informací ovšem je, že s tímto problémem můžeš něco dělat!
  • Pokud máš problém s odkládáním úkolů, je důležité si ty velké, obtížné a nepříjemné úkoly dělit na menší části. Poté je nižší pravděpodobnost, že tyto menší úkoly odložíš.
 
  • Důvod, proč věci odkládáš, může být ten, že se nemůžeš na daný úkol soustředit. Je tedy důležité zbavit se věcí, které Tě rozptylují, to znamená například televize nebo internet. Je dobré ho třeba na určitou chvíli odpojit, aby Tě nelákalo například sledování sociálních sítí.
 
  • Dobré je psát si seznam úkolů a postupně si ty splněné odškrtávat. Tento seznam také pomáhá mít někde vystavený, abys ho měl na očích. Poté, co úkol odškrtneš jako splněný, ze sebe budeš mít dobrý pocit. To mi věř :-)
 
  • Další věcí, která může pomoci, je stanovení si odměn, které si dopřeješ po splnění nějakého úkolu. Může to být naprosto cokoli, co máš nebo děláš rád a co si můžeš odepřít, pokud daný úkol nesplníš.

Jak jsem už psala výše, snad každý v životě někdy odložil nějaký úkol, který se mu v danou chvíli prostě dělat nechtělo. Ono i to odkládání je někdy důležité a přínosné, a tak si vlastně odpočineš tím, že „nic“ neděláš. Je to vlastně občas pochopitelné. Důležité ovšem je, aby se z toho nestalo pravidlo a tak ses neocitl/a zavalený/á několik týdnů starými úkoly, které již měly být dávno hotové, přičemž nové stále přibývají. To je poté velice náročné na psychiku člověka.

Pokud si myslíš, že s odkládáním věcí máš problém, existuje spousta publikací, které radí, jak se tohoto problému zbavit a poskytují přesné návody. Pokud myslíš, že tento problém sám nezvládneš, tak také existují různé psychoterapeutické skupiny či psychologové, kteří se na tento problém přímo zaměřují.

Určitě ale nevěš hlavu, problém jako časté odkládání věcí se dá zvládnout, sice to není jednoduché, ale rozhodně ne nemožné. :-)
- Nikola -
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy