Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Různé

Chci začít pravidelně sportovat. Kde ale vzít vůli?

aneb sport, dort nebo oboje?

Nechce se vám do sportu? No, komu by se chtělo. Je to samé namáhání, bolavé svaly, nemůžete se nadechnout, potíte se a druhý den nevstanete z postele. Jestli teď přikyvujete, tak pro vás mám dobrou zprávu. Sport má totiž ještě jednu a lepší stránku, která vám teď určitě zlepší náladu. Je totiž moc důležitý pro správnou funkci těla a duševní pohodu. Při sportu se sice často proklínáme, proč jsme vlastně do té tělocvičny, ven, nebo do bazénu lezli, ale o to lepší je to pocit potom. Když víme, že jsme udělali něco pro své tělo, tak máme dobrou náladu a když nás třeba i něco trápí nebo se necítíme ve své kůži, tak se nám sportem často uleví a pročistí se nám hlava. Sport nám může pomoct i při učení, protože se odreagujeme, mozek si na chvíli odpočine a namáhá se tělo a pak nám to do té hlavy poleze zase o něco lépe. Další skvělá věc na sportu je to, že protahujeme svaly a děláme pohyby, které normálně přes den ve škole neděláme a předejdeme tak zkracování svalů, bolesti zad a podobným neduhům. Tohle tedy platí v případě, že sportujeme správně. Pokud jsi začátečník, tak je vždycky nejlepší se s někým poradit nebo si o konkrétním sportu něco přečíst a zjistit jak správně postupovat.

Někdo sportuje už odmala, protože ho ke sportu přivedli rodiče nebo někdo blízký. Někdo se ale ke sportu dostane až sám a to může být někdy o něco těžší než v tom prvním případě. Vzhledem k tomu, že sport není povinný, jako třeba škola, tak se ná lehce může stát, že ho nahradíme nějakou jinou činností, protože se nám do něj zrovna nechce. To je někdy v pořádku, v případech, kdy máš něco velmi důležitého, co takzvaně “hoří”, ale musíš dávat pozor, aby to nebyla prostá lenost. Na lenost pozor, to je taková zlá sestra sportu a musíme se naučit ji zahnat do kouta a moc se s ní nemazat. Někdy tu bitvu stejně prohrajeme, to je lidské, ale nesmí to být pořád.

Jestli chceš začít sportovat, tak je důležité, abys to myslel/a doopravdy, vážně ses k tomu rozhodl/a a vyměnil/a slova za činy.

První krok je, se poohlédnout po tom, co by tě mohlo bavit. Na výběr je toho opravdu hodně a fitcentra jsou teď v podstatě na každém rohu. Jestli nemáš představu, tak se můžeš zeptat v nějakém fitcentru, co máš třeba blízko bydliště, a vzít si rozpis a rozvrh hodin, popřípadě se poradit s někým na recepci.

Jestli se ti třeba ze začátku nechce mezi lidi a necítil/a by ses dobře, tak neboj, dá se to řešit. Můžeš totiž začít doma a až nabereš trošku sebevědomí, tak teprve vyrazit na nějakou hodinu mezi lidi. Když se rozhodneš začít cvičit doma, tak začni s jednoduchými cviky na nohy a na břicho a ruce. Návod na cvičení si můžeš najít na internetu a nebo se můžeš poradit s někým koho znáš a kdo je sportovec nebo se ve sportu nějak orientuje. Na cvičení doma se hodí pořídit si činky (na začátek maximálně 1kg - 2kg), karimatku na cvičení (pod záda) a nebo rotoped (což už je větší investice). Někdo se také rozhodne, že začne chodit běhat. S během ale opatrně, zvláště pak v zimě. Pokud na to není tělo zvyklé, tak si můžeš celkem snadno ublížit. Běh je rozhodně třeba konzultovat, aby nenadělal více neplechy než užitku.

Pokud jsi teď pevně rozhodnutá/ý, že začneš se sportem, ale nechce se ti chodit sám/sama tak zkus “ulovit” nějakou kamarádku nebo kamaráda, aby chodil s tebou. Bude vás to pak oba motivovat a třeba budete mít spolu do sportu větší chuť. Vždyť ve dvou se to lépe táhne. Jestli tě ale nikdo nenapadá, tak nevěš hlavu, protože i na sportovní hodině se můžeš s někým seznámit a pak třeba budete mít oba ze cvičení větší radost. Sportovci drží při sobě, tak žádný strach!

Pokud máš problém s motivací a pořád něco odkládáš, tak si zkus sepsat plán a zakomponovat sport do svého denního rozvrhu. Tak třeba si řekneš, že chceš sportovat třikrát týdně a zapíšeš si přesně kdy. Ze začátku je také dobré to moc nepřehánět, přece jenom na to tělo není zvyklé a postupně zjistíš kolikrát týdně ti to bude vyhovovat.

Dobrá pomoc je také založit si “deník sportovce”. Můžeš si tam zapisovat jak se lepšíš a třeba i cviky, které ti přijdou užitečné a tak. Pokud chceš hubnout, tak si můžeš zapisovat i svou váhu. Nezapomeň také, že při sportu je potřeba dbát i na správný jídelníček, protože tělo má větší výdej a sport a správná výživa jdou ruku v ruce.

Všechno se dělá lépe když má čověk nějaký cíl, tak si také nějaký stanov a sama/sám si řekni proč chceš vlastně sportovat. Uvidíš jakou budeš mít radost, až se ti začne dařit a přiblížíš se svému cíli.

Sport určitě vyžaduje velkou dávku vůle a cílevědomosti, ale věřím, že když se opravdu rozhodneš, tak to všechno půjde jako po másle. Je jenom potřeba někde začít.
Tak přeju hodně štěstí a bezbolestné ranní vstávání.

Sportu zdar!

-terka-

https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pokec::Pokec
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/bazar::Bazar
https://www.poradna-lasky.cz/cs/hledarna::Hledárna
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy